Çmimet Golden Globe 2024: Lista e plotë e nominimeve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Më poshtë do të gjesh listën e plotë të nominimeve, për çmimet e Golden Globe Awards 2024. Çmimet do të transmetohen live më 7 janar në një event që do të zgjasë 3 orë dhe do të zhvillohet në Beverly Hilton, Kaliforni.

Filmi më i mirë – dramë
Anatomy of a Fall
Killers of the Flower Moon
Maestro
Oppenheimer
Past Lives
The Zone of Interest

Filmi më i mirë – muzikal ose komedi
Air
American Fiction
Barbie
The Holdovers
May December
Poor Things

Filmi më i mirë – i animuar
The Boy and the Heron
Elemental
Spider-Man: Across the Spider-Verse
The Super Mario Bros. Movie
Suzume
Wish

Filmi me arritjet më të mëdha në BOX OFFICE
Barbie
Guardians of the Galaxy Vol. 3
John Wick: Chapter 4
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part 1
Oppenheimer
Spider-Man: Across the Spider-Verse
The Super Mario Bros. Movie
Taylor Swift: The Eras Tour

Filmi më i mirë – i huaj
Anatomy of a Fall, Francë
Fallen Leaves, Finlandë
Io Capitano, Itali
Past Lives, SHBA
Society of the Snow, Spanjë
The Zone of Interest, Britani e Madhe/ SHBa

Aktorja më e mirë – Dramë
Annette Bening, Nyad
Lily Gladstone, Killers of the Flower Moon
Sandra Hüller, Anatomy of a Fall
Greta Lee, Past Lives
Carey Mulligan, Maestro
Cailee Spaeny, Priscilla

Aktori më i mirë – Dramë
Bradley Cooper, Maestro
Leonardo DiCaprio, Killers of the Flower Moon
Colman Domingo, Rustin
Barry Keoghan, Saltburn
Cillian Murphy, Oppenheimer
Andrew Scott, All of Us Strangers

Aktorja më e mirë – Muzikal ose komedi
Fantasia Barrino, The Color Purple
Jennifer Lawrence, No Hard Feelings
Natalie Portman, May December
Alma Pöysti, Fallen Leaves
Margot Robbie, Barbie
Emma Stone, Poor Things

Aktori më i mirë – Muzikal ose komedi
Nicolas Cage, Dream Scenario
Timothée Chalamet, Wonka
Matt Damon, Air
Paul Giamatti, The Holdovers
Joaquin Phoenix, Beau is Afraid
Jeffrey Wright, American Fiction

Aktorja më e mirë në rol dytësor
Emily Blunt, Oppenheimer
Danielle Brooks, The Color Purple
Jodie Foster, Nyad
Julianne Moore, May December
Rosamund Pike, Saltburn
Da’Vine Joy Randolph, The Holdovers

Aktori më i mirë në rol dytësor
Willem Dafoe, Poor Things
Robert De Niro, Killers of the Flower Moon
Robert Downey Jr., Oppenheimer
Ryan Gosling, Barbie
Charles Melton, May December
Mark Ruffalo, Poor Things

Regjisori më i mirë
Bradley Cooper, Maestro
Greta Gerwig, Barbie
Yorgos Lanthimos, Poor Things
Christopher Nolan, Oppenheimer
Martin Scorsese, Killers of the Flower Moon
Celine Song, Past Lives

Skenari më i mirë
Greta Gerwig, Noah Baumbach; Barbie
Tony McNamara, Poor Things
Christopher Nolan, Oppenheimer
Eric Roth, Martin Scorsese; Killers of the Flower Moon
Celine Song, Past Lives
Justine Triet, Arthur Harari; Anatomy of a Fall

Lexo edhe :  A e dini çfarë do të ndodhte nëse nuk do të kishim 29 shkurtin një herë në 4 vjet?

