Nuhatja/ Çdo vrimë hunde i percepton aromat në mënyrë të pavarur

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Çdo vrimë hunde regjistron informacionin në mënyrë të pavarur dhe krijon aktivitetin e vet nervor. Integrimi i këtyre të dhënave na ndihmon të nuhasim.Ne gjithmonë flasim për to në shumës, por vrimat e hundës janë më autonome nga njëra-tjetra sesa mendojmë.
 Jo vetëm që ata marrin me radhë për të marrë frymë – ne përdorim vetëm një nga një: a e dini këtë? – por ato regjistrojnë aromat në mënyrë të pavarur, secila duke shkaktuar aktivitetin e vet nervor të veçantë. Kjo u konfirmua nga një studim i botuar në Current Biology , i cili ndoqi rrugën e informacionit të nuhatjes nga vrima e vetme e hundës deri në tru.

 Nëse dallojmë aromat, kjo është falë korteksit piriform , një rajon i trurit që shtrihet midis dy hemisferave cerebrale dhe që merr dhe analizon informacionin e nuhatjes. 

Një grup neuroshkencëtarësh nga Universiteti i Pensilvanisë (Philadelphia) dhe Instituti Neurologjik Barrow në Phoenix përfshiu 10 pacientë epileptikë me elektroda intrakraniale, të cilët do t’i nënshtroheshin një operacioni në tru për të hetuar origjinën e krizave të tyre, në një detyrë të perceptimit të aromave.

Elektrodat intrakraniale, së bashku me faktin se këta pacientë zakonisht operohen kur janë zgjuar, ofronin mundësinë e vëzhgimit të aktivitetit nervor të lidhur me nuhatjen në kohë reale .

Të fundit

Arsenal shkatërron Lensin në “Emirates”, francezët të pafuqishëm përballë “Topçinjve”

Arsenali fiton me rezultat tenistik 6-0 ndaj Lensit në kuadër të xhiros së pestë në Ligën e Kampionëve në...

Champions League/ Napoli i pafuqishëm ndaj Real Madrid, Inter “ringjallet” ndaj Benficas

Inter ia del të shmangë humbjen në Lisbonë përballë Benficës edhe pse pjesën e parë e mbyllën me rezultatin 0-3. Zikaltërit reaguan në fraksionin...

Pengesa e Elon Musk për të qenë lider botëror, vetvetja

Nga BRIAN FUNG, CNN – Elon Musk është kthyer në një lojtar gjithnjë e më të rëndësishëm në çështjet globale. Themeluesi i SpaceX ka qenë...

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit, përfshirë babanë e tij Në një video prej më shumë se...

Kryevepra që u kthye në meme

“The Laughing Valier”, piktura e vitit 1624 është ekspozuar së fundmi në Galerinë Kombëtare të Londrës. “Kur hyra brenda dhe e pashë, mbeta i shtangur”,...

Lajme të tjera

Web TV