Moti i keq/ Stuhia godet Krimenë dhe Rusinë, të paktën 14 viktima! Parashikohen tornado

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një ditë pas një stuhie që la më shumë se dy milionë njerëz pa energji elektrike në Rusi dhe Ukrainë, moti i keq pritet të vazhdojë edhe në ditët në vijim.

Tornadot janë parashikuar të godasin zonat tashmë të prekura nga lufta. Deri më tani, stuhia ka vrarë të paktën 14 njerëz në Rusi dhe Ukrainë, thanë zyrtarët. Ajo rrëzoi pemë, linjat e energjisë elektrike dhe përmbyti zonat bregdetare.

Presidenti Volodymyr Zelensky tha se të paktën pesë njerëz vdiqën në rajonin Odesa të Ukrainës jugore dhe se inxhinierët po punonin për të rivendosur energjinë elektrike në fshatrat që janë ndërprerë.

Mëngjesin e sotëm, pothuajse 100,000 njerëz ishin ende pa energji elektrike në Gadishullin e Krimesë dhe disa ende nuk kishin furnizim me ujë, tha guvernatori i vendosur nga Rusia, duke njoftuar se disa rajone ishin ende në gjendje të jashtëzakonshme.

Kushtet kanë ndikuar tashmë në operacionet ushtarake ruse. Dëmi i shkaktuar nga stuhia ka ndikuar në “ritmin e operacioneve ushtarake përgjatë vijës së frontit në Ukrainë“, por nuk e ka ndalur plotësisht aktivitetin ushtarak, tha Instituti për Studimin e Luftës./O.S

Të fundit

Foto/ Punimet për Urën e Kukësit drejt përfundimit

Po shkon drejt përfundimit Ura e Madhe e Kukësit që zëvendëson urën e vjetër ekzistuese që ka më shumë se...

Gatoi ‘hallvën e vdekjes’ për Ilnisën, motra e Erjolës ka dy fjalë për të

Ditën e djeshme, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në shtëpinë e BBV, ku Erjola pas debateve të shumta me Ilnisën dhe Meritonin, ka...

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga koha kur u bë një...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Lajme të tjera

Web TV