Ja cilët ishin popujt më të lumtur të Bashkimit Europian për 2023

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Teksa mbyllet ky vit janë bërë publike vendet më të lumtura në Bashkimin Europian. Sipas kësaj renditjeje, Austria, Polonia dhe Rumania kanë popullsinë më të lumtur në hapësirën e Unionit.

Në anën tjetër të medaljes, Gjermania është zyrtarisht e dyta në fund në renditje, pas të cilës vjen Bullgaria.

Në fakt, Bullgaria ishte i vetmi vend nga 27 të anketuarit që doli me një rezultat të përgjithshëm më pak se gjashtë nga dhjetë, rezultati më i lartë i mundshëm, për kënaqësinë e përgjithshme të jetës në 2022.

Çdo vit Eurostat, agjencia zyrtare e statistikave e bllokut, mat sesa i lumtur është një kampion i popullsisë në çdo shtet anëtar. Kjo shkallë shkon nga zero, pakënaqësi absolute, në dhjetë që do të thotë se jeta nuk mund të shkonte më mirë.

Qytetarët e zgjedhur për studimin u pyetën gjithashtu se sa optimistë për të ardhmen ose, sipas rastit, sa pesimistë.

Te teksa ndonjëri prej nesh mund të supozojë se sa më i pasur të jetë vendi, aq më të lumtur janë banorët e tij, kjo nuk duket se qëndron.

Në Bullgari, Rumani, Lituani, Sllovaki, Portugali, Hungari, Kroaci, Qipro, Gjermani dhe Slloveni, banorët jashtë shprehur të kënaqur me jetën urbane.

Familjet me fëmijë raportohet se ishin më të lumturat, ndërsa banesat e personave të vetëm ishin më pak. Kjo është e veçantë për Evropën pasi kërkimet e ndërmarra në kontinente të tjera kanë pasur rezultate të kundërta.

Studimet tregojnë se ka një ndarje mjaft të konsiderueshme në pjesë të ndryshme të BE-së.

Në përgjithësi, njerëzit në pjesët veriore dhe perëndimore të bllokut priren të jenë më të kënaqur me jetën e tyre sesa njerëzit në vendet baltike. Ata që jetonin pranë zonës së Mesdheut dhe në pjesët lindore të BE-së janë kryesisht më të pakënaqur./E.Ç

Të fundit

Foto/ Punimet për Urën e Kukësit drejt përfundimit

Po shkon drejt përfundimit Ura e Madhe e Kukësit që zëvendëson urën e vjetër ekzistuese që ka më shumë se...

Gatoi ‘hallvën e vdekjes’ për Ilnisën, motra e Erjolës ka dy fjalë për të

Ditën e djeshme, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në shtëpinë e BBV, ku Erjola pas debateve të shumta me Ilnisën dhe Meritonin, ka...

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga koha kur u bë një...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Lajme të tjera

Web TV