Fjalët e fundit të Steve Jobs nga ‘Shtrati i Vdekjes’ mund t’ju ndryshojnë jetën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ndërsa shikojmë ‘paradën’ dhe ‘garën’ për pasuri, fuqi, autoritet dhe popullaritet të shpalosen para syve tanë, nuk mund të mos mendojmë për historinë e një njeriu – Steve Jobs. Ai nuk ishte një amerikan i zakonshëm, por një sipërmarrës, shpikës, biznesmen, pronar mediash dhe investitor – të gjithë në një.

Brezi ynë i ri i udhëheqësve dhe individëve të të gjitha sferave të jetës duhet të lexojë për historinë e jetës së Steve Jobs dhe mësimet që dëshmia e tij mban për ne sot në një vend që po udhëton me shpejtësi në atë që mund të jetë një autostradë e pakuptimtë. Një që mund të përkufizohet më së miri nga një thënie shumë e vjetër dhe në dukje e lashtë: “Çfarë përfitimi ka një njeri nëse fiton gjithë botën dhe humb shpirtin e tij?” I tillë është fati ynë – i të gjithëve ne.

Steve Jobs mbajti një fjalim emocionues në shtratin e tij të vdekjes. Siç e dimë të gjithë nga përvojat tona në të kaluarën, një njeri që po largohet nga jeta nuk gënjen. Pas gjithë atyre viteve vrapimi pas pasurisë, parave dhe famës, dhe kur sëmundja e goditi, sipas një historie virale, fjalët e fundit të Steve Jobs ishin për admirimin e tij për familjen e tij, jo për pasurinë. Një miliarder, ai vdiq nga kanceri i pankreasit në moshën 56 vjeçare. Më poshtë janë pjesë të fjalëve të tij të fundit:

“Kam arritur majat e suksesit në botën e biznesit. Në sytë e të tjerëve jeta ime është një mishërim i suksesit. Megjithatë, përveç punës, kam pak gëzim. Në fund të fundit, pasuria është vetëm një fakt i jetës me të cilin jam mësuar. Në këtë moment, i shtrirë në shtratin e sëmurë dhe duke kujtuar gjithë jetën time, kuptoj se e gjithë njohja dhe pasuria me të cilat krenohesha aq shumë, janë zbehur dhe janë bërë të pakuptimta përballë vdekjes së afërt.

Lexo edhe :  Studimi: Të jetosh pranë bareve dhe ‘fast-food-eve’ mund të dëmtojë shëndetin e zemrës

Në errësirë, shikoj dritat jeshile nga makineritë që mbështesin jetën dhe dëgjoj tingujt mekanikë që gumëzhinin, mund të ndjej frymën e Zotit të Vdekjes që po afrohet. Ndjekja e pandërprerë e pasurisë do ta kthejë një person vetëm në një qenie të shtrembëruar, ashtu si unë. Zoti na dha shqisat për të na lënë të ndiejmë dashurinë në zemrën e të gjithëve, jo iluzionet e shkaktuara nga pasuria. Pasurinë që kam fituar në jetën time nuk mund ta marr me vete.”

Steve Jobs e përshkruan shtratin më të shtrenjtë në botë si “shtrati i sëmundjes”. Nga shtrati i tij i sëmundjes, ai u ankua: “Mund të punësosh dikë që të drejtojë makinën për ty, të fitojë para për ty, por nuk mund të kesh dikë që të përballojë sëmundjen për ty. Mund të gjenden gjërat materiale të humbura. Por ka një gjë që nuk mund të gjendet kurrë- Jeta. Kur një person shkon në sallën e operacionit, ai do të kuptojë se ka një libër që nuk e ka përfunduar ende- Librin e Jetës së Shëndetshme.

Unë kam shkruar për temën e “shëndetit” në artikuj dhe rubrika të shumta gjatë tre viteve të fundit. Por le ta pranojmë, përveç shëndetit, çfarë është gjithsesi pasuria?”

Cilado qoftë faza e jetës ku ne ndodhemi tani, në fund do të na duhet të përballemi me ditën, kur bie sipari.

Ju lutem, vlerësoni dashurinë për familjen, dashurinë për bashkëshorten, dashurinë për miqtë.

Trajtoni mirë këdo dhe qëndroni miqësorë me fqinjët”./E.Ç

Të fundit

Foto/ Punimet për Urën e Kukësit drejt përfundimit

Po shkon drejt përfundimit Ura e Madhe e Kukësit që zëvendëson urën e vjetër ekzistuese që ka më shumë se...

Gatoi ‘hallvën e vdekjes’ për Ilnisën, motra e Erjolës ka dy fjalë për të

Ditën e djeshme, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në shtëpinë e BBV, ku Erjola pas debateve të shumta me Ilnisën dhe Meritonin, ka...

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga koha kur u bë një...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Lajme të tjera

Web TV