Kënga më e mirë
“Addicted to Romance” – She Came to Me
Muzika & teksti nga: Bruce Springsteen
“Dance the Night” – Barbie
Muzika & teksti nga: Mark Ronson, Andrew Wyatt, Dua Lipa, Caroline Ailin
“I’m Just Ken” – Barbie
Muzika & teksti nga: Mark Ronson, Andrew Wyatt
“Peaches” – The Super Mario Bros. Movie
Muzika & teksti nga: Jack Black, Aaron Horvath, Michael Jelenic, Eric Osmond, John Spiker
“Road to Freedom” – Rustin
Muzika & teksti nga: Lenny Kravitz
“What Was I Made For?” – Barbie
Muzika & teksti nga: Billie Eilish O’Connell, Finneas O’Connell

Seriali më i mirë – Dramë
1923
The Crown
The Diplomat
The Last of Us
The Morning Show
Succession

Seriali më i mirë – Muzikal ose komedi

Abbott Elementary
Barry
The Bear
Jury Duty
Only Murders in the Building
Ted Lasso

Aktorja më e mirë në një serial televiziv – Dramë
Helen Mirren, 1923
Bella Ramsey, The Last of Us
Keri Russsell, The Diplomat
Sarah Snook, Succession
Imelda Staunton, The Crown
Emma Stone, The Curse

Aktori më i mirë në një serial televiziv – Dramë
Brian Cox, Succession
Kieran Culkin, Succession
Gary Oldman, Slow Horses
Pedro Pascal, The Last of Us
Jeremy Strong, Succession
Dominic West, The Crown

Aktorja më e mirë në një serial televiziv – Muzikal ose komedi

Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel
Quinta Brunson, Abbott Elementary
Ayo Edebiri, The Bear
Elle Fanning, The Great
Selena Gomez, Only Murders in the Building
Natasha Lyonne, Poker Face

Aktori më i mirë në një serial televiziv – Muzikal ose komedi
Bill Hader, Barry
Steve Martin, Only Murders in the Building
Jason Segel, Shrinking
Martin Short, Only Murders in the Building
Jason Sudeikis, Ted Lasso
Jeremy Allen White, The Bear

Aktorja më e mirë në rol dytësor në një serial televiziv
Elizabeth Debicki, The Crown
Abby Elliot, The Bear
Christina Ricci, Yellowjackets
J. Smith-Cameron, Succession
Meryl Streep, Only Murders in the Building
Hannah Waddingham, Ted Lasso

Aktori më i mirë në rol dytësor në një serial televiziv

Billy Crudup, The Morning Show
Matthew Macfadyen, Succession
James Marsden, Jury Duty
Ebon Moss-Bachrach, The Bear
Alan Ruck, Succession
Alexander Skarsgård, Succession

Performanca më e mirë në stand-up komedi në televizion
Ricky Gervais, Ricky Gervais: Armageddon
Trevor Noah, Trevor Noah: Where Was I
Chris Rock, Chris Rock: Selective Outrage
Amy Schumer, Amy Schumer: Emergency Contact
Sarah Silverman, Sarah Silverman: Someone You Love
Wanda Sykes, Wanda Sykes: I’m an Entertainer/E.Ç

Të fundit

Ndyshimet që ndodhin në trupin tuaj nëse konsumoni xhenxhefil për një muaj

Xhenxhefili është një nga erëzat më të fuqishme të globit. Atë e gjejmë të freskët, të thatë e në...

Çfarë ndodhi? Zarf i zi në BBV! Ngjarja që tronditi banorët

Një tjetër ngjarje e pazakontë ka tronditur ditën e sotme shtëpinë më të famshme në Shqipëri. Sara dhe Françeska thuajse kanë përfunduar në një përplasje...

Pse të gjithëve u pëlqejnë thashethemet?

Fundi i dashurisë mes Tottit dhe Ilary Blasi është vetëm shembulli i fundit i mrekullueshëm. Edhe dy njoftime për shtyp (një, padyshim) trumbetuan kudo për...

“Ke rënë brenda ore kafshë”, Silvi-Romeos: S’po bëj lojë, më pëlqen Erjola

Gjatë një bisede në BBV3 Romeo ngacmon Silvin për Erjolën. Ai dhe Julia e pyesin nëse vërtet ka pëlqim për të apo thjesht e...

Trump shënon sërish fitore, nuk ndal sulmet për kundërshtarin e mundshëm Joe Biden

Donald Trump fitoi një sërë garash presidenciale republikane të shtunën, duke iu afruar më shumë faktit i të qënit kandidati i partisë në zgjedhjet...

Lajme të tjera

Web TV