Gratë në Revoltë, protesta punk dhe ulërima

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga gratë që bërtasin nga dhimbja e lindjes deri te një familje e bërë me beze, ky studim i artit feminist agjit është plot zgjuarsi dhe zemërim kolektiv. Nuk mund të ishte më në kohë

Nga Adrian Searle

Gruaja në lindje vajton dhe rënkon me përpjekje, trupi i saj mezi shihet në shtëpinë e saj gjysmë të errët, ku po lind. E rrethuar nga familja e saj dhe e filmuar nga artistja Robina Rose në 1977, duket ndërhyrëse. Aty pranë, një grua tjetër thjesht bërtet dhe bërtet dhe bërtet përsëri, fytyra e saj mbush një ekran të madh. Gina Birch po bërtet për gjatësinë e shkurtër të një fisheku filmi Super 8. Filmuar në vitin 1977, në të njëjtin vit kur Birch formoi grupin The Raincoats me Ana da Silva, Scream e saj 3 Minute është një sfidë e pastër, duke përfunduar me diçka si një të qeshur. Të bërtiturit, si lindja, është punë rraskapitëse. Tingulli i përforcuar i të dy këtyre filmave në dhomën e dytë të Grave në Revolt! rrjedhjet midis hapësirave. Ajo të bën jehonë dhe të çon përpara, edhe kur përballesh me veprën e parë në këtë sondazh të hollësishëm, pikturën e Maureen Scott të vitit 1970, në të cilën një nënë na shikon me një stoicizëm të lodhur e të heshtur, ndërsa fëmija në krahët e saj hedh një zemërim të plotë.

Gjatë gjithë shfaqjes ne vazhdojmë t’i rikthehemi grave në ekstrem. Këto imazhe dhe shfaqje shpesh parodike janë përpjekje të grave për të pretenduar lirinë mbi trupat e tyre dhe se si ato përfaqësohen. Anne Bean është fotografuar, në një seri fotosh, duke bërtitur fjalën “vdekshmëri” ndërsa ajo me sa duket mbytet në një banjë. Ne shikojmë fytyrën e artistes Liz Rideal në një kabinë fotografike teksa ajo regjistron momentin e orgazmës. Ky autoportret, tha ajo, “ka të bëjë me kontrollin mbi autoportretin tim ndërsa jam në një gjendje të mungesës së kontrollit”. Ka një ndjesi me buxhet të ulët, DIY për shumë nga ato që janë këtu. Duke ardhur nga një periudhë përpara rritjes së internetit dhe mediave sociale, kolektiviteti duhej të gjendej personalisht dhe nëpërmjet revistave, fletushkave dhe takimeve ad hoc. Muzika luajti një rol jetik. Njëherazi mësim historie dhe arkiv (aq shumë vitrina, kaq shumë revista dhe fletushka, kaq shumë intervista dhe filma kokrra që flasin me kokë të shfaqur në monitor, kaq shumë distinktivë dhe slogane), nuk mund të dallosh gjithmonë efemerën nga arti. Shpesh, ato janë të njëjta.

E mbushur me intimitet dhe indinjatë, të rrëmujshme me energjinë e përçarë të punk-ut dhe zhurmën e protestave, me shpërthime të qeshurash, të qarash dhe zemërimi të drejtë, Gratë në Revoltë! është sa e çuditshme aq edhe magjepsëse. Goditje dhe surpriza presin çdo hap. Ekspozita merr parasysh separatizmin feminist, Frontin Çlirimtar të Grave, feminizmin e zi dhe feminizmin në kontekstin e grupeve të Azisë Juglindore në MB. Ajo refuzon me vendosmëri çdo ide të qëndrueshme se çfarë është feminizmi, sepse nuk ka një të tillë. Ndonjëherë, ajo është në mënyrë të pashmangshme me arna. Por duke mbuluar kaq shumë drejtime, ai gjithashtu refuzon të jetë tepër akademik, i sjellshëm apo predikues.

Këtu politika dhe kushtet sociale janë të lidhura pazgjidhshmërisht, por ekspozita vazhdon të shpërthejë në jetë. Rri në klubin Hacienda në Mançester, ndërsa artisti Linder performon me një fustan mishi në vitin 1982. Takoni një burrë me një kostum prej gome, duke shijuar një kohë të lirë cilësore me dominatrin e tij në një seri fotografish të vogla bardh e zi. Shikoni neo-naturistët duke ndezur trupat e tyre të zhveshur të lyer në trotuaret e Sohos dhe të zhyten në pamjen e ujit në këmbët e Center Point në West End të Londrës.

