Rama: Shqipëria, thellësisht e përkushtuar në Procesin e Berlinit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ka shprehur edhe njëherë angazhimin e Shqipërisë në Procesin e Berlinit të iniciuar nga ish-Kancelarja gjermane Angela Merkel.

Në një postim në rrjetet sociale, Rama ka falenderuar Kancelarin gjerman Olaf Scholz për shtytjen që po i jep Procesit të Berlinit.

“Me rastin e Kongresit të SPD në Berlin, falenderoj sinqerisht Kancelarin gjerman Olaf Scholz për udhëheqjen e tij. Rinovimi i Procesit të Berlinit është një nga shumë sukseset e miqve dhe aleatëve tanë në Berlin. Shqipëria do të mbetet thellësisht e përkushtuar ndaj këtij procesi, si platforma kryesore për bashkëpunimin e nivelit të lartë në Ballkanin Perëndimor”, shkruan Kryeministri Rama në rrjetet sociale.

Partia Socialdemokrate në Gjermani zhvillon sot punimet e Kongresit të partisë./O.S

Të fundit

“Të droguar nga TikTok-u”, sociologu: Jemi në një situatë jashtëzakonisht të vështirë

Të mërkurën ndodhi një rast shumë i pazakontë, ku policia vendosi në pranga 67-vjeçaren Natasha Rombula dhe Armando Kumarakun,...

Vendimi për dinarin, BE konfirmon ftesën për Kurtin dhe Vuçiçin: Në Bruksel më 27 shkurt

Bashkimi Evropian (BE) konfirmoi të mërkurën se i kishte thirrur Kosovën dhe Serbinë për një takim më 27 shkurt në Bruksel, për të biseduar...

Kush ishte Afërdita Selimi, zëri i Radio Tirana që s’do të dëgjohet më nga shqiptarët

Zëri që ka shoqëruar shqiptarët për vite me radhë në Radio Tirana për çështjet sociale dhe ekonomike nuk do të dëgjohet më. Gazetarja e njohur...

Çfarë po ndodh? Ambasadori britanik prej orësh në SPAK, detajet e para

Ambasadori britanik Alastaier King Smith ndodhet prej dy orësh në SPAK, ku po zhvillon një takim me prokurorët. Paraprakisht mësohet se temë e takimit janë...

A është Shqipëria gati për t’u anëtarësuar në BE? ja si përgjigjet Rama

Duke folur për median, kryeministri Edi Rama është pyetur nëse Shqipëria është gati për t’u anëtarësuar në Bashkimin Europian. Kreu i ekzekutivit ka deklaruar se...

Lajme të tjera

Web TV