Një në pesë specie evropiane në rrezik të zhdukjes

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një studim mbi statusin e ruajtjes së florës dhe faunës evropiane zbulon se një në pesë specie rrezikon të zhduket, veçanërisht bimët dhe jovertebrorët.

Një në pesë, një e pesta, 20%, ju zgjidhni si ta shprehni këtë përqindje: sipas një studimi të botuar në PLOS One ,  ky është numri i specieve (kafshëve dhe bimëve) që rrezikojnë zhdukjen në Evropë , një vlerësim i cili është afërsisht dyfish. ajo tashmë shqetësuese e bërë nga IPBES , Platforma Ndërqeveritare për Biodiversitetin dhe Shërbimet e Ekosistemit e krijuar nga OKB-ja në 2010.

Shkaqet e këtij kolapsi? Të zakonshmet: konsumi i tokës , ndotja, ndryshimet klimatike .

MjedisiNe njerëzit jemi më keq se një asteroid: po përshpejtojmë në mënyrë dramatike ritmin e zhdukjes

NJË NË PESË KRIJESA. Analiza, e koordinuar nga Axel Hochkirch e Musée National d’Histoire Naturelle në Luksemburg, mori në konsideratë një mostër prej 14,669 llojesh të kafshëve dhe bimëve evropiane, një listë që përfshinte të gjitha llojet e vertebrorëve dhe një pjesë të konsiderueshme të jovertebrorëve dhe bimëve: në total, një përzgjedhje që e vetme mbulon 10% të të gjithë florës dhe faunës evropiane. Nga këto pothuajse 15,000 specie, 27% e bimëve, 24% e jovertebrorëve dhe 18% e vertebrorëve klasifikohen nga IUCN si në rrezik zhdukjeje : bëhet fjalë për 2,839 specie nga 14,669, pra 19.4%. Midis tyre ka 50 që konsiderohen tashmë të zhdukur (ose globalisht, ose rajonalisht, ose në natyrë) dhe 75 të tjera që klasifikohen si “ndoshta të zhdukura”.

Mjedisi

MjedisiSurpriza: zona e çmilitarizuar mes dy Koreve është një xhevahir i biodiversitetit

I KUJT FAJI? Nuk është rastësi që përqindja më e madhe e specieve të rrezikuara janë bimë: shumica e përpjekjeve për ruajtjen fokusohen te vertebrorët.

Lexo edhe :  Horoskopi ditor, e dielë 3 mars 2024

Edhe insektet nuk janë në një vend të mirë: sipas IPBES, ka një milion specie në rrezik zhdukjeje në botë; studimi i ri ekstrapolon të dhënat evropiane për të bërë një vlerësim global, dhe për këtë arsye pretendon se në realitet speciet e insekteve  rrezik janë dy milionë, pra dyfishi.

Për sa i përket shkaqeve që në Evropë rrezikojnë zhdukjen e një qenieje në pesë, janë të zakonshmet: ndotja , ngrohja globale , por mbi të gjitha, thotë studimi, shndërrimi i gjithnjë e më shumë zonave të egra në tokë bujqësore. një ndryshim me të cilin shumë specie nuk janë në gjendje të përshtaten.Përshtatur nga Fokus.it/O.S

Të fundit

Arsenali luan “tenis” ndaj Sheff. United, “Topçinjtë” nuk i ndahen Cityt dhe Liverpulit

Arsenali ruan hapin e Liverpoolit dhe Manchester City-t në krye të Premier League-s. “Topçinjtë” e Londrës shkatërruan 0-6 vendin...

Ngjela bën paralajmërimin e fortë: Do të dal në zgjedhje me partinë time

Një deklaratë befasuese është bërë sot në një program televiziv nga avokati Spartak Ngjela ku u shpreh se në këto zgjedhje, do të kthehet. Ai...

VIDEO/ Inter triumfon ndaj Genoas, Kristjan Asllani gjen golin e parë me zikaltërit

Inter siguron fitoren e 12-të në 12-të ndeshje radhazi në të gjitha kompeticionet, ndërsa mori tri pikët në ndeshjen ndaj Genoa-s në “San Siro”. Sfida...

NATO nuk mund të ruajë Shqipërinë dhe Kosovën nga shqiptarët antiperëndimorë

Nga Mero Baze, Kur u ndërtua baza ushtarake e Kuçovës, që sot u bë bazë e NATO, qyteti quhej Qyteti “Stalin”. E ndërtuar një vit...

Fansi i Marilyn Monroe bën ‘çmendurinë e pazakontë’ pas vdekjes së ikonës së bukurisë

Një fans i vjetër e Marilyn Monroe po shpenzon mijëra paratë e tij për të bërë fushatë për Akademinë për t’i ofruar asaj një...

Lajme të tjera

Web TV