Nëse doni shëndet të mirë, ja e vetmja gjë që duhet të ndryshoni kur hani

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nëse jeni rritur në vitet ’80 ose ’90, shanset janë që të keni qenë dëshmitarë të shumë dietave që shkojnë e vijnë. Atkins apo dieta Keto, këshillat ndryshojnë aq shpesh sa mund të jetë e vështirë të dimë se si t’i qasemi në mënyrën e duhur ushqimi. Sot, shkencëtarët dhe ekspertët e shëndetit pajtohen me faktin se ngrënia e ushqimeve të shëndetshme dhe shmangia e atyre me sheqer apo të paketuara është gjëja më e mirë për trupin dhe mendjen. Ndaj, lajmi i mirë është se të ngrënit mirë nuk duhet të jetë diçka e ndërlikuar.

Një ndryshim i lehtë që mund të bëni për të përmirësuar mirëqenien tuaj vjen falë kërkimit shkencor i bërë nga Zoe (një website i dedikuar për ushqimet dhe shëndetin), i cili shqyrtoi efektet që ngrënia me ndërprerje mund të ketë në shëndetin tuaj.

Ju ndoshta keni dëgjuar për regjimin me ndërprerje (fasting) i cili përfshin ngrënien dhe mosngrënien për periudha të caktuara kohore. Hulumtimi i Zoe, studimi më i madh në botë i kryer ndonjëherë mbi regjimin me ndërprerje, zbuloi se ata që e reduktuan orarin e e ngrënit deri në 10 orë në ditë kishin nivele të larta të energjisë, përmirësim të humorit dhe ulje të urisë. Ata që ndryshonin oraret e të ngrënies nga dita në ditë nuk panë të njëjtat përfitime pozitive.

Koncepti i mbajtjes së dietës me ndërprerje mund të duket paksa i frikshëm, por gjithçka ka të bëjë me ngrënien ndërmjet orareve të caktuara të ditës. Ngrënia e të gjitha vakteve brenda periudhës së sugjeruar prej 10 orësh është po aq e thjeshtë sa të hani mëngjes në orën 9:00 dhe të hani vaktin e fundit të ditës para orës 19:00. Nëse ktheheni në shtëpi nga puna më vonë, mund të zgjidhni të hani mëngjes në orën 10:00 dhe të përfundoni së ngrëni të gjitha vaktet tuaja deri në orën 20:00.

Lexo edhe :  Horoskopi për ditën e nesërme, ja çfarë surprizash kanë parashikuar shenjat e zodiakut

Ju mund ta vendosni orare të tjera bazuar në stilin e jetës së përditshme dhe punës, mjafton që të respektoni harkun e 10 orëve pa ngrënë.

Një mënyrë e thjeshtë për të kaluar sezonin festiv në mënyrë më të shëndetshme, pse të mos e provoni?/E.Ç

Të fundit

200 anëtarë të rinj i bashkohen PS-së në Njësinë 4, Veliaj: PS është si Luiza Gega

200 anëtarë të rinj i janë bashkuar Partisë Socialiste në Njësinë 4 dhe Drejtuesi Politik për Qarkun e Tiranës,...

A ndikon pozicioni i gjumit në shëndetin e zemrës?

Dihet tashmë se një gjumë i mirë dhe cilësor ndikon në shëndetin tuaj, veçanërisht atë të zemrës. Studimet kanë treguar se një gjumë i...

Kush janë të burgosurit e tjerë rusë që mund të kenë fatin e Navalnyt?

Kur autoritetet e burgjeve në Arktikun rus njoftuan për vdekjen e papritur të liderit opozitar rus, Aleksei Navalny, më 16 shkurt, ata thanë se...

Rihana performon në dasmën e miliarderit indian, u pagua 9 mln dollarë

Rihana, ylli i muzikës ndërkombëtare ka performuar në dasmën e djalit të një miliarderi në Indi. Ajo ka magjepsur të gjithë të ftuarit në...

Mbi 1 miliard njerëz në botë janë mbipeshë, sipas OBSH

Numri i njerëzve obezë në të gjithë botën i ka kaluar 1 miliard, kjo sipas një studimi të fundit të publikuar në “The Lancet”....

Lajme të tjera

Web TV