Testi i parë i gjakut për Alzheimer mund të jetë gati pas pesë vitesh

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Një projekt në Mbretërinë e Bashkuar do të testojë në botën reale teste të ndryshme që premtojnë të gjurmojnë shenjat e hershme të Alzheimerit nga analizat e gjakut

Në një të ardhme jo shumë të largët, një test i thjeshtë gjaku mund të revolucionarizojë procesin e mundimshëm që pacientët që dyshohet se kanë demencë Alzheimer duhet të ndjekin tani për të marrë një përgjigje të qartë për gjendjen e tyre.

 Disa institute kërkimore mjekësore britanike kanë vendosur të bashkëpunojnë në një projekt ambicioz për të kuptuar i cili, mes shumë testeve që premtojnë të zbulojnë prodromet e Alzheimerit në gjak, funksionon më mirë në botën reale. Qëllimi është që të ofrohet ky mjet për pacientët brenda pesë viteve .

LOKALET. Sot diagnoza e Alzheimerit në jetë është vetëm “e mundur” ose “e mundshme”, sepse nuk ka asnjë test specifik për të përcaktuar praninë e sëmundjes. Ne arsyetojmë me përjashtim , bazuar në gjetjet klinike nga testet laboratorike, skanimet CT të trurit dhe testet neuropsikologjike, të cilat lejojnë mjekët të hedhin poshtë shkaqe të tjera të mundshme që mund të çojnë në të njëjtat simptoma (të tilla si tumoret e trurit ose depresioni).

Disa teste që kërkojnë shënuesit e Alzheimerit në gjak – shpesh përpara fillimit të simptomave – përdoren tashmë në kontekste kërkimore ose shiten, pa u vërtetuar megjithatë në një shkallë të gjerë, në kontekste ekskluzive private me çmime stratosferike

TESTET KRAHASUESE. Tani një grup shkencëtarësh të udhëhequr nga Alzheimer’s Research UK dhe Shoqata e Alzheimer kanë nisur Blood Biomarker Challenge , një projekt prej 5 milion £ (5.7 milion €) për të testuar testet më premtuese nga këto teste në botën reale, duke përfshirë njerëz të etnive të ndryshme dhe prejardhje, me dieta dhe stile jetese të ndryshme, me synimin për t’i vënë shpejt ato më efektive në dispozicion të një numri më të madh pacientësh. 

Lexo edhe :  Terapia e shërimit përmes tingullit dhe ndikimi në jetë dhe shëndetin mendor

NJË PËRZIERJE QË NUK GËNJEN. Disa nga këto teste kërkojnë gjurmë të proteinave amiloid beta dhe tau në gjak , karakteristikë e dy fazave të ndryshme të sëmundjes Alzheimer; të tjerë identifikojnë molekulat e lidhura me to ose proteinat e lidhura me vdekjen neuronale . 

Më “seriozët” kanë treguar se kanë të njëjtën saktësi të garantuar tashmë nga kampionet e lëngjeve kurrizore, të cilat janë pjesë e procesit aktual diagnostik. Megjithatë, sipas shkencëtarëve pjesëmarrës në iniciativë, nevojiten kërkime të mëtejshme për të siguruar që testet që premtojnë zbulimin e Alzheimerit në gjak kapin kombinimin e duhur të biomarkerëve në lëngun e analizuar dhe se ato nuk japin diagnoza të pasakta (ose negative të rreme ). 

TRAJTIMET E HERSHME. Sfida për të gjithë nuk është aq shumë të bëjnë pa mjete të tjera të çmuara që përdoren sot për diagnozën, siç janë testet neuropsikologjike, por më tepër për të shkurtuar kohën e nevojshme për t’i dhënë një emër patologjisë: shumë nga ilaçet e përdorura për të ngadalësuar rrjedhën e sëmundja, përfshirë më të renë dhe të pa miratuar ende në Itali , jep rezultatet më të mira nëse merret në një fazë shumë të hershme, kur dëmtimi nervor është ende i kufizuar.

ShkencaA ndihmon përmirësimi i gjumit të thellë në parandalimin e demencës?

JO TESTEVE TË BËRA VETË. Edhe kur të arrijmë në një test gjaku specifik për Alzheimer, kjo do të duhet të kryhet përsëri nën mbikëqyrjen mjekësore , paralajmërojnë ekspertët, dhe jo me teste të shpejta vetëadministrimi që mund të blihen në internet (siç ndodh tashmë në SHBA për disa ADN teste). Një diagnozë e mundshme e demencës duhet shoqëruar dhe vendosur në kontekstin e duhur, për shkak të implikimeve dërrmuese që ka në jetën e individit dhe familjes së tij  Përshtatur nga Fokus.it  /O.S

Të fundit

Eventi madhështor sportiv “Tiranathlon”, ja si devijon qarkullimi i mjeteve këtë të dielë

Pas tre eventeve të mëparshme shumë të suksesshme, ‘Tiranathlon’ është rikthyer për të katërtin vit radhazi. Ky event i...

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e sotme. Mësohet se disa pllaka janë...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Lajme të tjera

Web TV