Ernesto Ferrero vdiq, shkrimtari dhe kritiku ishte 85 vjeç

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ka vdekur në moshën 85-vjeçare, Ernesto Ferrero, historian, shkrimtar dhe kritik letrar. Midis 1998 dhe 2016 ai drejtoi Panairin e Librit të Torinos.

Nga Vincenzo Nasto

Ernesto Ferrero, shkrimtari historik, kritiku letrar dhe gjithashtu drejtor i Panairit të Librit të Torinos midis 1998 dhe 2016, ka vdekur në moshën 85-vjeçare. Burri, me origjinë nga Torino, kishte mbështetur terapi për vite me radhë për shkak të një sëmundjeje. Pasi u bë kreu i shtëpisë botuese Einaudi në 1963, karriera e tij mori njohje të madhe. Ndër më të rëndësishmet është e pamundur të harrohet fitorja e çmimit Strega në vitin 2000, me N-në e tij: libri që rindërton mërgimin e perandorit francez Napoleon në Elba në vitet e tij të fundit. Ndërkohë, prej pak ditësh në të gjitha platformat është prezente vepra e tij e fundit: monografia me titull Italo, vepër kushtuar poetit italian Italo Calvino.

Ndërkohë nga autoritetet kanë mbërritur edhe mesazhet e para të ngushëllimit. Ndër fazat më të rëndësishme të jetës së tij është padyshim Panairi i Librit të Torinos, të cilin ai e drejtoi me presidentin Ronaldo Picchioni nga viti 1998 deri në vitin 2016. Organizata donte të lëshonte një shënim për shtyp, duke kujtuar punën e madhe të bërë nga Ferrero në ato 18 vite menaxhim. , duke përshëndetur edhe familjen e përbërë nga bashkëshortja e tij Carla, vajzat e tij Chiara dhe Silvia: “Grupi i punës i Panairit Ndërkombëtar të Librit të Torinos merr pjesë i prekur dhe me dhimbje të madhe në ngushëllimet për ndarjen nga jeta të Ernesto Ferreros dhe bashkohet me dashuri me gruan e tij. Carla, vajzat e tij Chiara dhe Silvia, familja e tij, miqtë dhe të gjithë ata që e njohën dhe e vlerësuan, do të mbajmë gjithmonë në zemrat tona angazhimin dhe përkushtimin e tij të palodhshëm në promovimin e leximit, librit dhe letërsisë, por mbi të gjitha bujarinë. mirësia dhe ironia që e dalluan në punë dhe në jetë.Vizioni dhe puna e tij e shndërruan Panairin Ndërkombëtar të Librit, të cilin ai e drejtoi nga viti 1998 deri në vitin 2016, në një vend takimi, dialogu dhe diskutimi midis autorëve, lexuesve dhe lexuesve, një hapësirë ​​në të cilat dashuria për leximin dhe dijen kanë krijuar një komunitet gjithnjë e më të madh vit pas viti”.

Ndër veprat e tij artistike, të gjitha të botuara me botuesin Einaudi, N është sigurisht vepra e tij më e njohur. Romani, i cili rindërton 300 ditët e Napoleonit në ishullin Elba përmes ditarit të bibliotekarit të tij, përveç fitimit të çmimit Strega në vitin 2000, fitoi çmimet Alassio dhe Lucca, si dhe u përkthye në shumë gjuhë evropiane. N do të pasohet nga vepra të tilla si Viti i indianit në 2001, Historia misterioze e papirusit të Artemidoros në 2006, Udhëtimi i fundit i kapitenit Salgari në 2011 dhe tregimi filozofik Storia di Quirina në 2014. Libri i tij i fundit i botuar, megjithatë, daton pak ditë më parë, kur një rikonstruksion i veprës së poetit italian Italo Calvino u vu në dispozicion në të gjitha platformat Italo.

Të fundit

Arsenal shkatërron Lensin në “Emirates”, francezët të pafuqishëm përballë “Topçinjve”

Arsenali fiton me rezultat tenistik 6-0 ndaj Lensit në kuadër të xhiros së pestë në Ligën e Kampionëve në...

Champions League/ Napoli i pafuqishëm ndaj Real Madrid, Inter “ringjallet” ndaj Benficas

Inter ia del të shmangë humbjen në Lisbonë përballë Benficës edhe pse pjesën e parë e mbyllën me rezultatin 0-3. Zikaltërit reaguan në fraksionin...

Pengesa e Elon Musk për të qenë lider botëror, vetvetja

Nga BRIAN FUNG, CNN – Elon Musk është kthyer në një lojtar gjithnjë e më të rëndësishëm në çështjet globale. Themeluesi i SpaceX ka qenë...

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit, përfshirë babanë e tij Në një video prej më shumë se...

Kryevepra që u kthye në meme

“The Laughing Valier”, piktura e vitit 1624 është ekspozuar së fundmi në Galerinë Kombëtare të Londrës. “Kur hyra brenda dhe e pashë, mbeta i shtangur”,...

Lajme të tjera

Web TV