Për shëndetin e zemrës çdo aktivitet është më mirë se të rrish ulur “përfshir dhe gjumin”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Përfshirja e sjelljeve që janë të dobishme për zemrën në 24 orë është më e lehtë nga sa mendoni: thjesht hiqni shumë zakone të vogla sedentare.

Nëse kujdeseni për mirëqenien e zemrës suaj, çdo gjë është e preferueshme sesa të uleni, madje edhe të flini , gjë që mund të duket si një kalim kohe edhe më dembel. Një studim i publikuar në revistën European Heart Journal ka hartuar për herë të parë një renditje të aktiviteteve të kryera në 24 orë, bazuar në efektin e tyre në shëndetin kardiovaskular. Dhe ndërsa nuk ka surpriza të mëdha (natyrisht është ushtrimi ai që ofron përfitimet më të mëdha ), hulumtimet tregojnë se përfshirja e zakoneve të shëndetshme në ditët tona të ulura është më e lehtë nga sa mendoni.

NDJEK DITË E NATË. Një ekip studiuesish nga University College London analizoi të dhënat nga gjashtë studime mbi më shumë se 15,200 njerëz nga pesë vende të ndryshme, të cilët mbanin një pajisje të veshur rreth kofshës së tyre për të ndjekur aktivitetet e tyre gjatë 24 orëve. Ndërkohë, shëndeti i tyre kardiovaskular monitorohej përmes një sërë parametrash (p.sh. indeksi i masës trupore , madhësia e belit, trigliceridet). 

NDRYSHIME TË VOGLA. Së pari, shkencëtarët vendosën në rregull aktivitetet e ndryshme ditore, duke filluar nga ato që ofrojnë përfitimin më të madh për zemrën: aktivitet fizik mesatar deri në të fuqishëm , i ndjekur nga aktiviteti i lehtë fizik, më pas qëndrimi në këmbë dhe më pas gjumi. Të gjitha këto janë më të shëndetshme se qëndrimi ulur .

Por aspektet më interesante u shfaqën kur ekipi llogariti se çfarë do të ndodhte nëse të gjithë do të investonin kohën e kaluar çdo ditë në aktivitete të ndryshme me po aq minuta kalim kohe tjetër, më të shëndetshme. Përpjekjet shumë të kufizuara janë të mjaftueshme për të përfituar përfitime të rëndësishme: për shembull, zëvendësimi i vetëm pesë minutave të qëndrimit ulur me aktivitet fizik të moderuar ose të fuqishëm tashmë ka një efekt të dukshëm në shëndetin e zemrës.

Lexo edhe :  Njerëzit mund të kenë mikroplastikë në tru, thotë studimi

VETËM GJYSMË ORE. Për një grua hipotetike 54-vjeçare me një indeks të masës trupore prej 26.5 (mbipeshë), zëvendësimi i 30 minutave qëndrimi ulur ose shtrirë në ditë me aktivitet fizik të moderuar ose të fuqishëm do të rezultonte në një humbje prej 1 inç të perimetrit të belit, dhe Rënie 3.6% e hemoglobinës së glikuar, e cila formohet kur ka shumë glukozë në gjak.

INTENSITETI I LËVIZJES KA RËNDËSI. “Ndryshimi më i dobishëm që vumë re ishte zëvendësimi i qëndrimit ulur me një aktivitet fizik të moderuar deri në të fuqishëm, i cili mund të jetë një vrap, një ecje e shpejtë ose ngjitja e shkallëve – në thelb çdo aktivitet që rrit rrahjet e zemrës dhe e bën frymëmarrjen më të shpejtë edhe vetëm për një ose dy minuta. ” thotë Jo Blodgett, autori i parë i studimit.

Por edhe nëse lëvizja më energjike jep më shumë rezultate dhe në më pak kohë, edhe aktivitetet e tjera kontribuojnë në mirëqenien e zemrës. Ata thjesht zgjasin më shumë : sa më i ulët të jetë intensiteti i një aktiviteti, aq më shumë duhet për të filluar të ketë përfitime të prekshme. Për shembull, përdorimi i një tavoline në këmbë, e cila ju lejon të punoni në këmbë, ka ende një përfitim të dukshëm sepse shmang qëndrimin ulur për shumë orë në ditë . Në të njëjtën kohë nuk është një ndryshim që i heq kohën e çmuar punës.

NJË REVOLUCION I MENDIMIT. “Të mbash aktiv nuk është gjithmonë e lehtë dhe është e rëndësishme të bësh ndryshime që mund të mbahen në afat të gjatë dhe që janë të mirëseardhura”, thotë James Leiper, Zëvendës Drejtor i Fondacionit Britanik të Zemrës. “Përfshirja e “snackeve të aktivitetit fizik” si ecja gjatë telefonatave ose vendosja e një alarmi për t’u ngritur dhe për të bërë disa kërcime me yje çdo orë janë mënyra fantastike për të filluar të ndërtoni aktivitetin fizik në çdo ditë dhe t’i afroheni një stili jetese të shëndetshëm dhe aktiv.  /O.S

Të fundit

Krisja Meta-Kryemadhi/ Minxhozi ‘thumbon’ çiftin: Pas rënies së votave iu duhej një alibi

Analisti Skënder Minxhozi thotë se krisja Ilir-Metas Kryemadhi ka ardhur pasi partia e tyre ka pasur rënie të votave...

Euro nuk do kthehet më në shifrat e viteve të kaluara

Bizneset eksportuese nuk po ngrenë kokë. Shifrat e fundit të INSTAT, tregojnë se vetëm në muajin mars bizneset vendase kanë shitur mbi 87.4 milionë...

Me karrocë dhe plagë në kokë, Dea Mishel publikon videon pas operacionit

Pak ditë më parë ish-banorja e “Big Brother VIP 2”, Dea Mishel i është nënshtruar një ndërhyrje kirurgjikale në kokë, megjithatë ajo nuk dha...

“Beleri një copë kukull, di vetëm 100 fjalë”/Shpërthen Ngjela: Një injorant pa shkollë…

Avokati Spartak Ngjela, i ftuar në një emision televiziv, foli në lidhje me situatën e Fredi Belerit me Greqinë, pasi u shpall kandidat zyrtar...

10 seriale në Netflix, që ia vlen t’i shohësh

Këto ditët me shi sikur na i prishën planet, ndaj ruaje këtë listën me 10 tituj serialesh që mund t’i shohësh në ditët në...

Lajme të tjera

Web TV