Ushtria nis rekrutimet/ Të rinjtë që do të jenë pjesë e FA iu sigurohet arsimim falas

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në Elbasan është hapur edhe zyra e rekrutimeve, ndërkohë që fushata informuese dhe sensibilizuese synohet të përçohet te çdo i ri. Një i ri që sot zgjedh të jetë pjesë e Forcave të Armatosura dhe synon një karrierë ushtarake tashmë ka të gjitha mundësitë teksa i garantohet pagë dinjitoze dhe përfitime të tjera si pjesë e ushtrisë.

“Synimi i këtij aktiviteti është për të promovuar Forcat e Armatosura, për të ekspozuar teknikën dhe pajisjet tona. Fushata e rekrutimit vazhdon deri ne 9 janar. Ka pasur interes nga djemtë dhe vajzat e reja. Një ushtar në FA gjen karrierën e sigurt, është i mirë paguar dhe shumë benefite të tjera pse një djalë apo një vajzë duhet të zgjedhë FA”, shpjegoi koloneli Fadil Ciroku.

Albian Dragoti është 18 vjeç dhe sot ka zgjedhur të jetë pjesë e FA duke zgjedhur një karrierë që i pëlqen, por edhe që e trashëgon.

“Jam 18 vjec, kam aplikuar per te qene pjese e Forcave të Armatosura sepse kam menduar për një karrierë dhe një jetë më të mirë. Mu duk më e përshtatshme për të qenë pjesë e ushtrisë sesa të zgjedh një universitet. Shqipëria nuk ka shumë ushtarë dhe duhet t’i shtojmë. Gjyshim im ka qenë pjesë e Forcave të Armatosura, por nuk mendoj që kam zgjedhur për t’i ngjarë atij“, shpjegoi Albian Dragoti.

Një i ri që dëshiron të jetë pjesë e FA duhet të jetë shtetas shqiptar, 18 deri 27 vjeç, të ketë mbaruar të paktën arsimin 9-vjeçar duke ju mundësuar më pas arsimimi i mëtejshëm falas. /O.S

Të fundit

Françeska Murati në pritje të fëmijës së dytë, konfirmon lajmin në rrjetet sociale

Françeska Murati i dha sinjalet e para të pritjes së ëmbël vetëm pak ditë më parë, në një bisedë...

Sefa: Është krijuar një koalicion anti-SPAK, ja pse ka frikë Edi Rama

Avokati Indrit Sefa në studion e emisionit “Open” në News24 tha se sot kemi një koalicion anti-SPAK, dhe do e shikoni se pas dy...

Berisha: “Kush prek votën, duhet të lërë kokën”

Gjatë fjalës së mbajtur në tubimin qytetar, kryetari i PD-së Sali Berisha ka ftuar të gjithë shqiptarët që të ngrihen dhe të mos qëndrojnë...

“U bë forca ime”, ja kujt ia dedikon fitoren e “Ferma VIP” Dijonis Biba

Dijonis Biba u shpall mbrëmjen e djeshme fitues i edicionit të parë të “Ferma VIP”. Ai u shpall si më i preferuari i publikut...

Elgit Doda lancon këngën e re por ka një paralajmërim për fansat e tij

Këngëtari i mirënjohur Elgit Doda ka lancuar projektin e tij më të ri muzikor pak momente më herët i cili mban titullin “Ditë e...

Lajme të tjera

Web TV