Dhuna ndaj grave, UNICEF: “Një në 5 vajzë në botë keqtrajtohet nga partneri i saj”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në vendet më pak të zhvilluara shifra arrin 26%, Afrikën Lindore dhe Jugore 24%, Afrikën Sub-Sahariane 22%, Afrikën Perëndimore dhe Qendrore 20%, Azinë Jugore 19%.

Kujtojmë se në nivel global afërsisht një në 5 vajza adoleshente kohët e fundit ka pësuar dhunë nga një partner intim.

Në botë, përqindja e vajzave nga mosha 15 deri në 19 vjeç (që kanë pasur të paktën një partner në jetën e tyre) që kanë pësuar dhunë fizike dhe/ose seksuale nga një partner aktual ose i mëparshëm në 12 muajt e fundit është 19%. Kjo shifër ndryshon në varësi të zonave të marra në konsideratë: për shembull, arrin 26% në vendet më pak të zhvilluara, 24% për Afrikën Lindore dhe Jugore, 22% për Afrikën Sub-Sahariane, 20% për Afrikën Perëndimore dhe Qendrore dhe 19% për Azinë Jugore.

Pse ndodh dhuna?

 Dhuna ndaj vajzave dhe grave vazhdon për shumë arsye. Një faktor kontribues mund të jetë besimi i përhapur se vajzat dhe gratë kanë një status të ulët në shoqëri dhe pritet të respektojnë dhe të përputhen me disa role të përcaktuara gjinore të nënave dhe grave të përkushtuara . Kur këto role nuk respektohen, dhuna nga partneri intim mund të shihet si një formë ndëshkimi i justifikuar në disa kontekste. Në disa kultura, dhuna mund të perceptohet si një mënyrë normale dhe e pranueshme për të zgjidhur konfliktet. Të kuptuarit e normave që qeverisin një shoqëri mund të japë të dhëna për shkaqet themelore të dhunës dhe si ta parandalojmë atë.

Të dhënat në mbarë botën

 Vajzat adoleshente (34%) kanë po aq gjasa të justifikojnë rrahjen e gruas sa djemtë (35%), megjithëse ka disa dallime midis rajoneve . Në vendet më pak të zhvilluara prek 45% të vajzave dhe 40% të djemve; 45% e vajzave dhe 34% e djemve në Afrikën Lindore dhe Jugore; 43% për vajzat dhe 34% për djemtë në Afrikën Sub-Sahariane; 41% e vajzave dhe 34% e djemve në Afrikën Perëndimore dhe Qendrore; 36% e vajzave dhe 39% e djemve në Azinë Jugore; 16% e vajzave në Evropën Lindore dhe Qendrore; 8% e vajzave në Amerikën Latine dhe Karaibe.

Të fundit

I keni ditur më parë? Njihuni me karakteristikat më toksike të shenjës së Peshqve

Peshqit janë shenja e fundit e zodiakut dhe njëkohësisht më e ndjeshmja. Por çfarë e bën këtë shenjë toksike? Çfarë...

Kërkon t’i shpëtojë eliminimit, Sara vishet si mashkull dhe propozon për martesë…

Sara Gjordeni ka gjetur një mënyrë interesante që të bëjë për vete publikun dhe për t’i shpëtuar eliminimit. Ajo është veshur si mashkull, ka kapur...

Nga banorët e rinj, deri te çiftet e shtëpisë, gazetarja analizon gjithçka mbi “BBV3”

Gazetarja Klotilda Harka ishte e ftuar sot në një emision televiziv për një analizë mbi “Big Brother Vip 3”, banorët dhe situatat e krijuara...

Ja si të ruani shëndetin në një mjedis pune toksik

Ishte argëtuese, derisa nuk ishte. Kur filloi punën e tij të re, Gareth ishte duke qeshur, kompania e tij po bënte gjëra emocionuese, ai...

E bujshme nga gazeta gjermane “Bild”, Bayern i beson pankinën ish-trajnerit të Realit

Bayerni i Mynihut ka gjetur trajnerin e ri. Lajmi i bujshëm vjen nga e përditshmja gjermane “Bild”, e cila raporton se në stolin e...

Lajme të tjera

Web TV