Shqipëri-Kosovë, autoritetet kombëtare të Ushqimit forcojnë bashkëpunimin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

TIRANË, 22 nëntor /ATSH/ Shqipëria dhe Kosova po intensifikojnë bashkëpunimin për forcimin e sigurisë ushqimore.

Drejtori i përgjithshëm i Autoritetit Kombëtar të Ushqimit, Edmond Rrushi dhe drejtori Ekzekutiv i Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë të Kosovës, Bekim Hoxha, zhvilluan të martën në Tiranë një takim pune, ku diskutuan për forcimin e bashkëpunimit në fushën e sigurisë ushqimore.

Në fokus të takimit ishin çështjet e implementimit të marrëveshjeve dypalëshe mbi sigurinë ushqimore, gjithashtu edhe për t’i dhënë një hov zbatimit të tyre.

Gjithashtu u vu theksi në ngritjen e grupeve të punës, si një domosdoshmëri në lehtësimin e proceseve të tregtisë së mallrave ushqimore ndërmjet dy vendeve tona.

Diskutime gjatë këtij takimi pati edhe për deklarimet shtesë për importin e kafshëve të gjalla nga Kosova, gjithashtu edhe njoftimet ndërmjet dy autoriteteve, në rastet e ndalimeve në kufi të eksport-importeve të produkteve ushqimore./O.S

Të fundit

Foto/ Punimet për Urën e Kukësit drejt përfundimit

Po shkon drejt përfundimit Ura e Madhe e Kukësit që zëvendëson urën e vjetër ekzistuese që ka më shumë se...

Gatoi ‘hallvën e vdekjes’ për Ilnisën, motra e Erjolës ka dy fjalë për të

Ditën e djeshme, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në shtëpinë e BBV, ku Erjola pas debateve të shumta me Ilnisën dhe Meritonin, ka...

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga koha kur u bë një...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Lajme të tjera

Web TV