Laura Pausini, “Unë jam italianja më latine në botë”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Personi i Vitit në Latin Grammy Awards, “por unë jam gjithmonë e njëjta” nga Claudia Fascia

“Në këto 30 vite karrierë, gjëja për të cilën jam krenare është që më thonë se jam më spanjolli, më argjentinasi, më… italiani.

latina e botës”. Laura Pausini, e shpallur Personi i Vitit 2023 nga Latin Recording Academy, një nga nderimet më të larta të çmimeve Latine Grammy që i jepet çdo vit një artisti për arritjet e tij artistike në industrinë e muzikës latine, si dhe për përpjekjet e tij humanitare, në prag të mbrëmjes gala të Çmimeve, ajo thotë se është “personi më me fat këtë vit dhe italianja më krenare që është latine”.

Përjashtimisht, këtë vit Latin Grammy do të mbahet në Sevilje në vend të Las Vegas dhe do të kulmojë në mbrëmjen e 16 nëntorit, natën e ndarjes së çmimeve të mëdha të muzikës latine.

“Pas prezantimit të ngjarjes vitin e kaluar – thotë ajo – u thirra nga presidenti Manuel Abud. Mendova se donte të më kërkonte të përsërisja, por në vend të kësaj, për habinë time të madhe, ai më informoi për nominimin për personin e vitit: Unë Nuk kam gjak latin, si A mund të jetë e mundur? Por Akademia më kishte votuar dhe kjo është njohje e lidhjes që kam me vendet spanjolle. Një birësim që legalizohet. Është diçka më shumë se një artist që udhëton nëpër vende të ndryshme. Këndimi në spanjisht është një domosdoshmëri për mua, për t’i qëndruar besnike vetes dhe stilit tim melodik. Do të vazhdoj ta bëj, dhe pa autotone. Por nuk është një polemikë: sot përdoret si instrument, pasi në vitet 90 bëhej me megafon. Besoj se vetëm Raffaella Carrà e ka përjetuar një gjë të tillë me publikun latin”.

Ajo është e vetmja artiste që nuk flet spanjisht dhe gruaja e tretë që është nderuar ndonjëherë. Në të kaluarën, ndër të tjera, janë shpërblyer Marc Anthony (2016), Caetano Veloso (2012), Plácido Domingo (2010), Ricky Martin (2006), Carlos Santana (2004), Gilberto Gil (2003). Dhe vetëm dy gra: Shakira (2011) dhe Gloria Estefan (2008).

“Tri femra në 24 edicione të çmimit janë të pakta, por unë jam në shoqërinë e kolegëve të jashtëzakonshëm. Jemi një trinitet, me Gloria Estefan dhe Shakira. Gjëja pozitive është se artistët latinë kanë filluar të pohojnë veten, mendoj për Karolin. G dhe Rosalia”.

Kjo njohje i shton të shumtat që Laura Pausini ka fituar ndër vite, duke përfshirë një Globe të Artë dhe një nominim për Oscar. “A jam legjendar? Jo, ndihem gjithmonë njësoj, vetëm me disa rrudha të tjera – mbrohet artisti i Romagna në konferencën për shtyp para ceremonisë së çmimit -. Unë kam pasur gjithmonë një problem me vetëvlerësimin, por jam duke punuar në të Gjithmonë pyes veten nëse jam në atë që bëj, nëse e meritoj, edhe nëse punoj shumë, studioj shumë, jam i disiplinuar. Unë jam një person normal dhe nuk është gjithmonë e lehtë Për të përballuar një punë që nuk është normale. Për fat e kam përgjigjen në koncerte dhe përgjegjësinë që ndjej e ndaj me publikun”. Titulli Personi i Vitit u njoh për karrierën e saj si një përkthyese e shumëanshme dhe shumëgjuhëshe dhe për angazhimin e saj të vazhdueshëm në mbështetjen e kauzave të drejtësisë sociale, duke përfshirë urinë në botë, dhunën ndaj grave dhe të drejtat e njerëzve ndryshe

“Kur isha më i vogël prindërit më mësuan mua dhe motrën time se ishte e rëndësishme të ishim të hapur ndaj të tjerëve dhe prej andej mësova se çfarë është diversiteti dhe altruizmi dhe mbi të gjitha të drejtat e qenies njerëzore. Albumi im i fundit quhet Almas Paralelas. Shpirtrat paralelë), flet për shpirtrat dhe vendos fjalën dashuri në qendër.”

Në mbrëmjen gala të 15 Nëntorit Laura Pausini do të festohet me një koncert homazh, me interpretime të repertorit të saj, të realizuar nga artistë dhe miq me famë ndërkombëtare. “Nuk jam i sigurt se kush do të jetë atje, por jam kurioz të di se si miqtë dhe kolegët e mi do t’i këndojnë këngët e mia”.

Të fundit

Arsenal shkatërron Lensin në “Emirates”, francezët të pafuqishëm përballë “Topçinjve”

Arsenali fiton me rezultat tenistik 6-0 ndaj Lensit në kuadër të xhiros së pestë në Ligën e Kampionëve në...

Champions League/ Napoli i pafuqishëm ndaj Real Madrid, Inter “ringjallet” ndaj Benficas

Inter ia del të shmangë humbjen në Lisbonë përballë Benficës edhe pse pjesën e parë e mbyllën me rezultatin 0-3. Zikaltërit reaguan në fraksionin...

Pengesa e Elon Musk për të qenë lider botëror, vetvetja

Nga BRIAN FUNG, CNN – Elon Musk është kthyer në një lojtar gjithnjë e më të rëndësishëm në çështjet globale. Themeluesi i SpaceX ka qenë...

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit, përfshirë babanë e tij Në një video prej më shumë se...

Kryevepra që u kthye në meme

“The Laughing Valier”, piktura e vitit 1624 është ekspozuar së fundmi në Galerinë Kombëtare të Londrës. “Kur hyra brenda dhe e pashë, mbeta i shtangur”,...

Lajme të tjera

Web TV