Elbasan/ Banorët e fshatit Balldre ankohen për ndotjen e lartë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në fshatin Balldre të Elbasanit, banorët çdo ditë jetojnë me ndotjen.

Dhjetëra kompani të mëdha industriale ushtrojnë aktivitetin e tyre në zonën e ish-kombinatit Metalurgjik, shumica prej të cilave pa respektuar normat mjedisore. Së fundmi banorët kanë kërkuar hetim nga ana e prokurorisë për ndotjen e shkaktuar në këtë zonë.

Të ardhur nga zona të ndryshme, banorët u vendosën pranë ish metalurgjisë rreth 25-30 vite më parë me shpresën e industria e rëndë nuk do të punonte më ose do të respektonte ligjet  dhe normat mjedisore.

Megjithatë situata këtu vazhdon të jetë shqetësuese dhe asnjë masë nuk është marrë për ato kompani të cilat në kontrolle vetëmonitorimi përherë rezultojnë të pastra./O.S

Të fundit

Ndyshimet që ndodhin në trupin tuaj nëse konsumoni xhenxhefil për një muaj

Xhenxhefili është një nga erëzat më të fuqishme të globit. Atë e gjejmë të freskët, të thatë e në...

Çfarë ndodhi? Zarf i zi në BBV! Ngjarja që tronditi banorët

Një tjetër ngjarje e pazakontë ka tronditur ditën e sotme shtëpinë më të famshme në Shqipëri. Sara dhe Françeska thuajse kanë përfunduar në një përplasje...

Pse të gjithëve u pëlqejnë thashethemet?

Fundi i dashurisë mes Tottit dhe Ilary Blasi është vetëm shembulli i fundit i mrekullueshëm. Edhe dy njoftime për shtyp (një, padyshim) trumbetuan kudo për...

“Ke rënë brenda ore kafshë”, Silvi-Romeos: S’po bëj lojë, më pëlqen Erjola

Gjatë një bisede në BBV3 Romeo ngacmon Silvin për Erjolën. Ai dhe Julia e pyesin nëse vërtet ka pëlqim për të apo thjesht e...

Trump shënon sërish fitore, nuk ndal sulmet për kundërshtarin e mundshëm Joe Biden

Donald Trump fitoi një sërë garash presidenciale republikane të shtunën, duke iu afruar më shumë faktit i të qënit kandidati i partisë në zgjedhjet...

Lajme të tjera

Web TV