Turbinat e erës gjejnë një vend të ri, për të qenë më të efektshme

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Turbinat e erës kanë gjetur një vend të ri: turbinat do të pluskojnë mbi ujë për të qenë më të efektshme dhe më pak pushtuese ndaj kafshëve të egra.

Përveçse është akronimi par excellence i internetit, WWW është edhe akronimi i një kompanie me bazë në Oslo – World Wide Wind – që synon të revolucionarizojë botën e energjisë së erës.

Ideja është të zhvendoset një pjesë e prodhimit të energjisë elektrike në ujë (det, lumenj dhe liqene), duke krijuar një model novator të turbinave lundruese, prototipi i parë i së cilës është gati të testohet në fjordin me erë të Vats, pas marrjes së lejeve nga qeveria norvegjeze.

DIZAJN I RI. Në mënyrë që një turbinë të funksionojë me efikasitet të plotë në një vend lundrues, një dizajn krejt tjetër është zhvilluar nga ai tradicional. Prototipi quhet CRVT (Turbinat e boshtit vertikal kundër-rrotullues), mat 19 metra lartësi dhe ka jo një, por dy grupe tehesh me tre presa, të orientuara lart dhe që rrotullohen në drejtim të kundërt me njëra-tjetrën në boshtin vertikal.

SI NJË VARKË ME VELA. Direku është i lidhur drejtpërdrejt me një gjenerator që ndodhet nën ujë, në bazën e strukturës, dhe që – së bashku me balastin – është ankoruar në mënyrë fleksibël në shtratin e detit me anë të kabllove prej çeliku. E gjithë puna është projektuar në mënyrë të tillë që të mund të anojë si një varkë me vela, duke lejuar turbinën të lëkundet dhe të rrotullohet, duke ndjekur lëvizjen e valëve.

PUSHTIMI I UJËRAVE. Studimet meteorologjike kanë vlerësuar se rreth 80% e potencialit të erës në det ndodhet në zonat me ujë tepër të thellë për të instaluar një turbinë tradicionale, për shkak të pamundësisë së rregullimit efikas të tij në shtratin e detit. Për këtë arsye lindi ideja e turbinave lundruese të erës, të cilat janë në gjendje të krijojnë energji elektrike në të gjitha ato vende ku nuk mund të instalohen gjeneratorë me një themel të ngurtë në tokë.

REVOLUCION TEKNOLOGJIK? Sipas prodhuesve, CRVT do të zgjidhë problemet e brishtësisë dhe efikasitetit që janë shfaqur në modelet e mëparshme të turbinave të erës në det të projektuar në të kaluarën e fundit, disa prej të cilave janë ende në punë. Aset deri në mëngë janë pesha e ulët, zinxhiri i thjeshtuar i furnizimit dhe mbi të gjitha dizajni që ka pak ndikim në kafshët e egra.

Një avantazh i mëtejshëm do të ishte në kostot e prodhimit të energjisë, të cilat do të reduktoheshin me shpejtësi ndërsa gjithnjë e më shumë centrale do të hynin në punë. Bjørn Simonsen, CEO i WWW, beson aq shumë në projektin sa e quajti atë “momenti Tesla” i sektorit, pra ardhja e një teknologjie revolucionare që do të nxisë çdo konkurrent tjetër të ndjekë rrugën e gjurmuar nga kompania norvegjeze.Përshtatur nga Fokus.it/O.S

Të fundit

Foto/ Punimet për Urën e Kukësit drejt përfundimit

Po shkon drejt përfundimit Ura e Madhe e Kukësit që zëvendëson urën e vjetër ekzistuese që ka më shumë se...

Gatoi ‘hallvën e vdekjes’ për Ilnisën, motra e Erjolës ka dy fjalë për të

Ditën e djeshme, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në shtëpinë e BBV, ku Erjola pas debateve të shumta me Ilnisën dhe Meritonin, ka...

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga koha kur u bë një...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Lajme të tjera

Web TV