Free Porn

manotobet

takbet
betcart
betboro

megapari
mahbet
betforward


1xbet
teen sex
porn
djav
best porn 2025
porn 2026
brunette banged
Ankara Escort
1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
deneme bonusu veren bahis siteleri
deneme bonusu
casino slot siteleri/a>
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Cialis
Cialis Fiyat
deneme bonusu
padişahbet
padişahbet
padişahbet
deneme bonusu 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet untertitelporno porno 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet سایت شرط بندی معتبر 1xbet وان ایکس بت

Vrasja e Liridona Ademajt/ Akademiku Fuga: Se kuptoj dot një burrë që lë gruan në makinë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Akademiku Artan Fuga në një komunikim ‘live’ në një emision televiziv foli për vrasjen e Liridona Ademjat, ku i autori i dyshuar është bashkëshorti i saj Naim Murseli.

Ai u shpreh se ngjarja është e pashpjegueshme dhe e rëndë, ndërsa e lidhi këtë me fenomenin e emigracionit, pasi familja Murseli jetonte prej shumë vitesh në Suedi.

Ndër të tjera akademiku Fuga tha se ‘nuk e kuptoj se si një burrë lë gruan në makinë dhe largohet, kur në fakt duhet t’i kishte marrë para me makinë grabitësit për vetëmbrojtje’.

“Ngjarja është e rëndë, është e pashpjegueshme. Unë nuk mund të jap verdiktin që është i shoqi i Liridonës që e ka vrarë.  Po e quajmë si një ngjarje të dhunshme që mund ta ketë organizuar bashkëshorti. Doja të thoja se vrasje të grave nga burrat ka në Shqipëri, Kosovë, Evropë, por çdo vend ka specifikat e veta. Dua të theksoj se nuk duhen ngatërrohen dy gjëra. Sa kam parë, kjo është një familje emigrantësh. Nuk duhen futur të gjitha gjërat në një thes. Në Perëndim ndodh një ndryshim i madh, emigracioni  e ka këtë problem. Pyetja që do bëja unë është kjo: çfarë i ndodh një familje kur zhvendosen në një kulturë më liberale. Nga kjo përfiton më shumë gruaja, pasi futet në një kulturë të re, një emancipim i madh. Po flas në përgjithësi, është modeli ku burri mendon se ka sundimin dhe rolin parësor qoftë edhe në shërbim të gruas. Çfarë i ndodh burrit? Burri dukje mos parë ato tradita të mos funksionojnë, mendon se po i shkelen normat, vlerat., mendon se është i shkelur në këmbë. Kështu dalëngadalë fillojnë kontradiktat që shkojnë në urrejtje. Kjo më pas mund të shkaktojë këtë akt. Nuk e di saktësisht si ka ndodhur., por di që kjo strukturë sjell këto probleme. Ka njerëz që e kalojnë këtë hendek njerëzor.

Lexo edhe :  Veliaj me guidat dhe turistët në Tiranë/ Çdo turist, një ambassador për ne

Mendoj që ne po hyjmë në një fazë tranzitore ku femra në përgjithësi si grua, vajzë, nënë… Çfarë ndodh? Po i ikën pabarazisë në fushën e dijes që ka pasur me burrin. U bënë 20-25 vite që në bankat e universiteteve ne shohim Një raport 80 me 20% janë femra më shumë se meshkuj. Gruaja me kalimin e kohës është më e hapur ndaj ëeb, librit, shkollimit dhe është më pak e dhënë pas futbollit, çështjeve politike e me radhë. Është krijuar një dezekuilibër. Burri e konsideron veten superior, ndërkohë këtë superioritet të burrit, gruaja është duke e kaluar. Burrat kërkojnë që sundimin e tyre kulturore të shkojnë në ngjarje të tille. Është një fazë tranzicionale ku gruaja po merr superioritet dhe burrat që nuk e pranojnë kërkojnë të mos e lejojnë këtë shpeshherë edhe përmes dhunës.

Unë e kuptoj se në periudhën e iluminizmit, shkolla, arsimi, kultura e bën njërin më pak violent drejt krimit. Nuk është e vërtetë më në shekullin e XXI. Mungesa e arsimit  mund të jetë një shkak, por faktet thonë se arsimi dhe ngritja në statusin social nuk është shkak për të penguar aktet kriminale. Nuk është një intelektual, sado afër të jetë politikanëve, intelektualëve, apo statuseve që të jetë i minimizuar në lidhje me këto akte.

Nuk e kuptoj dot se si  një burrë… Duhet të mos e ndalonte makinën por ta merrte para makinën për vetëmbrojtje. Këto më shtojnë dyshimet, por në asnjë mënyrë nuk jam unë gjykatësi.”, u shpreh Artan Fuga./E.T

Të fundit

Profesori i shkencave politike: Atentati ndaj Trumpit do të ketë pasoja

Atentati ndaj kandidatit të pritur republikan për president të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, do të shkaktojë pasoja politike...

Rukola, arsyet pse duhet ta konsumoni

Rukola konsiderohet një nga ushqimet me më shumë vlera ushqyese që mund të hani. Rukola nuk ka qenë shumë e njohur për shqiptarët, gjë...

Kiara Tito poston foto me vjehrrën, komenti i Luit tërheq vëmendjen e të gjithëve

Prej ditësh familja Ejlli, Kiara, Lui dhe Luna, është duke shijuar pushimet në Turqi. Pjesë e tyre është bërë dhe nëna e Luizit. Çifti ka...

Francezja lind fëmijën në ambulancë në Korçë

Një franceze e martuar në Korçë ka lindur fëmijën e saj në ambulancë duke shkuar drejt martenitetit të këtij qyteti. Sipas mjekëve të martenitetit, 19...

Pas daljes nga BBV nuk flet më me çiftin?! Elvis Myrtaj tregon si qëndron e vërteta…

Ish-banori i Big Brother VIP, Elvis Myrtaj ka qenë së fundmi pjesë e panelit të Top Arena në Top Channel. Ai zbuloi të vërtetën e...

Lajme të tjera

Web TV