Cila ishte fytyra e vërtetë e Faraonit Ramesses II? Kjo!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pas 3300 vjetësh, faraoni i madh Ramses II shfaqet sërish, “i ringjallur” me ndihmën e arkeologjisë, antropologjisë fizike, burimeve letrare dhe teknikave moderne të përpunimit të imazheve.

Ai vdiq në moshën 90-vjeçare, duke lënë një mori bashkëshortesh dhe fëmijësh, tempujsh dhe pushtimesh, të vetëdijshëm se e kishin bërë Egjiptin më të madh. Por pa e ditur se ai do të bëhej edhe një personazh negativ në rrëfimin biblik. Fjala është për Ramsesin II, të identifikuar nga peshkopi grek Eusebius i Cezaresë (265-340 e.s.) me faraonin që nuk donte ta linte popullin hebre të lirë në Librin e Eksodit, i dënuar nga “murtajat” e njohura. Nëse për historianët modernë, ky rol i fundit nuk mund të konfirmohet, megjithatë është e sigurt se Faraoni Ramses II ishte sundimtari më i fuqishëm i Egjiptit të lashtë dhe jetoi nga viti 1303 deri në 1213 para Krishtit. Mumja e tij u zbulua në 1881 dhe ruhet në Muzeun Kombëtar të Qytetërimit Egjiptian në Kajro. Një personazh i tillë ia vlente një portret 3D, rindërtimi i fytyrës së tij nga studiuesit në Face Lab në Universitetin John Moores në Liverpool, i përshkruar gjithashtu në videon e mësipërme.

 DETAJET. Ekipi i udhëhequr nga Caroline Wilkinson, në bashkëpunim me Universitetin e Kajros dhe në veçanti me Sahar Saleem, ekspert për mumiet dhe profesor i radiologjisë, rindërtuan me teknika të fundit pamjen e faraonit si kur ishte 45 vjeç ashtu edhe në pleqëri. Së bashku me të dhënat historike të faraonit u përdorën tomografia e kompjuterizuar (CT) por edhe imazhe piktoreske dhe skulpturore. Në praktikë, mumja “zhmbështillej” me softuerin CT, duke hequr gjithçka që ishte shtuar gjatë balsamimit.

Më pas u deshën tre muaj punë për të mbuluar kafkën e Ramses II, të reduktuar në lëkurë dhe kocka, me tekstura “CGI” (imazhe të krijuara nga kompjuteri), të cilat riprodhuan grafikisht në 3D konsistencën dhe detajet minimale të materialit të tij origjinal organik. Tiparet e faraonit u rindërtuan në detaje, fillimisht duke renderuar sipërfaqen e kafkës, më pas duke mbivendosur strukturën e muskujve, shtresën dhjamore dhe në fund karakteristikat e lëkurës. Falë teksteve egjiptiane, ngjyra e syve, flokëve e madje edhe nishaneve të Ramesses II janë gjurmuar.

Lexo edhe :  Austro-Hungaria, si ndikoi në Pavarësinë e Shqipërisë

NGA MUMJA TE PERSONI. “Ne fillimisht u fokusuam në tiparet më të dukshme,” shpjegon Caroline Wilkinson. “Për shembull, në Ramesses II ka një kockë hundore shumë të gjerë. Ndodhet mes syve, shumë lart, i theksuar”. Për të gjurmuar muskujt e fytyrës së faraonit, ekipi i Face Lab përdori gjithashtu softuer të dedikuar për rindërtimin e mjekësisë ligjore (të personave të zhdukur, trupave të gjetur të panjohur ose kriminelëve). “Sa më thelbësor ishte një muskul i fytyrës në jetë, aq më shumë lidhjet e tij lanë shenja të dukshme në sipërfaqen e kafkës,” vazhdon Wilkinson. “Nga mbetjet skeletore, maskat e vdekjes dhe portretet e lashta, ne synojmë të vërtetojmë fytyrat e figurave kryesore historike. Përfaqësimi i tyre ofron mundësinë për t’u lidhur me ta si individë dhe jo si koncepte apo emra të shkruar në libra.”

BALLË  PËR BALLË. Ndërsa zhvillohen metodat shkencore dhe teknikat e vizualizimit, këto rindërtime 3D ofrojnë njohuri të reja jo vetëm për personazhet, por edhe për popullatat e lashta. “Është përmes paraqitjeve vizuale të fytyrave që ne jemi në gjendje të nxjerrim në dritë burrat dhe gratë e së kaluarës në realitetin e tyre, duke kapërcyer edhe paragjykimet njohëse”, përfundon Wilkinson.

Të fundit

Arsenal shkatërron Lensin në “Emirates”, francezët të pafuqishëm përballë “Topçinjve”

Arsenali fiton me rezultat tenistik 6-0 ndaj Lensit në kuadër të xhiros së pestë në Ligën e Kampionëve në...

Champions League/ Napoli i pafuqishëm ndaj Real Madrid, Inter “ringjallet” ndaj Benficas

Inter ia del të shmangë humbjen në Lisbonë përballë Benficës edhe pse pjesën e parë e mbyllën me rezultatin 0-3. Zikaltërit reaguan në fraksionin...

Pengesa e Elon Musk për të qenë lider botëror, vetvetja

Nga BRIAN FUNG, CNN – Elon Musk është kthyer në një lojtar gjithnjë e më të rëndësishëm në çështjet globale. Themeluesi i SpaceX ka qenë...

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit, përfshirë babanë e tij Në një video prej më shumë se...

Kryevepra që u kthye në meme

“The Laughing Valier”, piktura e vitit 1624 është ekspozuar së fundmi në Galerinë Kombëtare të Londrës. “Kur hyra brenda dhe e pashë, mbeta i shtangur”,...

Lajme të tjera

Web TV