“Nuk ka paqe pa sigurinë e grave”/ Vrasja e Liridonës, qytetarët protestojnë në Prishtinë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Vrasja e 30-vjeçares kosovare, Liridona Murselit, më 29 nëntor, ka pasuar me marshime dhe protesta të shumta në Kosovë dhe Shqipëri, si një mënyrë revolte kundër dhunës ndaj grave dhe vajzave.

Mbrëmjen e kësaj të marte, në Prishtinë, Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist, ka organizuar një protestë, ku qindra qytetarë i janë bashkuar nën sloganin “nuk ka paqe pa sigurinë e grave”.

Protesta nisi me thirrjet “liri barazi, solidaritet”.

Ndër të tjera, protestuesit përmendën emrat e grave të vrara ndër vite në Kosovë, duke kërkuar drejtësi për secilën prej tyre.

Mediat kosovare raportojnë se në protestë ishin të pranishëm edhe familjarë të 30-vjeçares së ndjerë, si dhe deputetë dhe përfaqësues të institucioneve.

Po ashtu, protestës pritet t’i bashkohet edhe kryeministri Albin Kurti./O.S

 

Të fundit

Nisin fluturimet direkte nga Tirana në Kopenhagë

Qytetarët shqiptarë nga sot mund të fluturojnë direkt drejt kryeqytetit të Danimarkës, Kopenhagës. Fluturimi i parë direkt është pritur me një ceremoni të veçantë...

Soko: Ja sa duhet të llogaritet minimumi jetik për një familje me 4 persona

Eksperti i ekonomisë Pano Soko nga Nisma Thurje, duke folur për minimumin jetik, tha në emisionin “Open” në News24, se të jetosh në minimumin...

Miqësoret dhe më pas Europiani, kombëtarja stërvitet në “Shtëpinë e Futbollit”

Trajneri i Shqipërisë, Sylvinho ka thirrur lojtarët e kombëtarës në “Shtëpinë e Futbollit”, për të parë kështu situatën e tyre në këtë fund muaji....

Vrasja e Osman Berberit, cili është roli i shokut të tij, Besnik Ndou?

Emisioni Në Shënjestër në News24, i gazetares Klodiana Lala ka hedhur dritë mbi ngjarjen e rëndë të ndodhur nw shkurt tw vitit 2009, kur...

Lajme të tjera

Web TV