Stomak bosh? Ushqimet që duhet të shmangni në mëngjes

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ndjeni stomakun të rëndë, keni djegie, urth pasi keni ngrënë mëngjes? Këtë mund ta shkaktojë ushqimi që keni konsumuar. Ushqimet që duhet të shmangni kur keni stomakun bosh:

Ëmbëlsira apo bukë me maja, karamele dhe çdolloj ëmbëlsire.

Kos dhe nënprodukte të tjera të qumështit.

Dardha- sepse fibrat e saj dëmtojnë membranën e stomakut bosh.

Domate- sepse rrit aciditetin e stomakut.

Sallatorë dhe perime të tjera mund të shkaktojnë dhimbje barku.

Bananja me stomakun bosh mund të rrisë magnezin në gjak dhe të dëmtojë zëmrën.

Pikante shkaktojnë gastrit.

Pijet me gaz, ngadalësojnë metabolizmin.

Qitro, fruti me aciditet më të lartë, mund të shkaktojë ulçër./E.Ç

Të fundit

Vuante nga një sëmundje e rëndë, ndërron jetë këngëtarja virale në TikTok

E njohur me emrin e saj artistik Cat Janice, këngëtarja 31-vjeçare dhe nënë e një djali 7-vjeçar, ka vdekur...

Parlamenti Evropian miraton rezolutën për procesin e zgjerimit të BE, si u ndanë votat

Parlamenti Evropian ka miratuar të enjten një rezolutë për procesin e zgjerimit të Bashkimit Evropian (BE), përmes së cilës kërkoi që ky proces të...

Botohet një herë në katër vite çdo datë 29 shkurt, ja cila është gazeta e veçantë

Ekziston një gazetë në botë që botohet 1 herë në 4 vite dhe ajo gjendet në Francë. Gazeta satirike “La Bougie du Sapeur” ka dalë...

Nuk ndalet debati mes dy aktoreve në BBV, Julja përplaset me Eglën: Do dalësh…

Dy aktoret, Julja Ilirjani dhe Egla Ceno, vijojnë të mos kenë një marrëdhënie të afërt në “Big Brother VIP”, madje në të shumtën e...

Samiti/ Ekspertja e ekonomisë: BE përpjekje për ta përfshirë Ballkanin Perëndimor në BE

Në një intervistë televizive, ekspertja e ekonomisë, Teuta Nunaj u shpreh se ka përpjekje të shtuar për ta përfshirë Ballkanin Perëndimor në union. Ajo shti...

Lajme të tjera

Web TV