Ndrangheta: Dënohen 207 anëtarë të bandës me 2200 vjet burg

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mbi 200 anëtarë të organizatës kriminale Ndragheta janë dënuar me 2200 vite burg, në një prej gjyqeve më të mëdha kundër mafias në Itali.

Në procesin gjyqësor që zgjati më shumë se 3 vite u dënuan mafiozë, sipërmarrës dhe politikanë me akuzat për vrasje, korrupsion, trafik droge, pastrim parash dhe zhvatje.

E themeluar në shekullin 18 në jug të Italisë, Ndragheta konsiderohet si një nga organizatat kriminale më të fuqishme në botë.

Ajo është mafia e vetme që është aktive në çdo kontinent dhe thuhet se kontrollon 80% të tregtisë së kokainës në Evropë me një qarkullim vjetor parash prej 59 miliardë eurosh.

Tre gjyqtarët që kanë dhënë vendimet që prej 16 tetorit kanë jetuar në një shtëpi e cila është nën mbykqyrjen dhe mbrojtjen e policisë.

Forcat speciale dhe njësitë elitare goditën organizatën kriminale “Ndrangheta” në vitin 2019 në një operacion ku morën pjesë më shumë se 3000 oficerë policie që bastisën 12 rajone në Itali dhe kryen arrestime në Gjermani, Zvicër dhe Bullgari.

Në këto operacion u sekuestran me dhjetëra prona dhe disa milionë euro para cash. /O.S

Të fundit

Thirrja e Salianjit për demokratët: Ejani në PD

Deputeti demokrat Ervin Salianji ka drejtuar një apel për të gjithë demokratët në Partinë Demokratike. Pas vendimit të Gjykatës së...

Punën në shtet e duan më shumë gratë, 61% e aplikimeve

Gratë mbeten më të interesuara për të punuar në administratë. Të dhënat zyrtare të Departamentit të Administratës Publike tregojnë se 61% e aplikimeve u plotësuan...

Biden dhe Zelensky firmosin marrëveshjen e sigurisë 10-vjeçare

Joe Biden dhe Volodymyr Zelenskyy kanë nënshkruar një marrëveshje dypalëshe sigurie 10-vjeçare që synon të ofrojë mbështetje për Kievin ndërsa mbrohet nga agresioni rus. Marrëveshja...

Habit studimi: Një natë pa gjumë mund ta plakë trurin tuaj me dy vite

Një studim i ri ka bërë të ditur se një ditë pa gjumë mund ta plakë trurin tuaj me dy vjet. Për studimin, në...

OKB: Mbushen 1000 ditë prej kur talebanët ndaluan arsimin e mesëm për vajzat

Kanë kaluar një mijë ditë që kur vajzat në Afganistan u ndaluan të ndiqnin arsimin e mesëm, sipas agjencisë së fëmijëve të Organizatës së...

Lajme të tjera

Web TV