Më vonë, realiteti përplaset. Në portretin e saj të rinovuar së fundmi në 1985, Marlene Smith përshkruan Dorothy “Cherry” Groce. Ajo duket se po hap derën e saj hyrëse me një buzëqeshje, momentin para se të qëllohej në shtëpinë e saj në Brixton në 1985 gjatë një bastisjeje policie (ajo përfundimisht vdiq nga plagët e saj në 2011.) Në murin pas saj janë fjalët “Nëna ime hap derën në orën 7 të mëngjesit. Ajo nuk është antiplumb”. Ky është një nga disa momente në shfaqje që të ndalon me një tronditje.

Ne gjithashtu vizitojmë Kampin e Paqes të Grave të Përbashkët Greenham (i cili funksionoi për 19 vjet) dhe shqyrtojmë jetën rraskapitëse dhe kushtet e punës së grave të punësuara në një fabrikë kuti metalike në Londrën jugore gjatë zbatimit të aktit të pagave të barabarta në fillim të viteve 1970. Nivelet e ulëta të dritës së ekspozitës, ekranet e pavarur të kompensatës, me mbështetëset e tyre të zeza metalike, vitrinat dhe posterat dhe tabelat e njoftimeve ndonjëherë mund t’i japin shfaqjes një atmosferë të njëfarë dyshimi nëntokësor në një universitet të mesit të shekullit. Mund të jetë rraskapitëse dhe shteruese, dhe shumë për t’u marrë në një vizitë të vetme. Por Gratë në Revoltë! nuk është kurrë e mërzitshme.

Lexo edhe :  Zgjedhjet paraprake në Miçigan, test i rëndësishëm për Biden dhe Trump

Ekspozita e mëparshme WACK: Arti dhe Revolucioni Feminist, e cila udhëtoi nga MOCA në Los Anxhelos në 2007 dhe paraqiti rreth 120 artistë nga 21 vende, prezantoi një sërë veprash kryesore të artit dhe emra të famshëm. Gratë në Revolt!, përpjekja e parë e Tate për të vëzhguar artin feminist me çdo lloj thellësie dhe serioziteti, fokusohet më shumë në kontekstin dhe kolektivitetin, dhe në punën e bërë shpesh në rrethana të kufizuara me pak mbështetje materiale ose financiare. Si çdo gjë, bëhet fjalë për nxitje, agjitacion dhe protestë. Ekziston një mungesë e theksuar e asaj që ju mund ta quani romantizëm labial. Këtu ka pak nga atmosfera e Georgia O’Keeffe ose Judy Chicago. Nuk ka vulva totemike.

Në vend të kësaj, ne marrim video të fryrjes së barkut dhe punës fotografike dhe tekstuale të Susan Hiller-it Ten Months, duke shënuar ecurinë e shtatzënisë së saj. Faktet e trupit të grave, mjekimi i tyre dhe ashpërsia e shtatzënisë, lindjes dhe puna e mëmësisë dhe kujdesit, e tregojnë këtë karakterin e saj britanik. Kjo, dhe theksi i fortë mbi humorin subversive, thumbues. Në vend të Perëndeshës ose Nënës së Tokës, ne marrim udhëzime për përdorimin e një spekulumi plastik nga Down There, një udhëzues të ilustruar për vetë-provim dhe postera informues nga Seminari i Grave të Kuqe. Mëmësia këtu shihet si më pak se shëlbuese. Siç shkruan Rachel Garfield në katalogun për gratë dhe punk, shprehjet e seksualitetit janë “një përballje e ashpër me realitetin”. Përsosmëria tek gratë, siç shkruan Garfield, është “një kërkesë e patriarkalitetit”. Nuk është çudi që më vonë takojmë Sutapa Biswas, e cila e bën veten një perëndeshë hakmarrëse Kali, e cila mban në dorë një hanxhar të lyer me gjak dhe mban një gjerdan me koka të bardha të prera.

