8 fjali që duhet t’ia thuash vetes sa herë ke ankth

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ju ose keni kaluar ankth ose njihni dikë që ka ankth. Ankthi është një përgjigje normale ndaj stresit dhe situatave të ndryshme që kalojmë në jetën tonë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë së fundmi tha se çrregullimet e ankthit janë çrregullimet më të zakonshme të shëndetit mendor, duke prekur më shumë se 301 milionë në mbarë botën në vitin 2019.

Të gjithë përjetojnë stres në një moment. Ankthi është i ndryshëm. Shumë individë përjetojnë stres rregullisht, më pas ndodh që ata qetësohen dhe ndihen më mirë. Por, te persona të tjerë, ankthi bëhet aq i madh dhe i pakontrollueshëm sa fillon të ndikojë në cilësinë e jetës.

Por, që të dilni më pak të prekur nga këto situata, mund të përsërisni me vete këto fjali:

#1 Truri im po më jep sinjale të gabuara. Unë jam i/e sigurt.

#2 Unë di si ta përballoj këtë. Unë i besoj vetes.

#3 Kjo ndjenjë nuk do të zgjasë përgjithmonë.

#4 Unë e pranoj këtë ndjenjë.

#5 Faleminderit për këtë paralajmërim, por jam mirë.

#6 Unë jam totalisht keq, por po merrem me këtë gjë.

#7 Unë jam ndjerë kështu edhe më parë, dhe asgjë e keqe nuk ka ndodhur.

#8 Unë kam shumë opsione që mund t’i përdor për t’u qetësuar./E.Ç

Të fundit

A e dini se në cilën moshë njerëzit janë më të pakënaqur?

Një studim i ri ka treguar se në cilën periudhë të jetës njerëzit janë më të palumturit. Hulumtimi nga...

Si ta dini nëse një djalë ju pëlqen apo thjesht po luan me ju?

Djemtë mund të jenë vërtetë të vështirë për t’u lexuar. Por ajo që mund ta bëjë më të lehtë është kërkimi i disa shenjave...

Trump fiton Karolinën e Jugut/ Mposht lehtësisht Nikki Haley

Donald Trump është një hap më afër nominimit presidencial republikan pas një fitoreje masive ndaj Nikki Haley në Karolinën e Jugut, raporton BBC. Ish-presidenti fitoi ndaj...

“Ikin dy dhe hyjnë tre”, njihuni me banorët e rinj që u bënë pjesë e garës së BBVA

Koreografi Albi Nako dhe këngëtarja Arta Kabashi janë personazhet të cilët nuk do të jenë më pjesë e shtëpisë më të ‘zhurmshme’ në Shqipëri....

“Ngrijnë” monedhat e huaja/ Kursi i këmbimit, 25 shkurt 2024

Sot, më 25 shkurt 2024, në tregun valutor dollari amerikan blihet me 95.5 lekë dhe shitet 96.4 lekë. Euro sot blihet me 103.5 lekë, ndërsa...

Lajme të tjera

Web TV