Aeroporti i ri i Vlorës/ Rama dhe Balluku inspektojnë punimet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku dhe kryeministri Edi Rama kanë inspektuar punimet në aeroportin e ri ndërkombëtar të Vlorës. Gjatë inspektimit ministrja u shpreh se gjatë vitit të parë pritet të ketë më shumë se 1 milion pasagjerë në këtë aeroport ndryshe nga çfarë pritej në fillim.

Belinda Balluku: Dizajni është bërë nga Mynyhu aeroport. Ka bërë gjithë dizejnimin. Do të jetë i cilësuar ‘gring’ edhe nga materialet që përdoren edhe nga prodhimi i energjisë edhe rrjedha është e përllogaritur në një mënyrë të tillë që të jetë sa më eficent sa i përket kostove operative që do të ketë. Në vitin e  parë priteshin 330 000 pasagjerë ndërkohë me gjithçka po shikojmë sot dhe me zhvilimet turistike që Shqipëria ka pësuar është e sigurt që në vitin e parë ne do të kemi më shumë se 1 milion pasagjerë vetëm në Vlorë, i referohemi periudhës Mars 2025 e në vazhdim jo një vit i plotë. Parashikimet janë shumë optimiste.

Gjithashtu gjatë inspektimit ndër të tjera Balluku u shpreh: Që të jemi brenda afateve ne do të mundohemi ta mbyllim në Dhjetor të 2024.Sot është mbyllur pjesa akademike e kontrollorëve të trafikut ajror që do të operojnë në këtë aeroport dhe janë në mbushjen e orëve të trajnimit. Do të jenë të gjithë të certifikuar në fund të verës 2024. Këtu e do të kemi dy sektorë të rinj të kësaj industrie. Një që është mirëmbajtja e avionëve. Nga ana tjetër së bashku me këtë pjesë të industrisë duhet të nisi edhe akademia. Ne kemi pasur javën e kaluar me Autoritetin e Aviacionit Civil dhe akademia duhet të fillojë maksimumi në Shtator të 2024. Ne duhet të kemi ngritur dhe jemi duke e diskutuar nëse do të duhet të ngrihet në Vlorë apo Tiranë, por ka shumë mundësi që për shkak se këtu e kemi më të lehtë logjistikën dhe VIA ofrohet si dhe TIA për të thënë të drejtën ofrohen për të akomoduar akademitë brenda territorit të tyre sepse për shkak të pjesës së mësimdhënies ju duhet edhe praktika që mund të bëhet brenda aeroporteve. Kështu që do kemi dy risi një akademi të re që ka të bëjë me të gjitha llojet e profesioneve që përfshin aviacioni civil, por nga na tjetër edhe të gjitha profesionet e tjera siç janë stjuardët apo profesionet tjera, me shpresën që në të ardhmen të kemi edhe një akademi pilotësh. Këtu do të ketë edhe risi të aviacionit civil./O.S

Të fundit

Babai i Kiarës feston ditëlindjen, ja si e uron Luizi vjehërrin

Babai i Kiarës feston ditën e sotme ditëlindjen dhe përveç urimit të moderatores nuk ka munguar as urimi nga...

Mario Deda: Nga biseda e fundit me Zefin te të fshehtat e raportit me të vëllanë, Julin

Mario Deda i vogli i djemve të “Mjeshtrit të Madh”, Zef Deda i ftuar në Fitstation me moderatoren Çenkuela Hasa ndau momentet e fundit...

Familjarisht në gjykatë, Malltezi dhe Berisha dalin me kërkesën e radhës

Ditën e nesërme në orën 11 gjyqtarja Irena Gjoka do të shqyrtojë kërkesën e Sali Berishës për të dalë nga arresti i shtëpisë. Seanca ishte...

“Daily Express” analizon Shqipërinë: Në rrugën e duhur për t’u bërë anëtare e BE-së

Një numër vendesh janë të etura për t’u bashkuar me bllokun dhe Shqipëria është në rrugën e duhur për t’u bërë një anëtare me...

I dënuar me mbi 2 vite burg, ndalohet brenda Big Brother Albania konkurrenti

Strukturat e Forcës së Posaçme për Operacionet Speciale dhe Kërkimin bënë ndalimin e shtetasit Liam Osmani, 44 vjeç, teksa ai ndodhej në shtëpinë e...

Lajme të tjera

Web TV