Ministri i Brendshëm në Kongresin e PS: 10 vrasje kriminale më pak se një vit më parë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në panelin e sigurisë në Shqipëri, që u mbajt në Kongresin e PS-së, ministri i Brendshëm, Taulant Balla tha se ka ulje drastike të vrasjeve në vend, ku për vitin 2023 janë 32 krahasuar me 42 në 2022-shin.

“Hetime komplekse në bashkëpunim me SPAK apo prokuroritë e jursidiksionit të përgjithshëm në rrethe po çmontojnë grupe të përfshira në ngjarje të rënda, si vrasje, apo trafiqe e pastrime parash. Falë vendimit të Gjykatës Europiane për të Drejtat e Njeriut, edhe hetimi i vrasjeve të 21 Janarit është një detyrë prioritare për policinë dhe prokurorinë. Ka një rënie drastike të numrit të vrasjeve kriminale gjatë këtij viti, 32 deri më tani 2023 krahasuar me 42 në vitin 2022 dhe me 124 në vitin 2012Duke e bërë vitin 2023 si një vit historik për rendin dhe sigurinë. Këtu nuk duhet lënë pa përmendur edhe rritja e zbulueshmërisë dhe forcës parandaluese.

Indeksi Europian mbi Kriminalitetin dhe Sigurinë Publike e përcakton tashmë Shqipërinë si një vend me indicator sigurie më të lartë sesa fqinjë tanët të cilët janë anëtarë të Bashkimit Europian. Vetëm në 20 javët e fundit, Policia e Shtetit ka realizuar 13 Operacione Kombëtare dhe 490 operacione policore lokale, me 3549 persona të ndaluarLufta kundër fenomenit shqetësues të përdorimit të lëndëve narkotike po garanton cdo ditë shkolla dhe komunitete më të sigurta. Deri në këtë moment falë Operacionit Kombëtar “TEMPULLI” janë goditur 24 grupe kriminale  dhe janë vendosur para drejtësisë 495 shtetas,  prodhues, shpërndarës dhe trafikantë të lëndëve narkotike.

Operacioni Kombëtar “SUNDIMI I LIGJIT” po jep gjithashtu rezultate të kënaqshme duke cuar para drejtësisë 302 shtetas, të shpallur në kërkim ndërkombëtar ose kombëtar, grupe kriminale të përfshira në organizim të paligjshëm të lojërave të fatit, për armëmbajtje pa leje, për mashtrim, kontrabandë dhe krime të tjera ekonomike. Në vijim të pastrimit të alpeve dhe zonave të tjera në të gjithë territorin, janë asgjësuar 180 371 bimë narkotike cannabis sativa,  me 148 shtetas të ndaluar dhe vendosur nën akuzë. Janë parandaluar nga Policia e Shtetit 45 ngjarje kriminale dhe kjo duhet të sfida e re e punës së përditshme të policisë”, tha Balla.

Lexo edhe :  Balla 'përvojë spanjolle' për policinë rrugore, kamerat e trupit Live për ngjarjet

Nga ana tjetër, ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi në Kongresin e PS tha se në janar mbërrin flota e re e helikopterëve amerikanë blackhawk, kurse në pranverë flota e parë e dronëve bayraktar.

“Sot bota është më pak e sigurt dhe paqja më e kërcënuar. Jemi në një tjetër nyje kritike të historisë. Agresioni rus kundër Ukrainës, tronditi skenën botërore të sigurisë dhe u bë premisa e rindezjes së konflikteve në botë. Paqja, stabiliteti, siguria janë bërë sot prioritet i prioriteteve për të gjitha vendet e botës së lirë dhe demokratike. Shqipëria është pjesë e një rajoni të brishtë, ndaj edhe sot siguria dhe mbrojtja janë në qendër të vëmendjes së qeverisë shqiptare dhe aleatëve tanë në NATO. Opinioni publik ka nevojë të dëgjo dhe të kuptojë më mirë, ku qëndron Shqipëria në këtë epokë ndryshimesh? Si e gjen Shqipërinë harta e re e kërcënimeve? Shqipëria sot është pjesë e NATO-s, aleancës më të fuqishme politiko-ushtarake në botë. Shqiria sot është në nyje strategjike e infrastrukturës së sigurisë në rajon. Për pak javë fillon funksionimin baza taktike ajrore e NATO në Kuçovë, e vetmja në Ballkanin Perëndimor. Prej dy vitesh në Shqipëri është vendosur qendra ballkanike e shtabit të përparuar të forcave speciale amerikane në Europë. Që prej vitit 2021 Shqipëria është vend pritës i stërvitjes më të madhe në Ballkan, DEFENDER EUROPE. Grup-batalioni i këmbësorisë i FARSH sot është një kapacitet i NATOS, i certifikuar me vlerësim maksimal. Në janar mbërrin flota e re e helikopterëve amerikanë blackhawk. Në pranverë flota e parë e dronëve bayraktar. Qendra operacionale e mbrojtjes kibernetike, një projekt i mbështetur nga partnerët tanë strategjike, SHBA, vigjilon 24/7 në mbrojtje të sistemeve tona”, tha Peleshi./O.S

 

Të fundit

Gjykata e ka orientuar vendimin e Apelit, por PD duhet ta tejkalojë sindromën e ‘vulës’

Nga Namir Lapardhaja  Sagës së stërzgjatur të historisë së logos dhe vulës së Partisë Demokratike të Shqipërisë duket se do...

U përfolën se ishin ndarë/Jennifer Lopez e Ben Affleck shfaqen në krahët e njëri-tjetrit

Prej disa ditësh në shtypin rozë u përfol për një ndarje të mundshme midis këngëtares Jennifer Lopez dhe aktorit Ben Affleck. Mirëpo mbrëmjen e djeshme...

Operacioni i SPAK/ Arrestohet në Belgjikë rivali i Ervis Martinajt (Emri)

Në kuadër të operacionit të spak pas shkëmbimit të informacionit mes policisë shqiptare dhe asaj belge është bere e mundur arrestimi i Leonard Dukës. Ndaj...

Veliaj vizitë në Tokio, do përfaqësoj presidencën e B-40, takime me kryetaren e bashkisë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj nis sot një vizitë të shkurtër në Tokio të Japonisë, ku do të përfaqësojë edhe rrjetin e...

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK

Profesori i njohur, Ervin Karamuço ka treguar detaje të forta lidhur me megaoperacinonin e djeshëm të SPAK për personazhe të njohura të botës së...

Lajme të tjera

Web TV