Historia/ Kur Musolini ishte “thjesht” një gazetar fillestar

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Më 15 nëntor 1914 Musolini themeloi gazetën ndërhyrëse Il Popolo d’Italia. Ja çfarë shkruante ai në ditët e para dhe si e përdori fuqinë e shtypit për qëllimet e tij.

Pasioni i diktatorit për shtypin në artikullin “Gazetari Mussolini” i Gianpaolo Fissore, marrë nga arkivat e Focus Storia.

 Nisja e raportit

“Është shumë e vështirë të bëhesh gazetar!”. Kështu i përmblodhi Musolini idetë e tij mbi gazetarinë në një takim të gazetarëve milanez në 1923. Në rastin e tij ishte – tha – një pasion, si ky për politikën. Pothuajse si një “instinkt” që ai pretendonte se e zotëronte si askush tjetër. E vërtetë apo e rreme, gazetaria, e kombinuar gjithmonë me politikën, ishte veprimtaria që e pushtoi më shumë deri në marrjen e pushtetit në vitin 1922. Dhe që nuk e braktisi as në ditët e fundit të Republikës Sociale, në Salò.

Debutimi në Zvicër

Hapat e parë në këtë profesion i hodhi në Zvicër, në Lozanë, në vitin 1902. Ajo që e shpëtoi nga akuza e endacakit – e kishin arrestuar sepse flinte nën një urë – ishte Emilio Marzetto, mjeshtër dhe redaktor i L’avvenire del lavoro, organ i Federatës Socialiste Italiane në Zvicër, i cili i dha një çati dhe një subvencion prej 10 frangash për të punuar në gazetë dhe në sindikatat e muratorëve. Më 2 gusht të po atij viti ai botoi artikullin e tij të parë.

Musolini i ri

Pasuan edhe nëntë të tjera, rezultat i një praktike kulturo-politike në rrethin e emigracionit socialist zviceran, ku mundi të tregojë mospërputhjen e tij revolucionare. Gjithashtu në Zvicër ai filloi bashkëpunimin me Avanguardia socialista, një revistë javore për sindikalistët-revolucionarë: vazhdoi të shkruante për ta edhe në vitin 1904, pasi u kthye në Itali, duke e njohur veten në pozitat e atyre që nuk i përçmonin “ekseset anarkiste”. në trazira sociale.

Ekstremizmi

Ai shkroi për shembull: “Por, apostujt e mirë të reformizmit, kur stigmatizojnë në prozën e tyre tingëlluese (zanore sepse boshe) aktet e vandalizmit të kryera nga huliganët, synojnë të dënojnë jo huliganizmin, por kryengritjen. socializmi, një amalgamë e çuditshme e pozitivizmit borgjez dhe preizmit të krishterë, nuk e koncepton idenë e ‘forcës’. […] Për të gjithë ata që shkuan në socializëm përmes rrugëve të ndjenjës, është e pamundur të konceptohet revolucioni socialist. si një pyetje e thjeshtë dhe e pastër e ‘forcës’. Ideja e ‘dhunës’ më pas i bën ata të dridhen. Ata kaluan dyzet shekuj histori si njerëz të verbër!”.

I pareferueshëm

Hapi nga redaktori në drejtor ishte i shkurtër: rekomandimet e politikanit dhe gazetarit Giacinto Menotti Serrati dhe aktivistes Angelica Balabanoff e lejuan atë të hidhte hapat e tij të parë në krye të gazetave modeste lokale. Në Oneglia (Imperia), ku mbërriti në vitin 1908, atij iu besua drejtimi i të përjavshmes socialiste La Lima.

Ai u bë menjëherë i shquar për tonet e tij të pandershme dhe provokuese, për të cilat ishte mjeshtër: gjatë katër muajve të asaj vepre ai shkroi mbi njëzet artikuj, disa firmosën “një heretik të vërtetë”, të gjithë të karakterizuar nga një antiklerikalizëm që kufizohej me blasfeminë.

