OBSH: Sëmundjet e pa trajtuara mund të vrasin më shumë sesa sulmet në Gaza

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar se vdekjet nga sëmundjet e pa trajtuara mund të tejkalojnë vdekjet nga bombardimet në Gaza.

Një vlerësim i OBSH-së i strehimoreve të UNRWA-s zbuloi se diarreja dhe infeksionet e frymëmarrjes të përhapura tek fëmijët dhe foshnjat, janë përhapur në masë të madhe dhe nuk marrin asnjë trajtim.
Pacientët me sëmundje kronike si kanceri, sëmundjet e zemrës ose diabeti gjithashtu nuk po marrin trajtim.

Ndërkohë, ekipi i UNICEF-it në Gazën veriore po paralajmëron gjithashtu për lëndime katastrofike të luftës, duke parë fëmijë me plagë të tmerrshme të shtrirë në parkingje dhe kopshte.
Agjencitë e ndihmës shprehen se rifillimi i luftimeve mund të jetë i paimagjinueshëm, duke bërë thirrje përsëri për një armëpushim të përhershëm./E.Ç

Të fundit

Ndyshimet që ndodhin në trupin tuaj nëse konsumoni xhenxhefil për një muaj

Xhenxhefili është një nga erëzat më të fuqishme të globit. Atë e gjejmë të freskët, të thatë e në...

Çfarë ndodhi? Zarf i zi në BBV! Ngjarja që tronditi banorët

Një tjetër ngjarje e pazakontë ka tronditur ditën e sotme shtëpinë më të famshme në Shqipëri. Sara dhe Françeska thuajse kanë përfunduar në një përplasje...

Pse të gjithëve u pëlqejnë thashethemet?

Fundi i dashurisë mes Tottit dhe Ilary Blasi është vetëm shembulli i fundit i mrekullueshëm. Edhe dy njoftime për shtyp (një, padyshim) trumbetuan kudo për...

“Ke rënë brenda ore kafshë”, Silvi-Romeos: S’po bëj lojë, më pëlqen Erjola

Gjatë një bisede në BBV3 Romeo ngacmon Silvin për Erjolën. Ai dhe Julia e pyesin nëse vërtet ka pëlqim për të apo thjesht e...

Trump shënon sërish fitore, nuk ndal sulmet për kundërshtarin e mundshëm Joe Biden

Donald Trump fitoi një sërë garash presidenciale republikane të shtunën, duke iu afruar më shumë faktit i të qënit kandidati i partisë në zgjedhjet...

Lajme të tjera

Web TV