Kush hedh fishekzjare gjobitet deri në 40 mijë lekë/ Masa shtrënguese para festave

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sekondat e para pas mesnate apo mbrëmjet e fundvitit kudo në Shqipëri shoqërohen me shpërthime fishekzjarresh apo lëndë të tjera piroteknike, të cilat edhe pse janë ndaluar me ligj, sërish i gjen kudo.

Jo rrallë herë kanë shkaktuar dhe incidente ku të lënduar kanë mbetur shumë qytetarë, apo janë bërë shkak për krijimin e një vatre zjarri.

Por kjo situatë nuk do të vijojë më pasi Ministria e Turizmit, Ministrinë e Brendshme dhe Ministria e Shëndetësisë kanë nënshkruar një udhëzim të ri që përcakton nivelin e ri të zhurmave dhe ndalimin e përdorimit të fishekzjarreve nga qytetarët në festa private.për arritjen e kësaj do të angazhohet policia e shtetit dhe ajo bashkiake të cilat do të kryejnë inspektime në terren. Kushdo që do të hedhë fishekzjarre qoftë individ biznes apo institucion shtetëror do të gjobitet deri në 40 mijë lekë.

“Policia e Shtetit bashkë me policitë bashkiake do ushtrojnë kontrolle për çdo burim të zhurmës përfshirë edhe këto të fishekzjarreve dhe do ndëshkojnë me gjobë këdo, qoftë operatorët privatë ekonomik, qoftë institucione shtetërore. Krahas dënimit me gjobë, mund të vendoset edhe mbyllja e përkohshme apo e përjetshme e veprimtarisë ekonomike sipas ligjit”.

Teksa festat e fundvitit po afrojnë, ministri i Brendshëm rikujtoi se sipas ligjit lejon tregtimin e fishekzjarreve vetëm për një afat  15 ditor nga data 15 dhjetor deri në 1 janar, ndërsa përdorimi i tyre do të lejohet në periudhën 27 dhjetor deri më 1 janar.  /O.S

Të fundit

Nuk ndalet debati mes dy aktoreve në BBV, Julja përplaset me Eglën: Do dalësh…

Dy aktoret, Julja Ilirjani dhe Egla Ceno, vijojnë të mos kenë një marrëdhënie të afërt në “Big Brother VIP”,...

Samiti/ Ekspertja e ekonomisë: BE përpjekje për ta përfshirë Ballkanin Perëndimor në BE

Në një intervistë televizive, ekspertja e ekonomisë, Teuta Nunaj u shpreh se ka përpjekje të shtuar për ta përfshirë Ballkanin Perëndimor në union. Ajo shti...

A do të vizitoni Kosovën? Ja përgjigja epike e kryeministrit shqiptar të Maqedonisë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, tha se nuk ka marrë ftesë ende për ta vizituar Kosovën. I pyetur nga gazetarët pse nuk e...

Çfarë po ndodh? Shkencëtarët ngrenë alarmin, shkurti i këtij viti më i nxehti në histori

Muaji shkurt i këtij viti mund të jetë më i nxehti i regjistruar ndonjëherë në histori, me lulet që kanë lulëzuar më herët në...

“Do t’i ha hallvën”/ Nuk ndalet Erjola, vazhdon me Ledjonën planin kundër Ilnisës

Erjola me Ledjonën kanë qenë duke biseduar me njëra-tjetrën për planin që ato të dyja në bashkëpunim me Julin kanë thurur për Ilnisën dhe...

Lajme të tjera

Web TV