Përfitimet e mandarinave që do t’ju bëjnë të dëshironi të hani akoma më shumë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Të ëmbla dhe shumë të shijshme, mandarinat, së bashku me portokallet janë agrumet më të njohura në tryezë.
Të njohur për vetitë e tyre të dobishme ndaj mbrojtjes së trupit, i bënë ato një frut të shkëlqyer për t’u ngrënë edhe në dietë.

Por 5 benefitet kryesore të tyre janë:

1. Të mira për lëkurën
Mandarinat janë një eliksir i vërtetë i rinisë. Merita shkon për pasurinë e antioksidantëve si beta-karoteni dhe vitamina C të cilat kundërveprojnë prodhimin e radikaleve të lira, plakjen dhe rrjedhimisht shfaqjen e rrudhave. Vitamina C në veçanti, e quajtur edhe acid askorbik, nxit prodhimin e kolagjenit, një proteinë që e mban atë të butë dhe të bukur.

2. Ju rrisin humorin
Ky frut ofron vitamina të kompleksit B, minerale, duke përfshirë magnezin dhe kalciumin, të cilat nxisin ekuilibrin e sistemit nervor, duke luftuar trishtimin dhe humorin e keq.

3. Ndihmojnë të hani më mirë
Ata janë të shkëlqyera për të thyer urinë. Falë përmbajtjes së lartë të fibrave ato ofrojnë ngopje që ju ndihmon të qëndroni larg ushqimeve mes vakteve.

4. Mbajnë në formë sistemin tretës
Mandarinat janë të pasura me një lloj fibrash jo të tretshme që lehtëson kalimin e zorrëve dhe promovon rregullsinë. Më pas ato ofrojnë prebiotikë të cilët nxisin rritjen dhe përhapjen e florës së mirë bakteriale të zorrëve.

5. Mbron në mënyrë të shkëlqyer zemrën
Mandarinat ofrojnë flavonoidë që përmirësojnë nivelet e kolesterolit të mirë HDL dhe ulin kolesterolin e keq LDL dhe shumë antioksidantë të tjerë që përmirësojnë qarkullimin dhe kundërshtojnë plakjen e enëve të gjakut./E.Ç

Të fundit

Foto/ Punimet për Urën e Kukësit drejt përfundimit

Po shkon drejt përfundimit Ura e Madhe e Kukësit që zëvendëson urën e vjetër ekzistuese që ka më shumë se...

Gatoi ‘hallvën e vdekjes’ për Ilnisën, motra e Erjolës ka dy fjalë për të

Ditën e djeshme, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në shtëpinë e BBV, ku Erjola pas debateve të shumta me Ilnisën dhe Meritonin, ka...

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga koha kur u bë një...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Lajme të tjera

Web TV