Këtu insistohet jeta reale dhe arti që pasqyron kushtet materiale, me të gjitha vështirësitë dhe aspiratat e tij. Kjo është evidente edhe në punën e Jill Posener dhe miqve të saj, të cilët kanë bërë rregullime të grafiteve në tabelat reklamuese. Një reklamë makine Fiat pretendon “Po të ishte një zonjë, do t’i kapej fundi”, për të cilën Posener shtoi: “Nëse kjo makinë do të ishte një zonjë, ajo do të të rrëzonte”. Një djalë me xhins për një fushatë të Lee Cooper është mbishkruar me “I’m a macho bore”. Posener vazhdoi të prodhonte dy libra me foto të reklamave të saj me grafit, por fuqia e tyre e vërtetë ishte në tronditjen që ndjeje kur hase në punën e saj në rrugë, me të gjitha përmbysjet e saj të mprehta. Posener mund të mos e ketë blerë kapitalizmin, por ndërhyrjet e saj e bënë njeriun të ndihej pak më pak i nënshtruar nga forcat e konsumizmit.

Një gjë që është e pashmangshme te Gratë në Revoltë! është pabarazitë e jetës së përditshme. Ajo që e bën këtë shfaqje kaq të kohës është se kushtet sociale janë po aq të pakëndshme tani sa 30, apo edhe 50 vjet më parë. Legjislacioni mund të ketë ecur përpara, por pabarazitë në paga, aksesi në arsimin e lartë, duke përfshirë shkollën e artit, dhe kriza e strehimit e bëjnë jetën edhe më të vështirë se në ditët e lëvizjes së grumbullimit. Pabarazia racore është ende e përhapur.

Lidhjet midis së shkuarës dhe së tashmes janë ilustruar nga rindërtimi i Bobby Baker-it të saj të vitit 1976, Një familje e ngrënshme në një shtëpi të lëvizshme, e cila paraqet një familje të përmasave reale të bërë nga tortë dhe beze që banojnë në shtëpinë parafabrikate të fillimit të viteve 1960, ku Baker prezantoi për herë të parë veprën. Ishte vendi ku ajo jetonte. Parafabrikat ishin një përgjigje e përkohshme për krizën e strehimit të pasluftës, dhe disa janë ende të zëna. Përveç figurave të ngrënshme, dyshemetë, muret dhe tavani i shtëpisë janë të mbuluara me faqe tabloide të asaj periudhe. Është sikur përmbajtja e trurit të familjes është derdhur në rrethinën e tyre. “VIP’s In Huge Vice Probe” thërret Daily Mirror, e cila gjithashtu feston hyrjen tonë të vitit 1973 në Evropë. Titujt dhe tregimet janë shpesh budallaqe, raciste dhe seksiste.

Lufta e Vietnamit vazhdoi deri në vitin 1975 dhe luftërat dhe emergjencat klimatike na kanë çuar edhe më pranë greminës. Jeta për shumë është padyshim më e vështirë se në vitet 1970 ose 80. Revolta dhe protesta janë po aq të nevojshme edhe tani si më parë. Ky emision është një raport i ndërmjetëm. Gratë janë ende në revoltë.

 

Të fundit

Nuk ndalet debati mes dy aktoreve në BBV, Julja përplaset me Eglën: Do dalësh…

Dy aktoret, Julja Ilirjani dhe Egla Ceno, vijojnë të mos kenë një marrëdhënie të afërt në “Big Brother VIP”,...

Samiti/ Ekspertja e ekonomisë: BE përpjekje për ta përfshirë Ballkanin Perëndimor në BE

Në një intervistë televizive, ekspertja e ekonomisë, Teuta Nunaj u shpreh se ka përpjekje të shtuar për ta përfshirë Ballkanin Perëndimor në union. Ajo shti...

A do të vizitoni Kosovën? Ja përgjigja epike e kryeministrit shqiptar të Maqedonisë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, tha se nuk ka marrë ftesë ende për ta vizituar Kosovën. I pyetur nga gazetarët pse nuk e...

Çfarë po ndodh? Shkencëtarët ngrenë alarmin, shkurti i këtij viti më i nxehti në histori

Muaji shkurt i këtij viti mund të jetë më i nxehti i regjistruar ndonjëherë në histori, me lulet që kanë lulëzuar më herët në...

“Do t’i ha hallvën”/ Nuk ndalet Erjola, vazhdon me Ledjonën planin kundër Ilnisës

Erjola me Ledjonën kanë qenë duke biseduar me njëra-tjetrën për planin që ato të dyja në bashkëpunim me Julin kanë thurur për Ilnisën dhe...

Lajme të tjera

Web TV