Inteligjenca artificiale vjen me risi edhe në modë, krijohet copa që ndryshon ngjyrë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mendoni një botë ku mjafton një gjest i thjeshtë me duar dhe mund të ndryshoni ngjyrën e veshjeve në çfarëdo që ju pëlqen.

Kjo është premisa e tekstileve inteligjente, një copë që ndryshon ngjyrë e krijuar nga një ekip kërkimor në Hong Kong përdor edhe një kamera shumë të vogël të kombinuar me inteligjencën artificale.

Risia teknologjike e pati debutimin në Javën e Modës në Milano në muajin Shkurt ku modelet kaluan në pasarelën e errët ndërsa veshjet e tyre shndrinin nga e kaltër në portokalli, të gjelbër dhe lejla.

Kamera e integruar përdor algoritmet e inteligjencës artificiale për të gjeneruar ngjyra të ndryshme. copa inteligjente kontrollohet përmes gjesteve të duarve dhe trupit, pajisjeve celulare apo edhe në largësi (remote).

Për shembull, shenja ‘OK’ shfaq ngjyrën e gjelbër ndërsa një zemër rozën. Opsioni më i ri i lejon personat që e veshin të zgjedhin ngjyra nga fotot në celular dhe të projektohen në copë.

Përveçse në modë, kjo teknologji mund të përdoret për rehabilitimin e njerëzve që vuajnë nga demenca ose kanë vështirësi me të mësuarit. Një tjetër ndikim pozitiv mund të jetë reduktimi i ndotjeve sepse veshjet me këtë material mund të modifikohen dhe të ulet konsumimi i artikujve “fast-fashion”.

AidLab shpreson që një ditë teknologjia të komercializohet. Aktualisht përdoret në instalacionet e qendrave tregtare apo lokacioneve të tjera në Hong Kong./O.S

Të fundit

Ndyshimet që ndodhin në trupin tuaj nëse konsumoni xhenxhefil për një muaj

Xhenxhefili është një nga erëzat më të fuqishme të globit. Atë e gjejmë të freskët, të thatë e në...

Çfarë ndodhi? Zarf i zi në BBV! Ngjarja që tronditi banorët

Një tjetër ngjarje e pazakontë ka tronditur ditën e sotme shtëpinë më të famshme në Shqipëri. Sara dhe Françeska thuajse kanë përfunduar në një përplasje...

Pse të gjithëve u pëlqejnë thashethemet?

Fundi i dashurisë mes Tottit dhe Ilary Blasi është vetëm shembulli i fundit i mrekullueshëm. Edhe dy njoftime për shtyp (një, padyshim) trumbetuan kudo për...

“Ke rënë brenda ore kafshë”, Silvi-Romeos: S’po bëj lojë, më pëlqen Erjola

Gjatë një bisede në BBV3 Romeo ngacmon Silvin për Erjolën. Ai dhe Julia e pyesin nëse vërtet ka pëlqim për të apo thjesht e...

Trump shënon sërish fitore, nuk ndal sulmet për kundërshtarin e mundshëm Joe Biden

Donald Trump fitoi një sërë garash presidenciale republikane të shtunën, duke iu afruar më shumë faktit i të qënit kandidati i partisë në zgjedhjet...

Lajme të tjera

Web TV