test

Pesë ushqime që një gastroenterolog nuk i zgjedh kurrë në menun e tij

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një mënyrë e mirë për të ruajtur shëndetin, është të jemi shumë selektiv me ushqimet që zgjedhim të përfshijmë në rutinën tonë të të ushqyerit.

Kur këto këshilla vijnë nga një ekspert, nuk duhet t’i anashkalojmë ato, por t’i ndjekim ato deri në germë.

Zgjedhja e mjaftueshme e frutave dhe perimeve dhe shmangia e sheqernave të tepërta është një mënyrë efektive për të mbajtur funksionet tona jetësore në një nivel të mirë dhe për të shmangur shfaqjen e sëmundjeve kronike.

Dr. Sarmed Sami, gastroenterolog, asistent profesor në University College London dhe mjek në Qendrën Gastrointestinale të Londrës në Spitalin Princess Grace, na nxit të ndjekim shembullin e tij dhe të zgjedhim me kujdes ushqimet që konsumojmë.

Më pak mish të përpunuar

Mish i përpunuar si salsiçet, proshuta, etj janë sigurisht të shijshme për shumëkënd, por nuk kanë shumë vlera ushqyese. Nitratet dhe nitritet e shtuara mund të shndërrohen në kimikate të dëmshme në zorrë, të quajtura nitrozamina, të cilat konsiderohen si një faktor rreziku për kancerin e zorrës së trashë. Të ulëta në fibra dhe të larta në yndyrna të ngopura, ato gjithashtu mund të prishin mikrobiomën e zorrëve, duke çuar në inflamacion të zorrëve.

Më shumë produkte qumështi me pak yndyrë

Qumështi, kosi dhe djathi, produktet më të njohura të qumështit, ndahen në të plota, gjysmë yndyrore dhe me pak yndyrë. Yndyra e ngopur kërkon më shumë për t’u tretur, gjë që mund të përkeqësojë simptomat e dispepsisë dhe refluksit, dhe gjithashtu kontribuon në inflamacion në zorrë, sipas gastroenterologut. Prandaj, përmbajtja e lartë e yndyrës mund të prishë bakteret “e mira” të zorrëve.

Lexo edhe :  Lufta me kancerin, studimi: Stresi, katalizator për përhapjen e metastazave

Qëndroni larg ushqimeve të skuqura

Ushqimet e skuqura të preferuara të të gjitha kohërave mund të shkaktojnë gjithashtu shqetësime në stomak pasi ngadalësojnë zbrazjen e stomakut për shkak të sasive të larta të yndyrës. Kjo do të thotë se ushqimi merr më shumë kohë për t’u tretur dhe mund të çojë në të përziera dhe parehati në bark.

Gjithashtu, temperaturat e larta që përdoren për të skuqur ushqimet janë të vështira për t’u shpërbërë nga trupi, gjë që mund të kontribuojë në inflamacion dhe stres oksidativ në sistemin tretës.

Më pak pije me sheqer

Konsumimi i tepërt i sheqerit shoqërohet me shtim në peshë, një faktor rreziku për shumë sëmundje, por edhe me çrregullime të mikrobiomit të zorrëve, duke ndryshuar përbërjen e baktereve në zorrë. Pijet e gazuara, si me sheqer ashtu edhe pa sheqer, kanë qenë veçanërisht fajtorë pasi pijet e gazuara mund të çojnë në grumbullimin e gazit, i cili mund të shkaktojë fryrje, ngërçe, GERD dhe kapsllëk.

Ushqimet e përpunuara

Përveçse i janë nënshtruar shumë përpunimit, ato përmbajnë përbërës të rrezikshëm për organizmin në përgjithësi, si sheqerna të shtuara, yndyra, kripë si dhe shumë kimikate të tjera, konservues dhe emulsifikues, të cilët lidhen me ndryshimet metabolike. Sa më i përpunuar të jetë një ushqim, aq më pak i shëndetshëm është. /O.S

Të fundit

Tri gjërat që duhet të bëni për të fituar zemrën e një gruaje

Sipas një prej sondazheve në rrjetet sociale, ka disa gjëra kyçe që gratë presin nga partnerët e tyre të...

Media gjermane “BILD”: Zbuloni gjithçka rreth kulturës së vendit mesdhetar, Shqipërisë

Thesare historike, peizazhe idilike, vende fetare: Shqipëria ka gjithçka për të ofruar, shkruan Emily Pradel në një artikull të botuar në të përditshmen gjermane...

Vera e nxehtë dhe temperatura të larta, sa herë në ditë duhet të bëjmë dush

Temperaturat e nxehta janë të mundimshme. Njeriu djersin dhe lodhet më shumë gjatë verës si pasojë e këtyre temperaturave. Dushi tingëllon idea më e mirë...

Do të jetë pjesë e një edicioni të ri? Ja çfarë zbulon Egla Ceno

Finalja e emisionit më të përfolur shqiptar momentalisht, “Big Brother VIP 3” dhe rrugëtimit të pesë finalistëve u mbajt me 25 Maj në Top...

Poeti Agim Doçi pëson hemoragji cerebraleWe

Kompozitori dhe tekstshkruesi, Agim Doci ka pësuar hemorragji cerebrale, ku për pasojë është shtruar në Shërbimin Neurovaskular. Doçi u referua në QSUT nga Spitali Bashkiak...

Lajme të tjera

Web TV