15 Nëntor 1891/ Lind Erwin Rommel, “Dhelpra e Shkretëtirës”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Erwin Rommel ishte një strateg i njohur i ushtrisë gjermane, duke rënë veçanërisht në sy gjatë Luftës së Dytë Botërore, në fushatën ushtarake të Afrikës së Veriut. Si oficer, Rommel u dekorua shumë herë në Luftën e Parë Botërore. Në 1937 ai botoi librin e tij klasik mbi taktikat ushtarake dhe sulmet e këmbësorisë. Në Luftën e Dytë Botërore, ai e dalloi veten si komandant i Divizionit të 7-të të Pancerave, gjatë pushtimit të Francës në vitin 1940.

Udhëheqja e tij e forcave gjermane dhe italiane në fushatën e Afrikës së Veriut, i dha reputacionin e njërit prej komandantët më të aftë të tankeve, duke fituar nofkën “Dhelpra e Shkretetirës”. Rommel komandoi më vonë forcat gjermane, që iu kundërpërgjigjën zbarkimit aleat në Normandi në qershorin e vitit 1944.

Rommel mbështeti pushtimin nazist të pushtetit dhe Adolf Hitlerin, megjithëse qëndrimi i tij ndaj ideologjisë naziste, dhe dijenia që ai kishte mbi krimet e regjimit mbetet një çështje e debatueshme në mesin e studiuesve. Më 1944, Rommel u implikua në komplotin e 20 korrikut për të vrarë Hitlerin.

Për shkak të statusit të Rommelit si një hero kombëtar, Hitleri dëshironte ta eliminonte atë në heshtje. Rommel-it iu dha një zgjedhje midis vetëvrasjes, në këmbim të garancive se reputacioni i tij do të mbetej i paprekur, dhe se familja e tij nuk do të përndiqej, ose do të përballej me një gjyq që do të rezultonte në poshërtimin dhe më pas ekzekutimin e tij. Ai zgjodhi të parën, dhe kreu vetëvrasje duke përdorur një pilulë cianuri.

Kalendar

15 Nëntor 1922 – Mbi 1.000 njerëz masakrohen nga forcat qeveritare, gjatë një greve të përgjithshme në Guajakil të Ekuadorit.

15 Nëntor 1942 – Flota amerikane gjatë Betejës Detare të Guadalkanalit korr një fitore vendimtare mbi flotën japoneze, duke fundosur 23 anije japoneze dhe vrarë rreth 30.000 ushtarë japonezë.

15 Nëntor 1943 – Udhëheqësi i SS-ve gjermanë, Heinrich Himmler, urdhëron që ciganët të trajtohen njëlloj si hebrenjtë, duke u vendosurn në kampet e përqendrimit”.

15 Nëntor 1951 – Kreu i rezistencës greke, Nikos Beloyannis, së bashku me 11 anëtarë të lëvizjes, dënohen me vdekje nga një gjykatë ushtarake në Athinë.

15 Nëntor 2007 – Ciklon “Sidr” godet rëndë Bangladeshin, duke vrarë rreth 5.000 njerëz.

15 Nëntor 2014 – Udhëheqësve të lëvizjes pro-demokraci në Hong Kong, u ndalohet kalimi në pjesën kontinentale. Ata synonin të shkonin në Pekin për t’i paraqitur kryeministrit kinez Li Keqiang ankesat e tyre.

 

 

Të fundit

Arsenal shkatërron Lensin në “Emirates”, francezët të pafuqishëm përballë “Topçinjve”

Arsenali fiton me rezultat tenistik 6-0 ndaj Lensit në kuadër të xhiros së pestë në Ligën e Kampionëve në...

Champions League/ Napoli i pafuqishëm ndaj Real Madrid, Inter “ringjallet” ndaj Benficas

Inter ia del të shmangë humbjen në Lisbonë përballë Benficës edhe pse pjesën e parë e mbyllën me rezultatin 0-3. Zikaltërit reaguan në fraksionin...

Pengesa e Elon Musk për të qenë lider botëror, vetvetja

Nga BRIAN FUNG, CNN – Elon Musk është kthyer në një lojtar gjithnjë e më të rëndësishëm në çështjet globale. Themeluesi i SpaceX ka qenë...

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit, përfshirë babanë e tij Në një video prej më shumë se...

Kryevepra që u kthye në meme

“The Laughing Valier”, piktura e vitit 1624 është ekspozuar së fundmi në Galerinë Kombëtare të Londrës. “Kur hyra brenda dhe e pashë, mbeta i shtangur”,...

Lajme të tjera

Web TV