Itali, rritet “varfëria shëndetësore”! Shtohen kërkesat për ilaçe dhe trajtime falas!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në vitin 2023 në Itali, pothuajse 430 mijë persona u gjendën në kushtet e varfërisë shëndetësore, njerëz këta, të cilëve siç shkruan shtypi vendas, u është dashur të kërkojnë ndihmë për të siguruar ilaçe dhe trajtime falas.

Shifra e përcjellë në raportin e “Varfëria shëndetësore dhe dhurimi i barnave”, është rritur me 10% krahasuar me vitin që shkoi kur në një situatë të tillë ndodheshin rreth 390 mijë vetë. Hartuesit e tij thonë se të gjitha familjet po detyrohen ta përballojnë këtë rritje nga xhepat e tyre.

Sergio Daniotti, president i Fondacionit Banco Farmaceutico u shpreh se shumë njerëz në kushte varfërie nuk janë më në gjendje të marrin trajtim jo vetëm sepse nuk kanë burime ekonomike, por edhe sepse shpeshherë ata nuk kanë qasje as tek mjeku i përgjithshëm, nuk njohin të drejtat e tyre në çështjet e shëndetit, apo nuk kanë një rrjet marrëdhëniesh dhe miqësish, të cilat t`i orientojnë drejt ofertave të shërbimeve shëndetësore”.

Refuzimi për të kryer vizita tek mjeku specialist është sot tek familja e varfra pesë herë më i lartë se ai i pjesës tjetër të popullsisë, dhe kjo, thekson Daniotti, kontribuon në cenimin në përgjithësi të gjendjes shëndetësore të familjeve në vështirësi ekonomike. Konfirmohet kështu më në fund, sipas shtypit vendas, rrethi vicioz mes të ardhurave të ulëta dhe  varfërisë shëndetësore, përqindja e personave në kushte të këqija ose edhe shumë të këqija shëndetësore, rezulton më e lartë tek ata që kanë kushte të pasigurta ekonomike, krahasuar me pjesën tjetër të popullsisë.

Përpos kësaj, cilësia e jetës e lidhur me problemet e rënda shëndetësore është më e keqe tek individët që kanë burime më të pakta financiare sesa ata me të ardhura mesatare apo të larta./O.S

Të fundit

Ushtroi dhunë fizike ndaj bashkëjetueses, pranga 20-vjeçarit në Dibër

Një 20-vjeçar është arrestuar nga Policia në Dibër, pasi i riu ushtronte dhunë fizike ndaj bashkëjetueses së tij. Ngjarja ka...

Rikthehet Harry Potter, ja kur do të shfaqet seriali premierë

Seriali televiziv “Harry Potter” po ecën përpara, me Warner Bros. Discovery tani synon të sjellë në vitin 2026 premierën e tij zyrtare. Data u njoftua...

U hodh nga kati i tretë i Spitalit të Traumës, ndërron jetë 47-vjeçari, detaje

Më datë 25.02.2024, rreth orës 05:30, dyshohet se është vetëhedhur nga kati i 3-të i Spitalit të Traumës, shtetasi M. H., 47 vjeç, i...

Artiola Toska feston sot ditëlindjen e saj, nuk do ta besoni sa vjeç mbush këngëtarja

Këngëtarja e këngës popullore e qytetare të Shqipërisë së Mesme si dhe e shumë hiteve Artiola Toska feston sot ditëlindjen e saj. As më shumë...

Buxheti shtesë 2024, qeveria kursen nga skema e pensioneve 75 mln euro

Qeveria miratoi gjatë javës ndryshimet e para në buxhet duke shtuar planin e të ardhurave të përgjithshme me 10,6 miliardë lekë, të cilat do...

Lajme të tjera

Web TV