Eksportuesit: Kemi 9 mln Euro humbje, dobësimi i kursit po shtyn fasonët drejt falimentit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

“Kemi 9 mln Euro humbje, po shkurtojmë vendet e punës”

Dobësimi i ndjeshëm i kursit të këmbimit dhe kryesisht monedhës europiane, e cila përdoret më gjerësisht nga eksportuesit, përllogarit një dëm që kap vlerën e 9 mln Eurove për sektorin e manifakturave. Për përfaqësuesit e kompanive fasone, biznesi po orientohet drejt mbylljes së linjave prodhuese.

Përfaqësuesit e manifakturave të veshjeve dhe këpucëve i janë drejtuar me një shkresë zyrtare Ministrisë së Financave, ku adresojnë kërkesat e tyre. Sipas shifrave të tregtisë të raportuara nga INSTAT, për të pestin muaj radhazi, eksportet e tekstileve e këpucëve kanë vijuar tendencën tkurrëse.

Në Tetor ato ranë 11,4% që është rënia më e lartë që nga periudha e pandemisë. Ndërkohë, nga ana tjetër, monedha Euro nuk e ka ndalur rënien, duke e mbyllur javën në vlerën e 102.4 Lekëve, me 0.45 pikë më pak se 1 ditë më parë./O.S

Të fundit

Foto/ Punimet për Urën e Kukësit drejt përfundimit

Po shkon drejt përfundimit Ura e Madhe e Kukësit që zëvendëson urën e vjetër ekzistuese që ka më shumë se...

Gatoi ‘hallvën e vdekjes’ për Ilnisën, motra e Erjolës ka dy fjalë për të

Ditën e djeshme, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në shtëpinë e BBV, ku Erjola pas debateve të shumta me Ilnisën dhe Meritonin, ka...

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga koha kur u bë një...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Lajme të tjera

Web TV