Kanioni nën akull zbulohet nga foka

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Të pajisura me një “helmetë” të pajisur me GPS dhe sensorë të tjerë, disa foka kanë eksploruar një kanion 2 km të thellë të Antarktidës, i paarritshëm nga njerëzit.

 

Shtrati i detit është vendi më misterioz në planet: ne dimë (në kuptimin që kemi hartuar drejtpërdrejt) vetëm 23% të tij, dhe situata është akoma më e panjohur nën akullin e Antarktidës, gjë që e bën eksplorimin të vështirë nëse jo të pamundur

 Kjo është arsyeja pse një grup studiuesish nga Instituti i Shkencave Detare të Sidneit vendosën të angazhojnë një grup fokash për të bërë punën për ne: të pajisur me një instrument të vogël të montuar në kokën e tyre dhe të aftë për të regjistruar një sërë të dhënash mbi ujërat në të cilat ata notojnë, këmbët e këmbëve eksploruan thellësitë e Gjirit të Vincennes, në Antarktidën Lindore, dhe zbuluan ndër të tjera ekzistencën e një kanioni nënujor 2 km të thellë për të cilin ne nuk dinim asgjë. Studimi që përshkruan këto gjetje është publikuar në Nature Communications .

VULA ME KAPELE. Fokat e zgjedhura për këtë operacion eksplorimi, gjithsej 265 ekzemplarë, u përkisnin dy llojeve: Mirounga leonina , foka e elefantit jugor dhe Leptonychotes weddellii , foka Weddell. Në total, gjatë muajve të tëra vëzhgimesh, ekipi mblodhi të dhëna nga më shumë se 500,000 zhytje të thella, gjatë të cilave fokat arrijnë zona që janë jashtë kufijve për ne njerëzit, sepse akulli i bën ato ujëra të vështira për t’u lundruar.

Grumbullimet ishin të pajisura me një përkrenare të vogël, e aftë për të matur (në intervale 4 sekondash) thellësinë e notit, temperaturën e ujit dhe përçueshmërinë elektrike të tij, të gjitha të dhëna të dobishme për rindërtimin e bathometrisë së zonës dhe rindërtimin e një harte të saktë.

Lexo edhe :  Kafsha më e madhe e të gjitha kohërave është kolosi Perucetus

EKSPLORUES TË MËDHENJ. Dhe vulat në fakt zbuluan gjëra që ne nuk i dinim. Para së gjithash, vlerësimet tona për thellësinë e shtratit të detit të Antarktikut, të marra në bazë të vëzhgimeve indirekte, ishin të gabuara në 25% të rasteve: në disa vende fokat u zhytën në një thellësi deri në 1000 m më të madhe se ajo që kishim llogaritur.

KANIONI MISTERIOZ. Në këtë mënyrë ekipi mundi të zbulonte ndër të tjera ekzistencën e një kanioni 2 km të thellë në shtratin e gjirit të Vincennes, një kanion për të cilin nuk dyshonim se ishte aty. Prandaj, këto zbulime po ndryshojnë atë që dimë për shtratin e detit të Antarktidës, formën e tij dhe temperaturën e ujit sipër; nga ana tjetër, këto të dhëna do të na lejojnë, ndër të tjera, të kemi një ide më të qartë se si dhe në çfarë mase është shkrirë akulli në rajon. Përshtatur nga Fokus.it /O.S

 

Të fundit

“Hapi dyert për 400 mijë njerëz”/ BBC: Kukësi qyteti i parë i nominuar për Nobel

Media prestigjoze thotë se qyteti po përdor historinë dhe mikëpritjen për të joshur turistët Qyteti i Kukësit bëri bujë në...

Pse ushqimet kanë shije tjetër në avion?

Fluturimi ndryshon perceptimin tonë për shijet e ushqimit për shkak të faktorëve të ndryshëm: 1. Temperaturat e ftohta në aeroplanë e zbehin aftësinë tonë për...

Ku punësohen më shumë të rinjtë?

Ndërsa bizneset po përballen çdo ditë e më shumë me mungesë të fuqisë punëtore, duket se zyrat e punës po luajnë rol të rëndësishëm...

U ndalua nga policia në vendin fqinj/Habit gazetari: Emri im figuronte në ‘listën e zezë’

Analisti Mentor Kikia, në një studio televizive ka vënë theksin në faktin që nga institucionet e shtetit grek janë konsumuar aktet më brutale në...

Njihuni me opsionin më të ri të WhatsApp

WhatsApp po ndryshon opsionin për dërgimin e mesazheve zanore. Në planin e masave të privatësisë, platforma po shton “View once” për mesazhet zanore ose ndryshe, ...

Lajme të tjera

Web TV