Sulm në Paris/ Dy të plagosur dhe një i vrarë, i dyshuari thirri “Allahu Akbar”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një person ka ndërruar jetë dhe dy persona të tjerë janë plagosur, si pasojë e një sulmi me thikë dhe çekan, në një rrugë në qendër të Parisit.

Sulmi raportohet pranë Kullës Eiffel, rreth orës 21:00, të shtunën.Pas ngjarjes, u vu në pranga një shtetas francez, 26-vjeçar, i njohur për autoritetet e sigurisë, dhe prokurorët kanë nisur hetimet.

Viktima ishte shtetas gjerman, konfirmojnë zyrtarët. Ministri i Brendshëm francez, Gerald Darmanin, tha se viktima, e lindur më 1999, ka qenë me gruan e tij, kur është sulmuar për vdekje.

Sipas tij, gruaja u shpëtua pas ndërhyrjes së një shoferi taksie, dhe i dyshuari u largua drejt lumit Sena.

Burri, më pas, ka sulmuar edhe dy njerëz tjerë, njërin në sy me çekan. Të dy ndodhen në spital, janë jashtë rrezikut për jetën.

Sipas Darman, i dyshuari është dëgjuar duke bërtitur “Allahu Akbar (Zoti është më i madhi)” dhe i para policive është shprehur i mërzitur sepse “shumë myslimanë janë duke vdekur në Afganistan dhe Palestinë”.

Autori i dyshuar ka vuajtur më herët katër vite heqje lirie, për një tjetër sulm më 2016, dhe ka qenë në listën e vëzhgimit të shërbimeve të sigurisë./O.S

Të fundit

“Ngrijnë” monedhat e huaja/ Kursi i këmbimit, 25 shkurt 2024

Sot, më 25 shkurt 2024, në tregun valutor dollari amerikan blihet me 95.5 lekë dhe shitet 96.4 lekë. Euro sot...

Këta janë dy banorët që u eliminuan nga “BBVA 3”

Albi Nako dhe Arta Kabashi lanë shtëpinë e “Big Brother VIP Albania 3”. Albi u largua pas nominimit që Sara u bëri të gjithë djemve...

Ditë me shi, parashikimi i motit për sot

Ditën e Diel reshjet do të ulin intensitetin, por do të vijojnë të jenë të herëpashershme në një pjesë të madhe të territorit në...

Horoskopi i ditës, 25 Shkurt 2024

Dashi Dite përgjithësisht e qete kjo e sotmja për te dashuruarit. Duhet thënë se do i jepni me shume rëndësi komunikimit dhe do i zgjidhni...

Republikanët votojnë në Karolinën e Jugut, Trump përballë Haley me një avantazh masiv

Karolina e Jugut do të votojë sot për të zgjedhur kandidatin republikan që do të sfidojë Presidentin Biden në zgjedhjet e nëntorit për Shtëpinë...

Lajme të tjera

Web TV