Mijëra persona “pushtuan” rrugët e Londrës, çfarë ndodhi në marshimin pro-palestinez?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mijëra persona protestuan pro-palestinës qendër të Londrës, ku bënë thirrje për një armëpushim midis Izraelit dhe Hamasit për të lejuar që ndihma humanitare të arrijë civilët palestinezë brenda Gazës.

Protestuesit pro-palestinezë nisën marshimin e tyre pranë Bankës gjatë mesditës dhe e përfunduan marshimin në Sheshin e Parlamentit në orët e vona gjatë pasdites.

Londinezët në marshim mbajtën pankarta me fjalët: “Palestinë e lirë” dhe “Fund rrethimit”.

Ndërkohë disa protestues brohoritën: “Okupim jo më”, “Nga lumi në det, Palestina do të jetë e lirë” dhe “Izraeli është një shtet terrorist”.

Fushata e Solidaritetit të Palestinës deklaroi se ata vlerësojnë se mbi 100,000 njerëz morën pjesë në marshimin e sotëm, ndërsa Policia Met e vendos këtë numër afër 40,000.

13 persona janë arrestuar për një sërë veprash, duke përfshirë mbajtjen e pankartave nxitëse./O.S

 

Të fundit

A është Shqipëria gati për t’u anëtarësuar në BE? ja si përgjigjet Rama

Duke folur për median, kryeministri Edi Rama është pyetur nëse Shqipëria është gati për t’u anëtarësuar në Bashkimin Europian. Kreu...

“Ju i dënoni, ne i lirojmë”/ Basha: “Amnistia Penale”, mesazh për drejtësinë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha në një dalje për mediat ka deklaruar se Amnisti penale është një mesazh për drejtësinë. Ai tha se një...

Tronditëse/ Sherr brenda familjes, daja plagos nipin

Një konflikt në një rrjet familjar në Kuçovë, ka bërë që daja të plagosë me thikë djalin e motrës. Specialistët e Seksionit për Hetimin e...

A të shkakton vërtet thinja stresi?

Folikulat e flokëve tanë përmbajnë një substancë që quhet melanocytes me anë të saj qelizat prodhojnë pigmentin që na jep ngjyrën natyrale të flokëve....

Miratimi i marrëveshjes për emigrantët/Rama: Shqipëria e Italia përballë sfidës guximshme

Ka reaguar kryeministri Edi Rama pas miratimit të marrëveshjes me Italinë për emigrantët. Rama: Kuvendi ratifikoi sot marrëveshjen e bashkëpunimit kundër migracionit të paligjshëm ndërmjet...

Lajme të tjera

Web TV