Çështja Beleri/ Greqia ‘shuplakë’ Shqipërisë, media greke zbardh detajet nga vendimi

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Për shkak të çështjes ‘Beleri’, shteti fqinj, ka vendosur barrierën e parë ndaj integrimit evropian të Shqipërisë. Kështu raporton e përditshmja greke, ‘Kathimerini’, e cila shkruan se Athina ka paralajmëruar se do të bllokojë integrimin e vendit për shkak të çështjes së Fredi Belerit, kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës.

Si hap të parë, Greqia nuk ka pranuar të firmosë një letër të përbashkët të 27 vendeve anëtare të BE për Shqipërinë me rastin e hapjes së kapitujve të parë të negociatave.

Kathimerini shkruan se ndërsa Maqedonia e Veriut ka marrë dritën jeshile për negociatat e kapitujve të parë, pasi Bullgaria ka rënë dakord, kjo gjë nuk ka ndodhur me Shqipërinë. Gazeta thekson se ky zhvillim në mënyrë efektive e ndan Shqipërinë nga Maqedonia e Veriut në rrugën drejt BE.

Një përshkallëzim thelbësor i qëndrimit të ashpër ndaj Tiranës për shkak të shkeljes së vazhdueshme të të drejtave të kryebashkiakut të burgosur të Heimarrës, Fredi Beleri, përfaqëson vendimi i Greqisë për të mos dhënë pëlqimin për një letër të përbashkët të 27 vendeve anëtare të BE-së. në Shqipëri për fillimin e negociatave për grupin e parë të fondeve të anëtarësimit.

Megjithëse u gjet një formulë për të çuar përpara negociatat për këtë kapitull specifik me Maqedoninë e Veriut, pasi Bullgaria pranoi propozimin e kompromisit të paraqitur nga presidenca spanjolle, kjo nuk u bë për Shqipërinë.

Përtej efektit që ka qëndrimi i qeverisë së Edi Ramës për çështjen Beleri për marrëdhëniet greko-shqiptare, në këtë mënyrë në thelb krijon një ingranazh të dytë për çiftin e kandidatëve për anëtarësim në BE.

Kujtohet se kandidaturat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut janë të lidhura, ndaj ky zhvillim përbën një shkëputje praktike të dy kandidaturave.

Vlen të theksohet se paketa e parë për çështjet themelore që duhet të zgjidhë çdo vend kandidat përfshin pesë kapituj, përkatësisht ata që kanë të bëjnë me:

• Së pari, gjyqësori dhe të drejtat themelore.

• Së dyti, Drejtësia, liria dhe siguria.

• Së treti, prokurimi publik.

Lexo edhe :  Marrëveshja me Italinë/ Edhe Gjermania e interesuar për të sjellë refugjatë në Shqipëri

• Së katërti, statistikat.

• Dhe së pesti, kontrolli financiar.

Athina nuk ra dakord për një letër të përbashkët të 27 vendeve anëtare të BE. në Tiranë për nisjen e negociatave për grupin e parë të fondeve të anëtarësimit.

Kujtohet se vetëm pak ditë më parë është bërë publik progres-raporti i kandidatëve për anëtarësim në BE . thotë, me një referencë të tërthortë, por jo të qartë për ndërlikimet e shkaktuara nga çështja Beleri në marrëdhëniet greko-shqiptare.

Është e qartë se Athina mund të rishikojë qëndrimin e saj nëse Tirana ecën përpara për të treguar se ka vend për diskutim dhe jo një shfaqje force nga ana e zotit Rama, brenda apo jashtë.

Kujtohet se Athina ka kërkuar në të gjitha nivelet e mundshme që zotit Beleris t’i jepet mundësia për t’u betuar si kryebashkiak i Heimarrës, gjë që deri tani është refuzuar nga gjykatat shqiptare.

Seanca e radhës e gjykatës së korrupsionit ku Beleri është në gjyq do të zhvillohet më 22 nëntor, por ndërkohë pritet të caktohet një proces i ri për lejen e posaçme që ai kërkon për të bërë betimin. Është vendosur që të mblidhet sërish gjykata speciale (GJKKO), e cila u caktua nga gjyqtarët shqiptarë si kompetente për të vendosur nëse Beleri do të lirohet nga burgu.

Hera e fundit që gjykatat shqiptare refuzuan një kërkesë të tillë ishte më 26 qershor, ndërkohë që kërkesat e shumta të avokatëve të Beleri për përsëritjen e një procesi të tillë u refuzuan pa shumë rrotullime nga autoritetet shqiptare.

Rruga është sigurisht e gjatë deri në finalizimin e procesit për zotin Beleris, ndërsa muajin e ardhshëm do të intensifikohen diskutimet në nivel europian për progresin e Shqipërisë.

Ndonëse në Athinë presionet janë të shumta dhe nga drejtime të shumta, në të njëjtën kohë ekziston edhe perceptimi i qëndrimit konstruktiv që Greqia mban pa ekstreme, por me respekt të plotë për mjetet që ka çdo vend anëtar i BE-së. ka mundësinë dhe – në këtë rast – detyrimin e përdorimit. /   S.M

Të fundit

Ndeshje e luftuar në “San Mames”, mbyllet në barazim pa gola sfida Bilbao-Barcelona

Barazim pa gola në takimin Athletic Bilbao-Barcelona. Sfida e luajur në “San Mames” prodhoi dëmtime dhe fare pak raste...

VIDEO/ Napoli mposht Juventusin dhe merr fitoren e dytë radhazi në Serie A

Fitore dramatike e Napolit përballë Juventusit. Kampionët në fuqi të Italisë triumfuan 2-1 në “Diego Maradona”. Kvicha Kvaratskhelia dhe Giacomo Raspadori shënuan golat e...

Ndyshimet që ndodhin në trupin tuaj nëse konsumoni xhenxhefil për një muaj

Xhenxhefili është një nga erëzat më të fuqishme të globit. Atë e gjejmë të freskët, të thatë e në formën e pluhurit. Xhenxhefili është...

Çfarë ndodhi? Zarf i zi në BBV! Ngjarja që tronditi banorët

Një tjetër ngjarje e pazakontë ka tronditur ditën e sotme shtëpinë më të famshme në Shqipëri. Sara dhe Françeska thuajse kanë përfunduar në një përplasje...

Pse të gjithëve u pëlqejnë thashethemet?

Fundi i dashurisë mes Tottit dhe Ilary Blasi është vetëm shembulli i fundit i mrekullueshëm. Edhe dy njoftime për shtyp (një, padyshim) trumbetuan kudo për...

Lajme të tjera

Web TV