Pneumonia tek fëmijët në Kinë: çfarë duhet të dini

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Informacioni i parë mbi pneumoninë misterioze në Kinën Veriore: origjina duket të jetë bakteriale dhe ndoshta fundi i kufizimeve të Covid-it ka të bëjë me të.

Një rritje e ndjeshme e rasteve të pneumonisë me origjinë të pasigurt tek fëmijët në Kinën veriore ka ngritur alarmin tek autoritetet shëndetësore, të cilët po interesohen për këtë problem. Për momentin situata duket të jetë e lidhur me një infeksion bakterial dhe nuk ka arsye konkrete për t’u frikësuar nga një përshkallëzim ndërkombëtar, por do të nevojiten informacione më të sakta për të zbutur çdo frikë. Ja çfarë ka ndodhur deri tani.

FAKTET, DERI TANI. Më 13 nëntor 2023, shkencëtarët nga Komisioni Kombëtar i Shëndetit i Kinës raportuan , gjatë një konference, një rritje të incidencës së infeksioneve të frymëmarrjes në Kinë, me sa duket për shkak të qarkullimit të patogjenëve të njohur pas përfundimit të të gjitha kufizimeve të Covid në vend .

Më 21 nëntor, rrjeti ndërkombëtar i monitorimit të sëmundjeve infektive ProMED (Programi për Monitorimin e Sëmundjeve Emerging) ripostoi një raport nga një burim kinez i lajmeve se spitalet në Pekin dhe qytete të tjera në Kinën veriore po përballeshin me një rritje të rasteve të pneumonisë me origjinë të paspecifikuar tek fëmijët. . Më 22 nëntor, OBSH kërkoi më shumë informacion mbi këtë çështje, si pjesë e mbikëqyrjes së saj të kërcënimeve të reja të mundshme pandemike.

ME TEMPERATURË POR JO KOLLË. Simptomat e raportuara nga ProMED janë ethe, mungesa e kollës dhe prania e nyjeve pulmonare, zona të kufizuara të indeve më të dendura të mushkërive, të dallueshme me rreze x. Zakonisht këto formacione, të cilat janë mjaft të zakonshme dhe përgjithësisht beninje, janë tipike për një infeksion bakterial dhe jo viral, megjithëse mund të lindin gjatë një infeksioni bakterial që pason një episod viral siç është gripi.

Lexo edhe :  Probleme me lëkurën? Zbuloni vetitë 'magjike' të mjaltit

FAJTORI I MUNDSHËM. I dyshuari kryesor është një bakter i zakonshëm, Mycoplasma pneumoniae , i cili zakonisht prek traktin e sipërm respirator, por që është gjithashtu një shkaktar i shpeshtë i pneumonisë tek fëmijët. Megjithatë, formimi i nyjeve pulmonare nuk është tipik për Mycoplasma , e cila kryesisht gjeneron më shumë infiltratime pulmonare të çrregullta (zona me errësirë ​​në inde), megjithëse nuk mund të përjashtohet që mund të evoluojë në një formë atipike.

E NJËJTA GJË NË KORE. Në favor të teorisë së Mycoplasma pneumoniae flet edhe fakti se një epidemi e ngjashme e pneumonisë pediatrike në Korenë e Jugut, e cila deri më sot përfshin afërsisht 200 raste, duket se shkaktohet nga ky bakter. Prandaj është e mundur që edhe rastet kineze të kenë një origjinë të ngjashme.

Është normale që patogjenët e frymëmarrjes të qarkullojnë më lehtë në stinën e dimrit, aq më tepër në një vend – Kinën – i cili ka hyrë në sezonin e parë të ftohtë dhe tashmë është i lirë nga masat e kontrollit të vendosura për pandeminë COVID.

Shumë fëmijë e përballojnë pa kujtesë imune ndaj infeksioneve më të shpeshta pediatrike, sepse vitet e fundit i kanë kaluar në kushte izolimi. Diçka e ngjashme ishte në origjinën e rritjes së pretenduar, më pas të mohuar , të hepatitit pediatrik në Evropë .

KËTU SHKOJMË PËRSËRI? Nëse vërtet do të ishte pneumoni bakteriale, shqetësimet për pandemitë e reja të mundshme mund të reduktoheshin. Bakteret zakonisht përhapen shumë më ngadalë seviruset , dhe kundër tyre kemi një arsenal të madh antibiotikësh. Për më tepër, të paktën sipas vëzhgimeve të para, duket e pamundur që të jetë një patogjen krejtësisht i ri: në atë rast do të kishte shumë më tepër pacientë të sëmurë, duke përfshirë edhe të rriturit. Përshtatur nga Fokus.it /O.S

 

Të fundit

Ndeshje e luftuar në “San Mames”, mbyllet në barazim pa gola sfida Bilbao-Barcelona

Barazim pa gola në takimin Athletic Bilbao-Barcelona. Sfida e luajur në “San Mames” prodhoi dëmtime dhe fare pak raste...

VIDEO/ Napoli mposht Juventusin dhe merr fitoren e dytë radhazi në Serie A

Fitore dramatike e Napolit përballë Juventusit. Kampionët në fuqi të Italisë triumfuan 2-1 në “Diego Maradona”. Kvicha Kvaratskhelia dhe Giacomo Raspadori shënuan golat e...

Ndyshimet që ndodhin në trupin tuaj nëse konsumoni xhenxhefil për një muaj

Xhenxhefili është një nga erëzat më të fuqishme të globit. Atë e gjejmë të freskët, të thatë e në formën e pluhurit. Xhenxhefili është...

Çfarë ndodhi? Zarf i zi në BBV! Ngjarja që tronditi banorët

Një tjetër ngjarje e pazakontë ka tronditur ditën e sotme shtëpinë më të famshme në Shqipëri. Sara dhe Françeska thuajse kanë përfunduar në një përplasje...

Pse të gjithëve u pëlqejnë thashethemet?

Fundi i dashurisë mes Tottit dhe Ilary Blasi është vetëm shembulli i fundit i mrekullueshëm. Edhe dy njoftime për shtyp (një, padyshim) trumbetuan kudo për...

Lajme të tjera

Web TV