Nigeriania vendos rekord Guinness për parukën më të gjatë të punuar me dorë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një grua nigeriane ka vendosur rekordin botëror të Guinness pasi ka realizuar paruken më të gjatë të punuar me dorë.

Helen Williams krijoi një paruke që shtrihej deri në 351.28 metra.

Ajo shpenzoi 11 ditë dhe 2,500 dollarë për të krijuar modelin e flokëve. U deshën 1000 tufa flokësh, 12 llak flokësh, 35 tuba ngjitës flokësh dhe 6250 kapëse flokësh.

Pavarësisht se ishte një krijuese paruke për tetë vjet, ajo tha se nuk ishte një detyrë e lehtë pasi ajo “ndihej e rraskapitur” gjatë procesit.

“Miqtë dhe familja më inkurajuan. Nuk doja t’i zhgënjeja, kështu që ruajta fokusin tim. Rezultati është paruka më e gjatë e bërë me dorë në botë,” tha ajo.

Pas përfundimit të flokëve, gjetja e një vendi për ta shtruar dhe matur me saktësi ishte e vështirë. Ajo zgjodhi ta vendoste atë në një autostradë që lidh qytetet e Lagos dhe Abeokuta më 7 korrik.

Rekordet Botërore Guinness konfirmuan rekordin të martën.

Zonja Williams ka ekspozuar parukën në zyrën e saj në mënyrë që njerëzit të mund të vijnë dhe të shikojnë përpjekjet e saj për të vendosur rekord.

Në fillim të këtij viti, Hilda Baci bëri bujë në Nigeri kur theu rekordin botëror për të gatuar pa pushim. Por ajo u rrëzua nga irlandezi Alan Fisher disa javë më parë. /O.S

Të fundit

A është Shqipëria gati për t’u anëtarësuar në BE? ja si përgjigjet Rama

Duke folur për median, kryeministri Edi Rama është pyetur nëse Shqipëria është gati për t’u anëtarësuar në Bashkimin Europian. Kreu...

“Ju i dënoni, ne i lirojmë”/ Basha: “Amnistia Penale”, mesazh për drejtësinë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha në një dalje për mediat ka deklaruar se Amnisti penale është një mesazh për drejtësinë. Ai tha se një...

Tronditëse/ Sherr brenda familjes, daja plagos nipin

Një konflikt në një rrjet familjar në Kuçovë, ka bërë që daja të plagosë me thikë djalin e motrës. Specialistët e Seksionit për Hetimin e...

A të shkakton vërtet thinja stresi?

Folikulat e flokëve tanë përmbajnë një substancë që quhet melanocytes me anë të saj qelizat prodhojnë pigmentin që na jep ngjyrën natyrale të flokëve....

Miratimi i marrëveshjes për emigrantët/Rama: Shqipëria e Italia përballë sfidës guximshme

Ka reaguar kryeministri Edi Rama pas miratimit të marrëveshjes me Italinë për emigrantët. Rama: Kuvendi ratifikoi sot marrëveshjen e bashkëpunimit kundër migracionit të paligjshëm ndërmjet...

Lajme të tjera

Web TV