“Denonco dhunën”,Protestë edhe në Tiranë për vrasjen e Liridonës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Dhjetëra qytetarë kanë dalë këtë të diel në protestë, me thirrje kundër vrasjeve të vajzave dhe grave.

“Ndal femicidit”, “denonco dhunën”, “drejtësi për Liridonën’, janë disa nga pankartat që të rinjtë mbajnë në duar, bashkë me foton e Liridona Ademaj Murselit, gruas që u vra nga bashkëshorti, me një skenar si në filma.

Dhjetëra qytetarë kanë dalë këtë të diel në protestë, me thirrje kundër vrasjeve të vajzave dhe grave.

‘Ndal femicidit”, “denonco dhunën”, “drejtësi për Liridonën’, janë disa nga pankartat që të rinjtë mbajnë në duar, bashkë me foton e Liridona Ademaj Murselit, gruas që u vra nga bashkëshorti, me një skenar si në filma.

Ndërsa në Prishtinë, protesta u zhvillua para gjykatës, gjatë kohës kur po mbahej seanca ndaj të dyshuarve për vrasjen e nënës së dy fëmijëve. “Pa paqe, nuk ka siguri”, “gratë janë në luftë”, ishin thirrjet e aktivistëve.

Krimi i rëndë ndodhi mbrëmjen e 29 nëntorit, rreth orës 20:26, në rrugën “Dalip Alshiq”, në Prishtinë. Rasti fillimisht u raportua si “Grabitje me pasoja të vrasjes”, bazuar në rrëfimin e Naim Murselit. Policia tha se viktima ka qenë në veturë me bashkëshortin dhe dy fëmijët, kur një person i panjohur i armatosur i ka ndaluar dhe ua ka kërkuar të gjitha gjërat me vlerë dhe pastaj ka qëlluar me armë zjarri.

Por me arrestimin e bashkëshortit të viktimës dhe bashkëpunëtorit të tij, Granit Plavës, rezultoi se Naimi kishte organizuar skenarin për vrasjes e gruas. Ai i kishte ofruar 30 mijë euro Plavës për të ekzekutuar Liridonën, në sy të fëmijëve të mitur. I përfshirë në ngjarje është edhe Kushtrim Kokalla, pjesëtar i FSK-së./O.S

Të fundit

Do zgjasë mrekullia e Rinasit?

Nga Fatos Çoçoli Në qershor 2018, Rinasi klasifikohej ndër aeroportet më të shtrenjtë të Evropës. Sot është aeroporti me biletat...

Policët 100 euro/dita, më 2 qershor Italia merr në dorëzim kampin e Shëngjinit

Punimet në qendrën pritëse të emigrantëve në Shëngjin nga pala italiane kanë ecur me shpejtësi dhe kanë përfunduar, ndërsa në Gjadër janë drejt fundit...

Keni bërë plane për nesër? Ja si pritet të jetë moti, ja çfarë do ndodhë me temperaurat

Ditën e premte vendi ynë do të ejtë në ndikim të kushteve atmosferike relativisht të qendrueshme. Moti parashikohet të jetë me kthjellime dhe zhvillim...

Mision Sistemi i Sipërmarrjeve italiane në Shqipëri

35 sipërmarrje italiane do të marrin pjesë në misionin për sipërmarrjet në Tiranë kushtuar sektorit të infrastrukturës në Shqipëri. Nisma e organizuar nga Italian Trade...

Egla shpallet fituese e BBV3, Balina ‘kryqëzon’ produksionin: Përse duhet ta bënit…

Mirëpo pjesa më e madhe e publikut ka qenë kundër këtij vendimi, mes tyre edhe ish-opinionistja e këtij reality show, Balina Bodinaku. Ledioni e ka...

Lajme të tjera

Web TV