Studim: Gratë kanë temperaturë më të lartë të trupit se burrat

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sipas një studimi nga studiues të Universitetit Stanford, rezultoi se temperatura normale e trupit tek meshkujt ishte më e ulët se ajo e grave.

Studimi zbuloi se temperatura normale e trupit të individëve të moshuar dhe të gjatë është më e ulët se ajo e një burri mesatar. Për më tepër, studimi theksoi se njerëzit në përgjithësi ndihen më të ftohtë në mëngjes dhe më të nxehtë rreth orës 16:00.

Për më tepër, studimi tregon se gratë përjetojnë temperatura më të larta të trupit gjatë ovulacionit, midis ditës së 10-të dhe të 16-të të ciklit menstrual, kur veza udhëton nga vezorja në tubin fallopian krahasuar me kohën kur ato janë në periudhën e tyre.

Kjo sfidon idetë konvencionale rreth temperaturës së trupit dhe ofron njohuri të vlefshme për variacionet individuale. Studimi zbulon se temperatura bazë e trupit të një individi ndryshon në bazë të faktorëve si lartësia, pesha, mosha dhe gjinia, duke çuar në perceptime të ndryshme të temperaturës. Krahas kësaj, studimi theksoi se temperatura e trupit përcaktohet gjithashtu nga veshja, moti, aktiviteti fizik dhe marrja e pijeve.

Tashmë moti ka ndryshuar dhe stina e dimrit ka filluar të ndihet. Teksa njerëzit ndahen në dy grupe të mëdha, ata që e pëlqejnë këtë stinë dhe ata që nuk e preferojnë, ka shumë të tjerë që sëmuren sa ‘troket’ dimri. Nëse jeni dikush që teshtin vazhdimisht, keni dhimbje të fytit ose kolliteni sa herë që ndryshon moti, thjesht dijeni që nuk jeni vetëm. Dimri është stina e sëmundjeve, por a keni menduar ndonjëherë pse sëmureni këtë periudhë të vitit?

Ndryshimi i temperaturës siguron mjedisin e duhur për të mbizotëruar grupe të ndryshme bakteresh dhe virusesh, të cilat më pas përhapin sëmundje infektive dhe viruse. Një nga viruset më të zakonshëm, i quajtur rhinovirus human, i njohur edhe si HRV, është përgjegjës për shkaktimin e 40% të ftohjeve. Ky virus lulëzon në mot më të freskët, veçanërisht në fillim të dimrit dhe përhapet kryesisht kur ajri është i thatë dhe i ftohtë./E.Ç

Të fundit

Ngjela bën paralajmërimin e fortë: Do të dal në zgjedhje me partinë time

Një deklaratë befasuese është bërë sot në një program televiziv nga avokati Spartak Ngjela ku u shpreh se në...

VIDEO/ Inter triumfon ndaj Genoas, Kristjan Asllani gjen golin e parë me zikaltërit

Inter siguron fitoren e 12-të në 12-të ndeshje radhazi në të gjitha kompeticionet, ndërsa mori tri pikët në ndeshjen ndaj Genoa-s në “San Siro”. Sfida...

NATO nuk mund të ruajë Shqipërinë dhe Kosovën nga shqiptarët antiperëndimorë

Nga Mero Baze, Kur u ndërtua baza ushtarake e Kuçovës, që sot u bë bazë e NATO, qyteti quhej Qyteti “Stalin”. E ndërtuar një vit...

Fansi i Marilyn Monroe bën ‘çmendurinë e pazakontë’ pas vdekjes së ikonës së bukurisë

Një fans i vjetër e Marilyn Monroe po shpenzon mijëra paratë e tij për të bërë fushatë për Akademinë për t’i ofruar asaj një...

Hapja e bazës ajrore të NATO-s në Shqipëri merr vëmendjen e Reuters dhe Associated Press

Hapja e bazës ajrore të NATO-s ditën e sotme në Kuçovë ka marrë vëmendjen e mediave më të mëdha ndërkombëtare Reuters dhe Associated Press. Fakti që kjo bazë...

Lajme të tjera

Web TV