Free Porn
xbporn
Free Porn

manotobet

takbet
betcart
betboro

megapari
mahbet
betforward


1xbet
teen sex
porn
djav
best porn 2025
porn 2026
brunette banged
Ankara Escort
1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
deneme bonusu veren bahis siteleri
deneme bonusu
casino slot siteleri/a>
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Cialis
Cialis Fiyat
deneme bonusu
padişahbet
padişahbet
padişahbet
deneme bonusu 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet untertitelporno porno 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet سایت شرط بندی معتبر 1xbet وان ایکس بت pov leccata di figa
best porn 2025
homemade porn 2026
mi masturbo guardando una ragazza
estimare cost apartament precisă online
blonde babe fucked - bigassmonster

Zbulohet dëshmia e parë arkeologjike e përdorimit të kanabisit në Milano në vitet 1600

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Dëshmia e parë arkeologjike e përdorimit privat të kanabisit në kohët moderne u gjet në kockat e disa milanezëve të shekullit të 17-të.

Përdorimi i kanabisit për qëllime rekreative ose vetë-shëruese ishte tashmë i përhapur në Milano në vitet 1600. Dëshmia e parë arkeologjike e drejtpërdrejtë e përdorimit të kësaj substance në epokën moderne u gjet në mbetjet e eshtrave të disa njerëzve që jetuan në fund të shek. shekulli i 17-të dhe u varrosën në Kriptën e Ca’ Granda, nën ish-Ospedale Maggiore, ku sot ndodhet Universiteti Shtetëror.

DËSHMI MBRESËLËNËSE. Gaia Giordano, studiuese në Laboratorin e Antropologjisë Ligjore të universitetit Milanez, analizoi me kolegët nëntë mostra të eshtrave të femurit të nxjerra nga mbetjet e pacientëve që vdiqën më parë në Ospedale Maggiore. Në femuret e një të riu dhe një gruaje të moshës së mesme që vdiqën midis viteve 1638 dhe 1697, Giordano gjeti molekula tetrahidrakannabinol (THC) dhe kanabidiol (CBD), komponime kimike – e para prej të cilave kishte një efekt psikoaktiv  të pranishme në Cannabis sativa.

KOCKAT QË TREGOJNË. Këto molekula, si ato të bimëve të tjera mjekësore, mund të ruhen për shekuj pas vdekjes , pasi udhëtojnë në gjak dhe depozitohen në kocka. Autorët e studimit, të botuar në Journal of Archaeological Science , i izoluan ato nëpërmjet analizave toksikologjike të kryera në mbetjet e pluhurosura, të cilat bënë të mundur ndarjen dhe pastrimin e përbërjeve kimike individuale në një tretësirë ​​të lëngshme dhe njohjen e tyre duke përdorur teknikën e spektrometrisë së masës. .

PËRDORIM PRIVAT. Megjithëse dokumentacioni i barnave të përdorura për trajtimin e pacientëve në ish-spitalin ruhet ende në arkiva, shkencëtarët nuk gjetën asnjë përmendje të kanabisit midis bimëve të përdorura. Hipoteza, pra, është se substanca nuk ishte pjesë e kujdesit spitalor, por ishte marrë nga të dy individët për qëllime rekreative, ose si një formë vetë-mjekimi.

Lexo edhe :  Zbulohet një shpellë në Hënë

ARKEO- CSI . Përtej deduksioneve interesante mbi përdorimin e kanabisit në Milano në vitet 1600, teknika e përdorur në studim hap dyert për hetime të reja arkeotoksikologjike : dihet se kanabisi përdorej gjerësisht edhe në antikitet , por duke qenë në gjendje ta provonte atë me më shumë siguri. drejtpërdrejt në kockat e njeriut do të hapë mundësi të reja në kërkimin historik.Përshtatur nga Fokus.it/ O.S

Të fundit

Tre shenjat e Horoskopit që kthehen gjithmonë te ish partneri

Vazhdimi pas ndarjes nuk është gjithmonë i lehtë, veçanërisht nëse i përkisni një prej shenjave të mëposhtme që lehtë...

Ja pse nuk duhet të flini me dritën ndezur!

Rritja e ekspozimit ndaj dritës gjatë natës gjatë orës 12:30 dhe 18:00 është e lidhur me një rrezik më të lartë të zhvillimit të...

Këto janë ushqimet të cilat falsifikohen më shpesh

Ushqimi i falsifikuar është një industri shumë miliarda dollarësh. Çdo ditë, konsumatorët mashtrohen të blejnë ushqime të etiketuara dhe të falsifikuara pa e vënë...

Moska arrin marrëveshjen e radhës me Kievin, shkëmbehen dhjetëra të burgosur lufte

Moska ka shkëmbyer 95 robër lufte ukrainas për një numër të barabartë të të burgosurve rusë, konfirmoi Ministria e Mbrojtjes të mërkurën. Trupat janë transportuar...

BE vijon diskutimet për heqjen e masave ndaj Kosovës

Përkundër pritjeve dhe paralajmërimeve se masat e Bashkimit Evropian ndaj Kosovës do të hiqen, së paku gradualisht, kjo nuk ka ndodhur ende. Verën e kaluar,...

Lajme të tjera

Web TV