Nëna dhe foshnja “më mirë” të flenë veçmas apo në të njëjtin shtrat?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një nga çështjet kryesore që shqetëson prindërit është ajo e gjumit.

Shumë prindër dhe veçanërisht nëna kanë frikë ta lënë fëmijën e tyre të flejë vetëm në një dhomë tjetër, ndaj e marrin me vete, qoftë në dhomë apo edhe në shtrat.

Është folur shumë për këtë zakon, i cili ka përçarë komunitetin shkencor. Ka nga ata që argumentojnë se ky zakon rrit rrezikun e mbytjes së foshnjave, por edhe mundësinë e sindromës së vdekjes së papritur të foshnjave. Përkundrazi, disa këmbëngulin se praktika në fjalë lehtëson ushqyerjen me gji dhe promovon integrimin e vlerave kulturore dhe familjare. Kjo ndarje i ngatërron më tej prindërit, të cilët përballen me një shumë informacion dhe nuk dinë çfarë të bëjnë.

Hulumtuesit dhe ekspertët e Université du Québec à Trois-Rivières në fëmijërinë e hershme dhe gjumin e fëmijëve dhe adoleshentëve, Gabrielle Fréchette-Boilard dhe Evelyne Touchette eksplorojnë gjetjet shkencore dhe paraqesin të mirat dhe të këqijat e të dyja anëve.

Një studim i fundit kanadez raportoi se rreth 1/3 e nënave flenë në të njëjtin vend me foshnjën, ndërsa 40% thonë se nuk kanë fjetur kurrë bashkë me foshnjën. Një studim në Quebec në fund të viteve 1990 zbuloi se 1/3 e nënave flinin me foshnjën në të njëjtën dhomë. “Për 6 muajt e parë, praktika më e sigurt është që foshnja të flejë në shpinë, në krevat fëmijësh, në të njëjtën dhomë me prindërit”, thotë Shoqata Kanadeze e Pediatrisë.

Fjetja me foshnjën promovon ushqyerjen me gji dhe komunikimin

Fjetja me foshnjën lehtëson ushqyerjen me gji gjatë natës, sipas studimeve të shumta shkencore. Megjithatë, është e vështirë të përcaktohet nëse është ushqyerja me gji që favorizon këtë praktikë apo anasjelltas. Sidoqoftë, ushqyerja me gji është arsyeja kryesore pse nënat zgjedhin të flenë me fëmijën e tyre në shtrat. Megjithatë, nuk janë vërejtur dallime ndërmjet gjumit në të njëjtën dhomë dhe gjumit në të njëjtin shtrat në lidhje me ushqyerjen me gji, që do të thotë se gjumi në të njëjtën dhomë është po aq i favorshëm për ushqyerjen me gji dhe gjumi në të njëjtin shtrat nuk është i nevojshëm.

E njëjta gjë vlen edhe për plotësimin e nevojave të fëmijës. Sipas një studimi shkencor, kontakti fizik dhe afërsia e të qenurit në të njëjtën dhomë nxit sinkronizimin e ritmit cirkadian të fëmijës me atë të prindit. Kjo e ndihmon fëmijën të flejë më mirë dhe prindërit të monitorojnë më nga afër sinjalet e foshnjës, duke rezultuar në përgjigje të menjëhershme dhe të lehtë ndaj nevojave të foshnjës.

Lexo edhe :  Hëna e plotë e majit, si do të ndikojë në këto dy shenja të Horoskopit

Gjumi i përbashkët redukton stresin

Një studim i bazuar në përgjigjet e prindërve mbi këtë temë zbuloi se fëmijët që kishin përjetuar një nga dy modelet e gjumit të përbashkët kishin nivele më të ulëta ankthi në parashkollor, krahasuar me ata që kishin fjetur bashkë me prindërit e tyre për më pak se gjashtë muaj. Një studim tjetër tregoi se fëmijët që flinin me një prind kishin një përgjigje më të ulët ndaj stresit në moshën 12 muajshe krahasuar me ata që flinin vetëm. Megjithatë, duke krahasuar një gjendje me stres të lartë me një gjendje tjetër me stres të moderuar, diferenca midis dy grupeve ishte më e vogël.

Fjetja bashkë rezulton në gjumë më të shqetësuar

Foshnjat që flenë me prindërit zgjohen më shpesh sesa ata që flenë vetëm. E njëjta gjë vlen, natyrisht, për prindërit. Një studim që vlerësoi gjumin në 6, 12 dhe 18 muajsh tregoi se fëmijët që flinin me prindërit në një krevat të përbashkët zgjoheshin më shumë gjatë natës. Nënat që flenë ndaras me foshnjat e tyre raportojnë se foshnjat bien në gjumë më lehtë dhe më shpejt, por zgjohen më shpesh. Një studim tjetër zbulon se bashkë-fjetja afatgjatë – për dy vitet e para të jetës së një fëmije – shoqërohet me kohëzgjatje më të shkurtër të gjumit gjatë natës, një nevojë më të madhe për gjumë gjatë ditës dhe një shkallë më të lartë të shqetësimeve të gjumit.

A lidhet gjumi në një krevat të përbashkët me lidhje më të fortë të fëmijës?

Kjo çështje është sërish e diskutueshme. Disa studime raportojnë një lidhje më të fortë të lidhjes së foshnjave që flenë së bashku në një vend të përbashkët me prindërit e tyre sesa ata që flenë vetëm. Gjetje të tjera shkencore argumentojnë se nuk gjendet asnjë korrelacion, pozitiv apo negativ.

Si përfundim, e rëndësishme në çdo zgjedhje që bëjnë prindërit është të jenë të informuar siç duhet dhe plotësisht, duke peshuar të mirat dhe të këqijat e secilit opsion./O.S

Të fundit

Eventi madhështor sportiv “Tiranathlon”, ja si devijon qarkullimi i mjeteve këtë të dielë

Pas tre eventeve të mëparshme shumë të suksesshme, ‘Tiranathlon’ është rikthyer për të katërtin vit radhazi. Ky event i...

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e sotme. Mësohet se disa pllaka janë...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Lajme të tjera

Web TV