BE-ja po detyron Apple të bëjë një ndryshim të ri historik

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Apple ka dëshmuar të jetë një kompani që gjithmonë dëshiron t’i bëjë gjërat në mënyrën e vet, edhe nëse shpesh kritikohet shumë. Megjithatë, kompania më e vlefshme në botë e ka gjetur “telashin” me Bashkimin Europian. Kompania mund të ketë thënë se UBC Type C që hyri në serinë iPhone 15 është një teknologji që përdoret tashmë në iPad dhe MacBooks, por është një sekret i hapur që e bëri këtë veprim për shkak të presionit nga BE.

Duket se së shpejti Apple do të detyrohet të bëjë një kompromis të ri. Pak kohë më parë, kur shpalli funksionet e reja që do të sillte iOS 17, bëri të ditur se përdoruesit e iPhone do të mund të shkarkojnë aplikacione jashtë App Store.

Sipas të mirëinformuarve për çështjet e Apple, 9to5Mac, në versionin beta të iOS 17.2 ekziston një API (ndërfaqe e programimit të aplikacionit) që zbulon se kompania do të integrojë opsionin për të shkarkuar aplikacione të palëve të treta në përditësimin e ardhshëm të softuerit.

Pse Apple ka qenë negativ për kaq shumë vite?

Kjo lëvizje është për shkak të ligjit të miratuar nga Bashkimi Evropian, i quajtur Akti i Tregjeve Dixhitale, i cili do të zbatohet nga viti 2024. Qëllimi është që tregjet dixhitale të jenë më të hapura pa taktika monopoli.

Apple ka argumentuar për vite se mbështetja e opsionit për të shkarkuar aplikacione jashtë App Store do të minonte privatësinë dhe sigurinë duke mos qenë në gjendje të kontrollonte nëse një aplikacion ka malware. Nga ana tjetër, ky vendim është një frymë e madhe për zhvilluesit që u ngarkuan deri në 30% komision nga Apple për blerjet brenda aplikacionit që ishin të disponueshme në App Store./E.Ç

Të fundit

Rusia nuk dëshiron që dialogu Kosovë-Serbi të përfundojë me sukses

Studim të publikuar nga Instituti i Kosovës për Kërkime dhe Zhvillime të Politikave (KIPRED) theksohet se Rusia nuk e...

Elon Musk padit kompaninë OpenAI për tradhti të interesave të publikut

Elon Musk paditi kompaninë OpenAI dhe themeluesin e saj, drejtorin ekzekutiv Sam Altman, për atë që e quan tradhtim të qëllimit për t’i shërbyer...

Jepet pa kolateral/ Nisin aplikimet për kredinë studentore

Jepet pa kolateral, studentët e shlyejnë pas studimeve Studentët në Shqipëri për herë të parë këtë vit kanë mundësi të marrin kredi dhe ta shlyejnë...

Nga Kina tek vendet e rajonit, vrasja e 112 palestinezëve në Gaza nxit reagime të ashpra

Vdekja e të paktën 112 palestinezëve që po kërkonin ndihma humanitare në qytetin e Gazës nxiti reagime të shumta ndërkombëtare, një ditë pasi dëshmitarët...

Dy konkurrentët e ‘Për’ Puthen’ bëjnë të njëjtin tatto në takimin e parë

Një banore e re është bërë pjesë së fundmi në formatin ‘Për’ Puthen’. Bëhet fjalë për Erikën, e cila që në momentin e parë...

Lajme të tjera

Web TV