Nuk zgjoheni dot në mëngjes? Mos e fajsoni veten, ja si e shpjegon shkenca këtë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Bota ndahet në dy kategori njerëzish, të parët janë ata që zgjohen menjëherë sapo bie alarmi i parë në mëngjes dhe të tjerët janë ata që nuk mjaftohen me një, ndoshta as me dy apo tre alarme.

Por a e dini se si e përcakton shkenca këtë?
Nëse jeni personi që ju duhet më tepër se një alarm për t’u zgjuar, kjo ju bën më vigjilent për ditën që keni para. Zgjimi me vonesë përmirëson aftësitë mendore dhe kërkimore të individit. Prandaj, rezultatet sugjerojnë se vonesa e alarmit për gjysmë ore në mëngjes mund të mos ketë efekte negative në cilësinë e gjumit dhe në fakt mund të ketë disa efekte pozitive në aftësitë njohëse dhe mendore, të nevojshme për të përballuar ditën.

Ndaj nëse e keni fajësuar veten se jeni njeri gjumash, që nuk ju del gjumi kollaj, filloni të shihni anën pozitive të kësaj./E.Ç

Të fundit

Vuante nga një sëmundje e rëndë, ndërron jetë këngëtarja virale në TikTok

E njohur me emrin e saj artistik Cat Janice, këngëtarja 31-vjeçare dhe nënë e një djali 7-vjeçar, ka vdekur...

Parlamenti Evropian miraton rezolutën për procesin e zgjerimit të BE, si u ndanë votat

Parlamenti Evropian ka miratuar të enjten një rezolutë për procesin e zgjerimit të Bashkimit Evropian (BE), përmes së cilës kërkoi që ky proces të...

Botohet një herë në katër vite çdo datë 29 shkurt, ja cila është gazeta e veçantë

Ekziston një gazetë në botë që botohet 1 herë në 4 vite dhe ajo gjendet në Francë. Gazeta satirike “La Bougie du Sapeur” ka dalë...

Nuk ndalet debati mes dy aktoreve në BBV, Julja përplaset me Eglën: Do dalësh…

Dy aktoret, Julja Ilirjani dhe Egla Ceno, vijojnë të mos kenë një marrëdhënie të afërt në “Big Brother VIP”, madje në të shumtën e...

Samiti/ Ekspertja e ekonomisë: BE përpjekje për ta përfshirë Ballkanin Perëndimor në BE

Në një intervistë televizive, ekspertja e ekonomisë, Teuta Nunaj u shpreh se ka përpjekje të shtuar për ta përfshirë Ballkanin Perëndimor në union. Ajo shti...

Lajme të tjera

Web TV