Panairi 2023/ Nis ndarja e çmimeve për librat më të mirë, ja kush janë emrat fitues

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ka nisur ndarja e çmimeve në Panairin e Librit 2023. Mësohet se çmimi për librin më të mirë për fëmijë është marrë nga Rudina Çupi.

Shkrimtares iu dha çmimi për librin ‘Gjyshja me zemrën prej ketri’, raporton News24.

Çmimi si përkthyesja e vitit shkoi për Ana Kove me librin ‘Daullja prej llamarine’.

Ndërsa çmimin e Ambasadës së Francës në Tiranë, e rrëmbeu Diana Çuli. Shkrimtarja mori çmimin për përkthimin më të mirë nga gjuha frënge, me veprën ‘Të pandarat’ të Simone de Beauvoir.

Vepra më e mirë studimore, e fitoi Thomas Frashëri me veprën ‘Frashëri i shquar, i panjohur’./E.T

Të fundit

Arsenal shkatërron Lensin në “Emirates”, francezët të pafuqishëm përballë “Topçinjve”

Arsenali fiton me rezultat tenistik 6-0 ndaj Lensit në kuadër të xhiros së pestë në Ligën e Kampionëve në...

Champions League/ Napoli i pafuqishëm ndaj Real Madrid, Inter “ringjallet” ndaj Benficas

Inter ia del të shmangë humbjen në Lisbonë përballë Benficës edhe pse pjesën e parë e mbyllën me rezultatin 0-3. Zikaltërit reaguan në fraksionin...

Pengesa e Elon Musk për të qenë lider botëror, vetvetja

Nga BRIAN FUNG, CNN – Elon Musk është kthyer në një lojtar gjithnjë e më të rëndësishëm në çështjet globale. Themeluesi i SpaceX ka qenë...

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit, përfshirë babanë e tij Në një video prej më shumë se...

Kryevepra që u kthye në meme

“The Laughing Valier”, piktura e vitit 1624 është ekspozuar së fundmi në Galerinë Kombëtare të Londrës. “Kur hyra brenda dhe e pashë, mbeta i shtangur”,...

Lajme të tjera

Web TV