U bllokuan në një tunel për 17 ditë/ Ja si arritën të mbijetojnë 41 punëtorët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Edhe pse në spital, punëtorët indianë që mbetën të bllokuar për 17 ditë në një tunel janë tashmë të sigurt dhe të lumtur. Ata bëjnë selfie, bëjnë shaka me njëri-tjetrin, flasin në celular, pinë çaj.

Të tjerë flasin me gazetarët për ditët e vështira që kaluan. Atmosfera është ende festive për përfundimin e suksesshëm të punës së ekipeve të shpëtimit. Çamra Oraon pranon se ka pasur disa raste kur kanë qenë shumë të frikësuar se nuk do të mund ta shihnin më dritën e diellit.

 

“Por nuk e humba kurrë shpresën”, thotë ai, duke shtuar se kohën e kalonte duke luajtur lojëra në celularin e tij.

“Ne nuk mund të telefononim askënd pasi nuk kishte valë, kështu që ne folëm me njëri-tjetrin, në thelb duke e njohur njëri-tjetrin,” tha ai për Indian Express.

Një tjetër i mbijetuar që foli me kryeministrin indian Narendra Modi në telefon tha se punëtorët po përpiqeshin të inkurajonin njëri-tjetrin dhe të qëndronin optimistë. Ndër të tjera, ata kishin rënë dakord që të hanë vaktet e tyre së bashku.

 

“Ne bënim joga për të qëndruar aktivë në tunel,” thotë ai.

Një i katërti përshkroi se si, për të kursyer energji, ata ndezën celularët e tyre vetëm për të parë orën.

Kujtojmë se 4.5 km e tunelit të Silkyara u shemb më 12 nëntor, duke i bllokuar ata brenda. Tuneli është pjesë e projektit ambicioz të qeverisë Char Dham, i cili synon të lidhë vendet kryesore të pelegrinazhit hindu përmes rrugëve të asfaltuara në rajonin e Himalajeve.

Burrave iu dha ushqim, ujë, drita, oksigjen dhe ilaçe përmes një tubi të ngushtë. Qëndrimi i tyre në këtë mjedis do të jetë traumatik për shumë muaj, shpjegon Dr. Ninakaran nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Mendor dhe Neuroshkencave.

Lexo edhe :  Mbi 1 miliard njerëz në botë janë mbipeshë, sipas OBSH

“Ekziston rreziku që disa nga këta njerëz të përjetojnë PTSD (çrregullim stresi post-traumatik),” tha ai.

“Të 41 punëtorët do të përjetojnë disa simptoma post-traumatike si pagjumësia, ankthe të përsëritura, rijetimi i traumës së shembjes së tunelit.

“Jo të gjithë do ta kenë këtë çrregullim, por shumica do të vuajnë nga këto simptoma për tre deri në gjashtë muaj”, shpjegoi ai./O.S

Të fundit

200 anëtarë të rinj i bashkohen PS-së në Njësinë 4, Veliaj: PS është si Luiza Gega

200 anëtarë të rinj i janë bashkuar Partisë Socialiste në Njësinë 4 dhe Drejtuesi Politik për Qarkun e Tiranës,...

A ndikon pozicioni i gjumit në shëndetin e zemrës?

Dihet tashmë se një gjumë i mirë dhe cilësor ndikon në shëndetin tuaj, veçanërisht atë të zemrës. Studimet kanë treguar se një gjumë i...

Kush janë të burgosurit e tjerë rusë që mund të kenë fatin e Navalnyt?

Kur autoritetet e burgjeve në Arktikun rus njoftuan për vdekjen e papritur të liderit opozitar rus, Aleksei Navalny, më 16 shkurt, ata thanë se...

Rihana performon në dasmën e miliarderit indian, u pagua 9 mln dollarë

Rihana, ylli i muzikës ndërkombëtare ka performuar në dasmën e djalit të një miliarderi në Indi. Ajo ka magjepsur të gjithë të ftuarit në...

Mbi 1 miliard njerëz në botë janë mbipeshë, sipas OBSH

Numri i njerëzve obezë në të gjithë botën i ka kaluar 1 miliard, kjo sipas një studimi të fundit të publikuar në “The Lancet”....

Lajme të tjera

Web TV