Historia e Napoleonit: E vërtetë e gjeneralit korsikan që e shpalli veten perandor

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Karizma, oportunizëm politik dhe gjeni ushtarak, por mbi të gjitha ambicie: sekreti i suksesit të Napoleonit në qendër të vëmendjes në filmin e Ridley Scott.

Ngritja dhe rënia e një miti: Napoleoni, filmi i fundit i Ridley Scott, del në kinema më 23 nëntor. Duke luajtur Napoleonin është Joaquin Phoenix, i ndarë mes pasionit të stuhishëm për gruan e tij Josephine de Beauharnais dhe karrierës së tij ushtarake, e cila e pa atë si protagonist të shumë betejave, si fitorja në Austerlitz dhe disfata në Waterloo. Por cili ishte sekreti i suksesit të gjeneralit korsikan? Le ta zbulojmë përmes artikullit “Një ëndërr perandorake” të Maria Leonarda Leone, marrë nga arkivat e Focus Storia.

Njeri i bërë vetë

Perandorët lindin, por Napoleoni, në mënyrë jo modeste, nuk lindi i tillë. Një gjeni i strategjisë ushtarake, krenar dhe karizmatik, Bonaparti ishte një njeri i vetëkrijuar, një nga ata njerëz të vetë-bërë që dolën nga fundi i shtyrë nga dëshira e tyre për të qenë dikush. Është një rrugë e gjatë nga “dikush” te perandori i francezëve. Por kur vendosi Napoleoni ta udhëtonte atë? A u nis që në moshë të vogël, si ata fëmijë që përfundojnë duke bërë, kur të rriten, atë që kishin shkruar në esenë e shkollës fillore, apo e gjeti veten rastësisht atje, i udhëhequr nga cilësitë e tij të pamohueshme si komandant dhe sipas rasteve historike? Sipas tij, ai nuk e kishte idenë më të vogël se ku po shkonte. Dhe jo vetëm si djalë, kur ëndrra e tij ishte vetëm të bëhej shkrimtar.

Ku do të merrni?

“Në kohën e Konsullatës (1799-1804) disa miq të vërtetë më pyetën, me qëllimet më të mira dhe për të qenë në gjendje të rregulloheshin se ku doja të shkoja. Unë gjithmonë u përgjigja se nuk e dija. Ata ishin i impresionuar, ndoshta i zhgënjyer dhe megjithatë u thashë të vërtetën. Më vonë, në periudhën e Perandorisë, […] shumë fytyra dukej se më bënin të njëjtën pyetje dhe unë mund t’u kisha dhënë të njëjtën përgjigje. mjeshtër i veprimeve të mia, sepse nuk isha aq i çmendur sa të doja t’i detyroja ngjarjet sipas sistemit tim, përkundrazi, e përkula sistemin tim në kontekstin e papritur të ngjarjeve”, shkruan ai në Memorialin e tij të Shën Helenës. Fjala e Bonapartit, i cili dinte të përdorte më së miri gënjeshtrat ose zbutjen e realitetit për të ndjekur pushtetin, nuk është gjithmonë e besueshme. Por këtë herë gjenerali nuk i shmanget shumë së vërtetës.

Kontradiktat

I pasigurt për të ardhmen, megjithatë ishte i bindur, siç thoshte shpesh, se “në çantën e shpinës së çdo ushtari ka një shkop marshalli”. Ai do të thoshte se të gjithë në Francë, pas revolucionit, kishin mundësinë ta bënin atë sipas aftësive të tyre, pavarësisht nga fisnikëria e lindjes.

Dhe ai ishte shembulli më i qartë i kësaj. Melankolik dhe arrogant, egocentrik dhe pak kompleks, ëndërrimtar dhe realist, por mbi të gjitha “i huaj” (i lindur në vitin 1769 në Korsikë) në shtëpinë e shtypësve të tokës së tij, Napoleoni ishte një njeri me një mijë kontradikta.

Qëllimet dhe ambicjet

Perandori i ardhshëm i francezëve duket se ka qenë një fëmijë i gjallë, pjesëtar i një familjeje të rangut jo shumë të lartë. Jo shumë brilant në studimet e tij, gjatë adoleshencës së tij të vështirë në kolegjin ushtarak francez të Brienne–leChâteau u strehua në librat e autorëve klasikë latinë, mes heronjve të tij, romakët e mëdhenj si Jul Cezari. “Psikologjia e Napoleonit, një djali 9-vjeçar që zbarkon në Francë pa ditur asnjë fjalë frëngjisht, trajtohet keq nga shokët e tij dhe zhvillon një dëshirë për shpengim ndaj asaj bote që ai e ndjen se është armiqësore, është kushtuar shumë konsideratë. . Por të besosh se në atë kohë ai tashmë kishte planifikuar të bëhej perandor është krejtësisht e pamundur: skenari historik i mëvonshëm nuk ishte i parashikueshëm, sepse revolucioni do të shpërthente vetëm rreth dhjetë vjet më vonë”, shpjegon Vittorio Criscuolo, profesor i historisë moderne në Universitetin e Milano dhe ndër studiuesit kryesorë italianë të Napoleonit.