Antiklerike

Si në këtë rast: “Dhe tani ne duam t’u bëjmë një pyetje elegante teologëve, priftërinjve, besimtarëve: si e shpjegoni faktin që pavarësisht nga kungimet e para ose të mëvonshme, një njeri mund të bëhet jobesimtar, heretik, ateist apo edhe më keq. një kriminel? Ju përgjigjeni: pas kungimit ai përsëri mëkatoi. Dhe unë i përgjigjem: por si mund të mëkatonte nëse do të kishte djalin e Zotit në trup? Ose Krishti është gjithmonë i pranishëm dhe njeriu nuk mund të mëkatojë, ose Krishti është evakuuar dhe atëherë është një ushqim që kalon nëpër kanalet e ushqimeve të zakonshme”. Kundërshtarët e tij e përkufizuan gjithashtu të përjavshmen socialiste të Trentino-s L’avvenire del lavoro (i njëjti emër si ajo zvicerane) të cilën Duçe i ardhshëm e drejtoi nga dimri deri në verën e vitit 1909 si “të pahijshme dhe kanibalisht anti-fetare”.

Prerja e shpejtë

Në Trento, Musolini kombinoi rolin e sekretarit të Dhomës së Punës lokale me një angazhim intensiv në shkrim, duke mos u kufizuar vetëm në mbushjen e katër faqeve të gazetës së vogël, por duke bashkëpunuar aktivisht me Popolo, të drejtuar nga Cesare Battisti (ekzekutuar si tradhtar nga austriakët në 1916). Ndër objektivat e preferuar të penës së të riut Musolini, përveç katolikëve dhe klerit, ishte edhe Partia Popullore e Alcide De Gasperi (të cilin e arrestoi në 1927).

I dyzuar

Tonet nxitëse i bënë arrestimin me akuzën e “nxitjes së veprimeve imorale dhe urrejtjes ndaj autoriteteve shtetërore”. Ai u dëbua nga qyteti (atëherë austriak) pas disa muajsh qëndrimi. Pasi u kthye në Forlì, ai jetoi në një gjendje të pasigurt në muajt e fundit të vitit 1909, pothuajse dha dorëheqjen për të pranuar punën si zyrtar i gjendjes civile në Argenta, një komunë në zonën e Ferrarës. Derisa shokët e tij socialistë i propozuan që të bëhej sekretar i federatës Forlì dhe të drejtonte gazetën që do të ishte zëdhënësi i saj.

“Lërini gabimet”

Për të përjavshmen e re regjisori Musolini zgjodhi emrin Lufta e klasave. Kjo ishte baza e nisjes për karrierën e tij politike. Gazeta u krijua sipas linjave të miratuara deri atëherë, me tone të forta dhe duke punuar në të praktikisht e vetme. “Na lini neve gabimet gramatikore dhe sintaksore”, i rekomandoi ai printerit, “lexuesit tanë do të ndihen më të qetë”.

Shitjet

Pikërisht këtij Musolini, pas triumfit të tij në Kongresin Socialist të Reggio Emilia si udhëheqës i rrymës revolucionare, udhëheqja e Partisë Socialiste ia besoi njëzëri, më 10 nëntor 1912, drejtimin e Avantit! Ishte një zgjedhje e mirë, nga pikëpamja e shitjeve. Nën drejtimin e tij gazeta shkoi nga rreth 30 mijë kopje në 70 mijë kopje, me maksimum deri në 100 mijë.

Ndryshimi i linjës

Në fillimin e Luftës së Parë Botërore, besnik ndaj diktatit të pacifizmit internacionalist të cilit partia i përmbahej, regjisori Musolini ishte fillimisht një mbështetës i neutralizmit më radikal: “Ka ardhur ora e përgjegjësive të mëdha. Prandaj proletariati i Italisë do të lejojë të na çojë edhe një herë në masakër? Ne as që mendojmë kështu. Por duhet të lëvizim, të veprojmë, të mos humbim kohë. Të mobilizojmë forcat. Pra, le të lindë […] nga turmat e thella të proletariatit një britmë e vetme , dhe le të përsëritet në sheshet dhe rrugët e Italisë: ‘Poshtë lufta!’”. Disa muaj më vonë, me editorialin “Nga neutraliteti absolut në neutralitetin aktiv”, botuar më 18 tetor 1914, pati një përmbysje të bujshme natyrisht në favor të ndërhyrjes së Italisë në luftë. Dy ditë më vonë Musolini dha dorëheqjen dhe u përjashtua nga partia. Më 15 nëntor tashmë doli numri i parë (4 faqe) i gazetës së tij të re: Il Popolo d’Italia.