Egot dhe komplekset

Gjithçka është thënë për personazhin e Bonapartit: disa thonë se ai vuante nga bipolarizmi, si shumë mendje brilante të së shkuarës dhe të tashmes, ndërsa psikoanalisti Alfred Adler (1870-1937) i dha emrin e tij një forme specifike kompleksi inferioriteti, “xhuxhit”. sindromi”. Sigurisht, Bonaparti kishte një dozë të mirë megalomanie dhe egocentrizmi, të kultivuar që në moshë të re së bashku me vullnetin e paepur për të kapërcyer çdo pengesë, pavarësisht atyre që e kishin përçmuar. Aftësia ushtarake iu shtua kësaj përzierjeje inkandeshente të karakterit, gjë që e bëri atë të mbante kurorën e perandorit.

Biri i revolucionit

Ishte Revolucioni Francez (1789) që i dha mundësinë të imponohej me një sërë triumfesh ushtarake, veçanërisht në vitet në vijim, gjatë luftës civile. Legjenda thotë se, më 5 tetor 1795, korsikanët kishin fshirë me gjuajtje topash monarkistët që ishin ngritur kundër Drejtorisë, organit kolegjial ​​të qeverisë në atë kohë në krye të Francës. Kjo vepër shënoi fillimin e rrugëtimit që do ta çonte drejt pushtetit absolut. Pesë muaj më vonë, i emëruar komandant i përgjithshëm i Ushtrisë së Italisë, duke prishur të gjitha planet e qeverisë, ai mundi austriakët në Lodi më 10 maj 1796 dhe vitin e ardhshëm bëri një armëpushim me Traktatin e Campo Formio.

“Vetëm pas Lodit”, theksoi gjenerali në një faqe të Memorialit, “më erdhi ideja se mund të bëhesha një aktor vendimtar në skenën tonë politike”.

Grusht shteti

Ngazëllimi i atij zbulimi ishte i tillë sa “pashë botën duke ikur poshtë meje, sikur të isha transportuar në ajër”. ne fuqi. Ajo valë megalomanie e solli në pushtet më 9 nëntor 1799 me një grusht shteti. Thuhet se francezët e pritën me entuziazëm, të sigurt se gjenerali do të arrinte të sillte paqen në Paris pas 10 vitesh luftë. Për këtë arsye ata i lejuan komplotistët të rrëzonin Drejtorinë dhe ta zëvendësonin atë me tre konsuj provizorë. Napoleoni, i cili kishte ushtrinë në duart e tij, kishte rolin e konsullit të parë: pavarësisht nëse parizianët e kuptonin apo jo, gjenerali tani zotëronte më shumë pushtet se sa kishte mbreti Luigji XVI para revolucionit. Dhe ai e përdori atë pa kursim, i bindur, siç kishte qenë në kohën e Robespierit, se vetëm një regjim autoritar ishte në gjendje të siguronte rendin, kohezionin kombëtar dhe fitoren në luftë për fuqitë e tjera evropiane.

Propaganda

Objektivat që ai në fakt arriti t’i arrijë në një kohë rekord, së bashku me postin e konsullit të përjetshëm më 2 gusht 1802. “Napoleoni u bë Napoleon pas revolucionit, por ai nuk ishte i vetmi gjeneral që u imponua falë mjeteve, para së gjithash ushtrisë, që i kishte siguruar ajo ngjarje. Në krahasim me të tjerët, megjithatë, ai kishte gjenialitetin organizativ, cilësitë e burrit të shtetit, aftësinë për të përdorur propagandën”, vëren Criscuolo. Ndonjë shembull? Themeloi (dhe mbylli) gazeta, kërkoi mbështetjen e letrarëve dhe heshti, me gaga e mërgimtarë, ata që e kritikonin; si dhe duke shfrytëzuar artin dhe pikturën për të përmirësuar imazhin e tyre, ashtu siç bënin perandorët e lashtë romakë.

Tirani?

Shkrimtarja franceze Madame de Staël ndjente gjithmonë një antipati të brendshme ndaj tij, duke pohuar se “Për të ekziston vetëm ai […] sukseset e tij i detyrohen më shumë cilësive që i mungojnë sesa gjeniut që zotëron”, por edhe atyre që. kishte besuar se kishte reaguar me indinjatë kur konsulli i parë e shpalli veten perandor. Ludwig van Beethoven, i cili i kishte kushtuar simfoninë e tij të tretë, Eroica, shpërtheu kur dëgjoi për kurorëzimin: “A nuk është edhe ky gjë tjetër veçse një njeri i zakonshëm? Tani ai do të shkelë të gjitha të drejtat e njerëzimit dhe do të ndjekë vetëm të drejtat e tij. ambicie; ai do ta vendosë veten mbi të gjithë të tjerët dhe do të bëhet tiran.”

Kurorëzimi i Perandorit

Kompozitori nuk e kishte shumë gabim. Tani sovran absolut i Francës, pasi mori emërimin nga Senati në maj, ai kurorëzoi veten perandor më 2 dhjetor 1804 në katedralen Notre-Dame në Paris. Por, donte të nënvizonte, ai nuk ishte një monark si ai i rrëzuar nga revolucioni, “mbret i Francës dhe i Navarrës me hir të Zotit”: ai ishte “perandori i francezëve me vullnetin e popullit”. Në fakt, megjithatë, dallimet me kokën e kurorëzuar të rrokullisur në këmbët e gijotinës 12 vjet më parë përfunduan pak a shumë këtu. Dhe pas një kontrolli më të afërt, ai tha për kurorën e hekurt të Lombardëve dhe Karlit të Madh, të cilën e mbajti kur u vetëshpall mbret i Italisë në 1805: “Më dha Zoti, mjerë kushdo që e prek”.

Frutet e fundit?

Prandaj, në moshën 35-vjeçare, Napoleoni qeveriste shtetin më të fortë në Evropë, kufijtë e të cilit i kishte zgjeruar si kurrë më parë; pjesa tjetër e shteteve evropiane ishin ose satelitët e saj ose aleatët e saj. Askush, dhe ndoshta as perandori, nuk i kishte parashikuar këto rezultate të jashtëzakonshme. “Thuhet se ai imagjinonte të ndërtonte një lloj perandorie sipas modelit karolingian, duke u dhënë administrimin e territoreve të pushtuara të afërmve, si shtete vasalë, por më pas u pendua dhe, me lindjen e djalit të tij, centralizoi pushtetin për të. lëre trashëgimtarin, sipas një modeli më romak të perandorisë”, shpjegon Criscuolo. “Por këto janë vetëm përsiatje: në realitet Napoleoni vendosi se çfarë të bënte, edhe kur bëhej fjalë për luftë, gjithmonë bazuar në situata të rastësishme”. Pak si ai kishte bërë gjithë jetën e tij.

Përtej kufirit

10 vitet që e ndanë atë nga abdikimi i tij më 6 prill 1814 ishin një varg martesash, aleancash dhe luftërash me fuqitë e mëdha evropiane, deri në epilogun e parë tragjik në Leipzig (1813) kundër aleancës antifranceze, e ndjekur nga disfata përfundimtare. të Waterloo (1815). Kalimi i kohës, shqetësimet dhe angazhimet e qeverisjes, administrimi i perandorisë jo vetëm që ndryshuan pamjen e Napoleonit, duke e rënduar dhe duke i dhënë tullaci të parakohshme, por edhe personalitetin e tij: ambicia dhe krenaria mbizotëronin mbi çdo lloj ndjenje tjetër. “Ambicia e tij është në qendër të pyetjes së madhe që historiografia i bën vetes: pse nuk u ndal? A mund të vendoset një kufi? Dhe edhe sikur të kishte ndodhur, a do ta kishin pranuar Austria dhe Prusia praninë në Evropë të një France të ushqyer nga fryma revolucionare?”, pyet Criscuolo.

I tradhëtuar

Nga ana tjetër, vetë francezët, si dhe shtetet e tjera evropiane, ishin të lodhur nga ai bir agresiv i revolucionit: rendi i brendshëm, i arritur tashmë, nuk e justifikonte më autoritarizmin e hekurt perandorak.

Më 1815, forca e fatit e theu Napoleonin me të njëjtat mjete me të cilat e kishte bërë të triumfonte në vitin 1800: ushtarët dhe borgjezët i kthyen shpinën. Dhe ai, i cili në momente dëshpërimi kishte menduar vetëvrasjen, në Shën Helenën pyeti veten: “A nuk mendoni se duhet të kisha vdekur në Moskë? Lavdia ime ushtarake do të kishte qenë pa humbje, karriera ime politike pa shembull në histori. të botës”. Për fatin e tij, nuk ishte kështu: si një shkrimtar aspirant, ai duhet ta dinte se, pa një fund tragjik, historia e tij nuk do të kishte të njëjtin sukses.

 

Të fundit

Foto/ Punimet për Urën e Kukësit drejt përfundimit

Po shkon drejt përfundimit Ura e Madhe e Kukësit që zëvendëson urën e vjetër ekzistuese që ka më shumë se...

Gatoi ‘hallvën e vdekjes’ për Ilnisën, motra e Erjolës ka dy fjalë për të

Ditën e djeshme, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në shtëpinë e BBV, ku Erjola pas debateve të shumta me Ilnisën dhe Meritonin, ka...

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga koha kur u bë një...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Lajme të tjera

Web TV