Strategjik

Kohëzgjatja me të cilën lindi gazeta e re tregon se si Musolini kishte llogaritur tashmë në paratë e nevojshme për disa kohë. Kush ia kishte dhënë? Kryesisht Franca dhe disa industri të mëdha italiane (Fiat, Ansaldo) të cilat e konsideruan konfliktin (me të drejtë, nga këndvështrimi i tyre) një burim fitimesh të mëdha. Gazeta, e cila për disa vite vazhdoi të përkufizohej si socialiste, u bë zëdhënëse e intervencionimit revolucionar dhe Musolini përdori të gjitha aftësitë e tij komunikuese. Il Popolo d’Italia u bë diçka më shumë se një gazetë opinioni: për drejtorin e saj ishte një mjet për të fituar një rol udhëheqës në skenën politike.

Gjuhë inovative

Agresiviteti dhe qëndrimi polemizues i rafinuar gjatë viteve dhanë frytet e tyre. Gjuha e menjëhershme dhe e drejtpërdrejtë, e karakterizuar nga sfida dhe jo nga argumenti, iu drejtua teknikave të frymëzuara pjesërisht nga futuristët. Fillimi i artikullit me titull “Trincerokracia” i dhjetorit 1917 është shembullor: “Fjala është e shëmtuar. Nuk ka rëndësi. Ka më të shëmtuara që kanë kohë që kanë të drejtën e nënshtetësisë në gjuhën italiane. Ne nuk na intereson puristët që rrënqethin para neologjizmave.Konflikti i përjetshëm mes ndjeshmërisë së vjetër dhe asaj të re!Trenkokracia është aristokracia e llogoreve Është aristokracia e së nesërmes.Çeket e saj të fisnikërisë kanë ngjyrën e bukur të gjakut.Në pallton e saj armatos një ‘kalë frisian’, një llogore, një granatë dore”.

Zëri i veteranëve

Dhe përsëri: “Italia po shkon drejt dy partive të mëdha: atyre që ishin atje dhe atyre që nuk ishin atje; atyre që luftuan dhe atyre që nuk luftuan”. Kështu ai fitoi mbështetjen e luftëtarëve që si veteranë do të përbënin bazën e fashizmit. Dhe nuk është rastësi që në vitin 1918 Il Popolo d’Italia u bë “gazeta e përditshme e luftëtarëve dhe prodhuesve”.

Megafoni

Pas luftës, Musolini vazhdoi të thurë rrjetën e tij të konsensusit nga gazeta. Më 29 tetor 1922, ishte në zyrën e tij të vogël të drejtorit, në via Paolo da Cannobio në Milano, që Musolini mori telegramin nga mbreti me ftesën për të shkuar në Romë për të marrë detyrën e formimit të një qeverie të re. Dy ditë më vonë, drejtimi i gazetës i kaloi vëllait të tij më të vogël, Arnaldo. Gazetari Musolini i la vendin liderit të fashizmit. Megjithatë, edhe kur u mbështet në mjete më të fuqishme të propagandës, si radioja, Musolini vazhdoi (deri në fund, në vitet e Salò) të shkruante artikuj. Dhe për të censuruar shtypin, aftësinë e të cilit për të ndikuar në opinionin publik e njihte mirë.

Të fundit

Arsenal shkatërron Lensin në “Emirates”, francezët të pafuqishëm përballë “Topçinjve”

Arsenali fiton me rezultat tenistik 6-0 ndaj Lensit në kuadër të xhiros së pestë në Ligën e Kampionëve në...

Champions League/ Napoli i pafuqishëm ndaj Real Madrid, Inter “ringjallet” ndaj Benficas

Inter ia del të shmangë humbjen në Lisbonë përballë Benficës edhe pse pjesën e parë e mbyllën me rezultatin 0-3. Zikaltërit reaguan në fraksionin...

Pengesa e Elon Musk për të qenë lider botëror, vetvetja

Nga BRIAN FUNG, CNN – Elon Musk është kthyer në një lojtar gjithnjë e më të rëndësishëm në çështjet globale. Themeluesi i SpaceX ka qenë...

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit, përfshirë babanë e tij Në një video prej më shumë se...

Kryevepra që u kthye në meme

“The Laughing Valier”, piktura e vitit 1624 është ekspozuar së fundmi në Galerinë Kombëtare të Londrës. “Kur hyra brenda dhe e pashë, mbeta i shtangur”,...

Lajme të tjera

Web TV